Stejně jako v loňském roce, i letos se v první květnovou sobotu konal kongres Českého cichlid klubu - v celkovém pořadí čtvrtý. Termín tentokrát vyšel na sedmého května a opět stejně jako vloni se akce konala v přednáškovém sálu Domu s pečovatelskou službou v Úvalech.
Začátek dopoledního programu se díky dopravním komplikacím na příjezdu do Prahy od západu o cca 40 minut pozdržel, neb část členů uvízla v koloně na nečekaném místě na pražském okruhu. Plánovanému programu však toto zdržení nijak neublížilo, jelikož k vyřizování nutných organizačních záležitostí klubu nám postačila necelá třičtvrtě hodinka. Členský sněm klubu, na který zavítalo celkem dvanáct členů ze stávající čl. základny svižně řídil president klubu JUDr.V.Protiva (pro členy ČCK viz zápis ze schůze na interní části portálu).
Díky tomu, že vše probíhalo jak mělo a jednání sněmu byla rychlá, přišla ještě během dopoledne nad rámec původně předpokládaného programu speciální přednáška Michala Peška o jeho návštěvě posledního světového šampionátu terčovců vč. doprovodného programu v německém Duisburgu. Michal nám představil nejen desítky soutěžních ryb se vším všudy, co k tomu patří, včetně pro náš vkus až příliš pompézních cen, ale i další zástupce čeledi Cichlidae, kterých bylo vystavováno v poměrně pestrém spektru docela dost - všechny tyto exponáty byly i na prodej. Dále zde byly ke shlédnutí i biotopní nádrže a v neposlední řadě jsme si mohli udělat obrázek o cenách tam nabízeného akvaristického zboží.
Krátce po skončení dopoledního programu se většina přítomných odebrala do vyzkoušené restaurace hotelu Sokol na úvalské náměstí na oběd a po obědě, ve 13´30 začínal odpolední program. Ten zahájil krátkým proslovem a zdravicí starosta města Úvaly MUDr. J.Šťastný, který ve svém projevu dal najevo, jak je město rádo za to, že se již druhým rokem stalo hostitelem zásadní akce ČCK. Poté president klubu doktor Protiva dal pokyn k zahájení přednáškového odpoledne, jež započalo druhou Michalovou přednáškou.
Deklarovaná přednáška dle programu pojednávala o všem, co se týká mezi veřejností nejoblíbenější jihoamerické trpasličí cichlidky - druhu Mikrogeophagus ramirezi. Představil nám zde jak vypadá pravá, přírodní forma, odkud pochází. Dále pak následovala plejáda nejrozšířenějších chovatelských forem, nechyběla ani ukázka hybridů, které stvářejí bez veškerého vkusu jihovýchodoasijské pěstírny. Došlo samozřejmě i na problematiku chovu a odchovu a to zejména u nejnovější barevné formy - modré "Electric Blue".
Poté následovala přednáška Doc.Ing. Romana Raka, PhD. o rodech Ivanacara a Nanacara. Roman začal svou přednášku představením tohoto malého komplexu speciálních jihoamerických trpasličích cichlidek, kdy zprvu všechny známé a popsané druhy patřily do rodu Nanacara. přiblížil nám oblasti, ve kterých jednotlivé druhy žijí a následně pak i důvody a specifika, proč byly z rodu vyňaty dva druhy, pro které byl před několika lety ustanoven rod nový - Ivanacara. Druhá polovina přednášky pak již pojednávala přímo o chovu a odchovu jední ze stále v našich akváriích nejvzácnější raritky - Ivanacara adoketa, včetně všech svízelí, které Romana provázely při úspěšném a v naší republice prvním deklarovaném odchovu těchto cichlidek.
Třeří odpolední přednáška se netýkala rybek přímo. Šlo zde o první poznatky práce akvaristy se sladkovodní žábronožkou. První části této průkopnické přednášky se chopil Olda Zelený, který nám představil, oč v této problematice jde a ukázal své pokusy s tímto defacto novým typem živého krmení, které je možné za určitých podmínek doma odchovávat. Pak předal slovo Michalovi, který se experimentováním s chovem sladkovodní žábronožky také zabýval do hloubky. I Michal nám ukázal výsledky své práce a na závěr přidal i ukázky z pokusů o dlouhodobý chov klasických žábronožek - Artemia salina.
Přednáškové odpoledne skončilo krátce po půl páté a většina z nás se poté odebrala za dalším programem dne, k návštěvě zařízení našeho pokladníka, Míly Kolaříka, který sídlí nedaleko pavilonu DPS. Posezení u dobrého obligátního kafíčka v "altánu na rybníce" předcházel křest nově vybudované hlavní místnosti Mílovy pěstírny, na místě byl i autor praktické fáze výroby celoskleněných akvastojanů, člen Úvalského spolku Ing. J.Chmelař. Nejen já, ale i ostatní účastníci dne - vzhledem k následujícím ohlasům, jsme byli se IV. ČCK kongresem a jeho programem nadmíru spokojeni a všichni se těšíme na příští akci tohoto typu, která jak vyplývá ze závěrů dopoledního členského sněmu klubu, se bude konat v sobotu 5. května 2012.
Závěrem této reportáže bych chtěl poprosit o shovívavost s kvalitou obrázků z promítání. K disposici jsme sice měli moderní a kvalitní projekční zařízení, nicméně zatemnění přednáškového sálu DPS není pro denní promítání uzpůsobeno. Fotografovat v takovém prostředí se dá jen se silně zatnutými zuby s předpokladem bídného výsledku ve světelnosti i ostrosti výsledných obrázků. Nicméně zde jde jen a pouze o dokument z tohoto dne a pro tento účel doufám předložené obrázky postačí. Kdo měl zájem o kvalitu, měl plnou možnost se přednáškového odpoledne osobně zúčastnit. Vstup byl pro kohokoliv volný a zdarma!
*****************************************************************************************************
Duisburg - přednáška: Michal Pešek
Duisburg - terčovci
Duisburg - skaláry