Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 37
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Vichy - Kongres AFC

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod mlynář v 15 říj 2010, 14:43

Mno, myslíš, že jsem snad málo sdílnej? ;) Kdyby se mne někdo zeptal, kde v jeho blízkosti žije nějaký "afrikář", tak mu docela rád onu informaci dám a myslím, že si každý zájemce s ním velmi snadno domluví vizitu. V tomhle ranku je dost málo lidí, kteří kategoricky do pěstírny nikoho nepouští tak jak je tomu třeba u chovatelů trpajzliků.
Tihle chovatelé kdysi taky přicházeli "se srdcem na dlani", ale o jejich ryby tu nikdo neměl moc zájmu a tak od určité doby se udělali tak nějak sami pro sebe. Cca před deseti, dvanácti lety z těch tehdejších asi osmdesáti členů ČCK byla převaha "afrikářů", velká převaha. A co se stáří týče? Hmmm, nevím, kolik z nich by ti poděkovalo, kdybys jej zahrnula mezi ty tzv. "staré". Většina z nich začínala krátce před "revolucí" a když přišel devadesátej rok, mnohému z nich ještě nebylo ani dvacet. Jediný, koho z nich znám a komu bylo nedávno šedesát je Luboš Čuhel (Frontosa), kterého máš skoro u nosu, jinak jde o kluky vesměs spíš mladší než je moje maličkost - tzn. určitě je jim míň jak hnědýmu uhlí. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod Pavel++ v 15 říj 2010, 15:36

S tou ekonomickou strankou souhlasim a do toho pocet obyvatel. Ve Vichy jsem videl auta z cele evropske frankofonni oblasti coz je cca osminasobek CR. kydyby se poset clenu CSK vynasobil osmi to by bylo chovanych druhu a diskuze na foru ;) . Jezis 8 krat vice Mlynaru, Raviolek Crayfishu, Langoshu, Pragovcicku, Rapu etc, to abych si bral na cteni skvelych prispevku dovolenou... :D :D :D

jinak to, ze mame v CR velkochovatele dodavajici do cele EU, kteri se moc nepodeli o zkusenosti a odchovy, je nam stejne platne jako Nigerii to, ze je 10 nejvyssim producentem ropy na svete.... Stejne tam 70% lidi zije pod hranici chudoby...

Take mame po robotovi a polce dalsi slovo, kterym cestina obohacuje cizi jazyky. Uz po me 3 Svycari chteli, abych jim dovezl sklenenou "fajfku" pro akvaristy. A je strasne roztomile, kdyz se to snazi vyslovit. :D :D :D
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod mlynář v 15 říj 2010, 16:52

Pavel++ píše:jinak to, ze mame v CR velkochovatele dodavajici do cele EU, kteri se moc nepodeli o zkusenosti a odchovy, je nam stejne platne jako Nigerii to, ze je 10 nejvyssim producentem ropy na svete.... Stejne tam 70% lidi zije pod hranici chudoby...


Já s tím Pavle nemohu stoprocentně souhlasit. Těch upjatých mistrů světa zase tolik nejni. Pokud sahají moje zkušenosti, tak si i ti velkochovatelé rádi pokecají. Oni mají svůj styl života. Od slunka do slunka jsou zalezlí v pěstírnách a makají. Pak (mnohý z nich si sám své ryby vyváží) jeden či dva dny v týdnu vezou rybky buď rovnou ven nebo exportérům a když se někdy v tejdnu utrhnou, jdou na pivo, aby si vymyli mozky. Hodně z nich má kromě ryb i nějakou další činnost aby se uživili a někteří (Štětina, Neužil,aj.) mají i jako hlavní činnost klasické zaměstnání. Libor Neužil žije a má pěstírnu v Rokycanech a každý den jezdí makat do Práglu. Tu a tam se některý z nich utrhne a já jsem rád, že ho mohu potkat v Ouvalech, Rychnově, apod.

Ono to vypadá tady na ČCK portálu, že afrikáři vyhynuli. Není to pravda. Je to ale o tom, jaká je současná skladba aktivních členů ČCK, aktivních členů tohoto fóra a taky o tom, že jsem to tu rozjížděl já, který je ujetý do černovodních cichlidek a skalár a povedlo se mi získat Langoše, který má rád cichlidky a "Ameriku" a pak se přidal RAP. Takže tu vládnou diskuse o těchto skupinách cichlid. Jediný, kdo z klubu se snaží alespoň trochu mimo tenhle rank je náš president doktor Protiva, jehož jednou z domén jsou lamprologovití. Těch pár členů ČCK, kteří považují za svou doménu malawské a tanganické cichlidy jsou zrovínka ti nepsavci, pro které je internet spíš nutnou životní přítěží než prostředkem ke komunikaci.

Takže by bylo samozřejmě výborné, získat sem někoho, kdo by vládl kategorii afrických a příp. madagarkarských a asjiských cichlid. Dodal bych i dost fotek. Začít tam ale dělat nějaká témata já osobně nechci. Na to si netroufám, protože těmhle cichlidám rozumím jako koza provozu na mezinárodním letišti. Jediné co bych ještě tak mohl, pohrát si se systémem a nacpat tam taxonomické seznamy a to je trochu málo...

Abych se vrátil k chovatelům "afriky". Ať jsem byl na návštěvě u kteréhokoliv, neváhal mi nebo ostatním kdykoliv odpovědět prakticky na všechny otázky. Ona je to oproti tomu, o čem zde běžně kafráme skutečně trochu jiná disciplina. Tam je to o jiném chemismu, jiných postupech, atd. Svým způsobem záleží skutečně na tom, jakou kdo z "afrikářů" má vodu, pak je to hodně o pH a tyhle principy jsou všeobecně známé a není tam moc nad čím laborovat tak, jako si tady pokecáváme o "močůvce" a nutné vodivosti, apod. Ona práce v pěstírně je většinou, jakmile člověk najede to správné tempo, stejnorodou záležitostí a po pár letech přestaneš přemejšlet, jestli tahle ryba potřebuje to či ono a proč ti to funguje a jinde to nefunguje. Jakmile to máš zaběhnuté, jdou takovéhle věci mimo tebe a pak bývá samozřejmě pro případné návštěvníky nepochopitelné, že když se tě na něco takového zeptají, drbeš se na hlavě a přemýšlíš, co jim na tu otázku odpovědět.

Za svoji éru jsem navštívil několik desítek pěstíren a s výjimkou dvou chovatelů mne každý bez problémů pustil na vizitu a příjemně pokecal.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod Raviolka v 15 říj 2010, 17:42

mlynář píše:Hmmm, nevím, kolik z nich by ti poděkovalo, kdybys jej zahrnula mezi ty tzv. "staré".
:?: V mém příspěvku nenajdeš slovo "starý" a dokonce ani "starší" :idea:
Psala jsem o "mladších" a jejich chuti sdílet - narážím tím na facebook a další populární záležitosti, kdy lidi více tlachají, než aby skutečně něčím žili. To jsem samozřejmě vypíchla ten nejnápadnější příklad, proto to s akvaristikou zdánlivě nesouvisí. Ale je to třeba o tom, že lidem se zalíbí ten kontakt přes net a píšou, prodávají - není to o kvalitě, samozřejmě :|
Nepsala jsem nic o tom, co je pozitivní a co negativní - já ten rozdíl (dejme tomu generační - ale ta nová generace tu ještě není, takže nemusím pátrat mezi šedesátníky, abych našla protiklad!) vidím v přístupu k akvaristice. Pro mě je akvaristika koníček. Pro ty Francouze na burze taky, věřím tomu, i když jsou už zase někde jinde. Ty v tom vidíš řeholi, tedy tak na mě působí Tvůj poslední příspěvek... a v tom je ten rozdíl. Jen jsem konstatovala, nehodnotím a nesoudím - pro mě jsou ti lidé, které zmiňuješ, prostě mimo. Mimo mojí akvaristiku, abych předešla nedorozumění ;)
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod Pavel++ v 15 říj 2010, 20:09

Honzo,
Mozna oba hovorime o ncecem jinem. Dle statistik patri (patrila) CR mezi nejvetsi exportery ryb a v malinke CR budou 1000ce chovatelu (a ty urcite vysypes z rukavu mnozsvi vydanych zivnostenskych ci jinych opravneni na chov a prodej ryb) , kteri ryby mnozi.

Super, tak proc jsme cekali na A. baenschi rok? Za hranici tuto rybu ma v nabidce nemeckych cichlidaru (AKZ) minamalne 15 akvaristu. A to je jediny zdroj, ktery znam a urcite tam budou i jine asi mensi zdroje / kluby, kde by se dala ryba sehnat.

Je duvodem vek a pocitacova gramotnost ? Nebo to ze jsou akvariste tak zaneprazdneni ? Neoplati se jim prodavat v CR, protoze je nizka poptavka nebo nizke ceny ? Nebo nezname/te ty spravne akvaristy? Nebo nejaka rivalita ? Nebo se ty ryby v CR proste nechovaji? ? Ja nevim proste mi tady neco nesedi....
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod mlynář v 15 říj 2010, 22:27

Pavel++ píše:Dle statistik patri (patrila) CR mezi nejvetsi exportery ryb a v malinke CR budou 1000ce chovatelu (a ty urcite vysypes z rukavu mnozsvi vydanych zivnostenskych ci jinych opravneni na chov a prodej ryb) , kteri ryby mnozi.

Narážíš-li na ten šot, na který běhaly odkazy na netu a na fórech tuším minulý týden, tak to je klasická TV kachna jak se patří. Poloviční a vyčichlé informace a ještě k tomu překroucené a nikdo neví, jak si sestříhali to, co tam akvaristé říkali. Já ten jejich styl znám velmi důvěrně. jednak jsem kdysi pracoval v Československé Televizi a ony se ty praktiky za ta léta nijak nezměnily a za druhé i o mně byla dělána reportáž do TV - tak jako tahle na ČT2.
Ale vraťme se ke statistice. Své info jistě mám. Na konci devadesátých let tu skutečně bylo mezi 4500 - 5000 chovatelů, kteří měli na chov tropických rybek buď ŽL a nebo alespoň tzv. "Osvědčení o chovu svobodně hospodařícího rolníka" (stejně jako já mělo asi dost lidí oboje). Nyní, po cca deseti letech už u nás je s bídou asi tak desetina, a možná že konkrétně dneska už ani ta ne, těch, kteří v tom pokračují. Pozor, do té statistiky ale patřím i já. ŽL jsem si neměnil a jen jsem do něj přidal další možné obory, takže statisticky jsem stále "akva profík" i když jsem už skoro dva roky neprodal jedinou rybku.
V tom šotu byla i tabulka. Kdo byl pozorný, tak si mohl povšimnout, že byly uvedeny roky jen do r. 2005. V Letech 1996 - 2002 se ČR ve vývozu tropických ryb pohybovala společně se Singapurem, Malajsií, Indonésií a Thajskem na prvních pěti místech, pak k tomu přibyl myslím ještě Cejlon (SríLanka). Na prvním místě jsme byli tuším dvakrát nebo dokonce třikrát. V letech 2003 a 2003 nastal ústup dolů a kde skutečně dneska ČR je, vůbec netuším. Mezi ony velmoce ale objemem vývozu už skutečně několik let nepatříme. Jinak nejsme jediní. Tuším že ustoupila dolů i Malajsie, Singapur a na výsluní se derou obě Číny. Myslím, že se moc nespletu, když si budu myslet, že vrchní čtyřka je Thajsko, Indonésie, Čína a Thaivan.
Jinak oni tam uváděli roční vývoz v hodnotě 500 milionů, ve skutečnosti se jednalo o 450 a platilo to pro roky 1999,2000 a 2001. To, o čem byla ona reportáž je dnes už z větší míry minulostí. A když se ještě ohlédnu za tím šotem, tak tam byl Jirmásek z Hrochova Týnce, který dělá ve velkém Afriku a sám si to vyváží. kdysi jsem i jemu vozil rybky, ale okolo roku 2003 s výkupy přestal. Jeho Piraňa platila za seriozního partnera, který platil buď rovnou na prkno a nebo do týdne převodem.

Pavel++ píše:Super, tak proc jsme cekali na A. baenschi rok? Za hranici tuto rybu ma v nabidce nemeckych cichlidaru (AKZ) minamalne 15 akvaristu. A to je jediny zdroj, ktery znam a urcite tam budou i jine asi mensi zdroje / kluby, kde by se dala ryba sehnat.

Tak to tu ale bylo vždycky. Němci ulovili a jako první rozmnožili hobbysticky spousty raritek. Zvláštní na tom vždycky bylo, že to nikdy neuměli rozjet tak, jako my tady a taky většina z těch, kteří tohle zajistili nebyli profi chovatelé. Od nich se to pak prostřednistvím vývozců v pár kouskách dostalo vždycky k nám a nebo se o tom přes známé dověděli naši akvaristé a ještě v devadesátých letech bylo pár impo-expo firem (např. Apistogramma, tehdy také ještě byl horlivější i Papík, a jiní) a pro svoje chovatele pár kusů novinek nechali dovézt. No a taky tu a tam si někdo sám od sebe udělal vejlet do Němec.
Pamatuju, jak se někdy cca mezi lety 97-98 spojil Bulawa, Winkler a Najzar a nechali si z JA přes Apistogrammu dovézt celou bednu novinek v hodnotě asi za 60000.
No a jakmile se to sem dostalo, tak tu bylo dost akvaristů, kteří toho během ppůl roku od takové raritky namrskali desetitisíce a vyváželo se to zejména zpět do Německa, už do jejich akvaristik. Samozřejmě, že jsme německé akvaristy potopili, protože oni to zprvu prodávali třeba po 30 - 50 DM za kus a od nás to tam šlo desetkrát levněji. Takhle Najzar zmrvil hned v počátku A.panduro. Výkup začal na 70,- (a mohlo to být i víc). On toho velice brzy začal nabízet snad po tisíckách a během několika měsíců byl problém je prodat za 25,-. Většina profíků od těhlech cichlidek cukla a já je zakonzervoval a počkal si až zmizej z trhu a pak jsem s nima vyjel ven a vybojoval jsem si alespoň 40,.- za kus. To byly doby naší cichlidkářské konjunktury. Naprosto stejná situace byla i s divokými bettkami. Já jsem své imbellisky, smaragdiny a cocciny získal od jednoho německého chovatele a pak, jakmile jsem je nadělal, Apistogramma a AQA, ale i jiní vývozci toho odemne valili měsíčně stovky zejména do Německa. Mám i takovou perličku. jednou mi volal Ríšaa Houška (majitel Apistogrammy) a chtěl po mně, abych mu dělal měsíčně po desetitisících imbellisy a smaragdiny (a tehdy už i sp."Mahachai"). Když jsem mu odpověděl, aby se postavil nohama na zem, že v mejch sedmi kubíkách jsem stěží schopen toho nadělat pár stovek od každého druhu za měsíc a taky se ho zeptal, kdo má o to proboha zájem, řekl mi, že Singapur! Když jsem nad tím kroutil hlavou, co je to za nesmysl, a řekl mu, proč si to tam sami nenalověj "za barákem", řekl mi, že to sice mohou, že jim to ale do tejdne vychcípe, kdežto ryby ode mne držej jak židovská víra.... Takhle vypadal závěr devadesátých let a ještě úplný začátek nového tisícíletí. Pak se situace velmi dramaticky změnila a o špeky obecně přestal být na západ od našich hranic zájem. Lahůdky už nebrali jednotliví exportéři po stovkách, ale napřed padesát či třicet kousků za měsíc a pak už třeba jen pět párů a to jak cichlidek, tak bojovnic a já nevím čeho ještě. Já neznám všechny důvody, proč se to stalo, ale jedním mohl být třeba fakt, že i západní Evropa měla své možnosti odběru a ty se prostě vyčerpaly. V té době začali někteří kamarádi jezdit na burzy labyrintkářů do Německa a vraceli se s tím, že jejich chovatelé pro své zájemce tam mají už namnožené všechno!
No tak se nediv, že třebaže je A.baenschi velmi straktivní rybkou, když byla ta možnost, nidko z profíků se moc nehrnul, protože když v devadesátejch letech, kdy byla největší konjunktura trvalo cca půl roku, než se novinka, byť i velmi atraktivní dokázala uvédst do světa, po cca r. 2001 to začala být veliká svízel ji tam dostat vůbec. Já vím o dvou lidech konkrétně, kteří měli A.baenschi velice brzy a velmi brzy ji namnožili a šla ven. Sem mezi lidi to vůbec nepustili a stejně se jim trh velice brzy zaplnil.

Pavel++ píše:Je duvodem vek a pocitacova gramotnost ? Nebo to ze jsou akvariste tak zaneprazdneni ? Neoplati se jim prodavat v CR, protoze je nizka poptavka nebo nizke ceny ? Nebo nezname/te ty spravne akvaristy? Nebo nejaka rivalita ? Nebo se ty ryby v CR proste nechovaji? ? Ja nevim proste mi tady neco nesedi....


Obecně se takovéhle raritky v ČR vůbec nevyplatí prodávat, protože na oficiálním trhu není poptávka žádná. Maloobchodní síť s výjimkou těch několika "skutečných" akvaristik (Sklorex, Vivárium a pak snad ještě pár dalších, na jejichž spočítání by asi stačily prsty obou rukou) postrádá skutečně odborný kádr. Odborný v tom duchu, že za pulty nestojí odborníci na rybky a zároveň i dobří obchodníci, ale lidé, kteří mají zájem ne o akvaristiku - jen o kšeft. Takže alvaristiky chtějí co nejlevnější rybky žluté, modré, zelené, červené, černé a to co vypadá jako žralok a hlavně aby byla cena do deseti korun.
Já jsem původně u několika pražských akvaristik začínal. Čím dále tím více jsem se ale tehdy přiklonil k exportérům, protože se mi nevyplatilo se dvěma, třema pytlíkama objíždět půlku Prahy, když jsem za neděli do dvou či tří výkupů udal deset, dvanáct beden ryb. No a to ještě někteří z těch obchodníčků na našince zkoušeli všelijaké fígle, jen aby nám mohli o nějakou tu stovku za ryby dát míň.
Jak už jsem napsal do minulého příspěvku, profíkům, kteří od rána do večera skáčou po pěstírně a dokážou vozit po exportérech nestojí za to jezdit po burzách a do krámů, i když jsou tací, kteří se naopak na tohle specializují - ono to záleží na skladbě jejich odchovů.
No a zvyk je železná košile. Většina z těch, kteří měli vždy zájem o novinky se tu a tam pěkně spálila. I já jsem to zažil. Pracně si seženeš z ciziny raritku a p=ipláš se s ní, než ji uděláš a stabilizuješ pro naše chovatelské podmínky. Pak si ji od tebe vezme ten a onen a další a ty najednou zjistíš, že ryba, kterou odběratelé brali po stovkách nejde. nejde jeden měsíc, nejde druhej měsíc, nejde třetí a pak se k tobě donese, že na tvoje pozice nastoupil onen kamarád, který si tu rybu od tebe bral a dodává ji div ne za poloviční cenu. Ano. přesně takhle to tu chodilo a ještě dneska chodí. Proto se nediv, že spousta těch, "kteří mají" si to "že mají" nechává úzkostlivě pro sebe a nepouští ani šupinku do republiky. Sice se to dá když máš známé u exportu sehnat oklikou a děje se to, ale není to už takové, jako to co jsem popsal výše. A hlavně rozumný exporét to zas jen tak někomu nesežene. ....

Nu. Myslím, že jsem toho k tomu napsal až moc. Tak snad to bude stačit. Ono by to bylo na hodiny a hodiny povídání.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod mlynář v 15 říj 2010, 22:36

Proboha živýho. Teď vidím s odstupem, co jsem to stvořil za hrůzu. Helejte vy ostatní, nemělo by se to smazat? :oops: :o
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod Pavel++ v 15 říj 2010, 23:51

mlynář píše:Proboha živýho. Teď vidím s odstupem, co jsem to stvořil za hrůzu. Helejte vy ostatní, nemělo by se to smazat? :oops: :o


Nene nic Honzo nemaz, prestoze je ten zaver o duvodech proc ty rybky v republice nedostanes, prestoze tam asi jsou, smutny.

Reportaz, kterou zminujes jsem nevidel, cerpal jsem z netu, kde jsem videl nejake statistiky..
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod mlynář v 16 říj 2010, 00:01

Tak smutný. No to ti povím něco ještě smutnějšího.
Když jsem dělal ve druhé polovině devadesátých různé vzácné bettky, čas od času se u mne stavoval jeden kamarád. Skoro vždycky si dva, tři páry odvezl, ve finále už i zadarmo. To bylo blahé paměti ještě v Ouvalech. Pak jsem se přestěhoval na mlejn a nějakou dobu mi trvalo, než jsem to tam vychytal a stabilizoval. Když to pak už bylo všechno tip-top, začal jsem shánět různé další lahůdky. Mimo jiné jsem v roce 2004 potkal toho kamaráda na akci ve Žďáru a vědouc, že dělá T.candidi, po kterých jsem též toužil. Řekl jsem mu, zda-li bych si pro pár rybek k němu nemohl přijet. Odpověď byla jednoduchá. Prý ne, že si je kydlí jen pro sebe a má dobrý odbyt a nechce, aby se dostaly dál do republiky. No tak jsem mu bez emocí poděkoval a myslel si o něm své.... Candidy jsem pak sehnal přes jednoho známého exportéra z druhého konce republiky od úplně jiného chovatele.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Vichy - Kongres AFC

Příspěvekod PLZAK v 18 říj 2010, 13:37

Velmi pěkná a zajímavá reportáž z kongresu AFC. Rovněž jsem se prokousal i fotkami na rajčeti, které mají informační hodnotu o chovu cichlid ve Francii a tuším, že tam byli i Belgičané. Většinou se však zřejmě jednalo o cichlidy velkých afrických jezer, převážně tlamovců z Malawi. Díky Pavle .
Dále bych chtěl vyjádřit svůj názor, že takovéto kongresy s početnou burzou ryb je závislá na počtu cichlidářů, kteří chtěji své odchovy prezentovat a prodat. Pochybuji, že by se na takovýchto specializovaných burzách zúčastnili vekochovatelé, takže účast je na koníčkářích. O specializovanou burzu, alespoň v náznaku, se snažíme na jarním setkání akvaristů v Plzni, který je spojen se Dnem cichlidářů. I když nabídka cichlid je tu o něco větší než na podzimním setkání, nemůžeme říci, že se jedná o specializovanou burzu. Ruku na srdce, kolik členů ČCK se této akce zúčastní jako aktivní prodejci, mimo plzeňských v posledních letech nikdo. Jsme za to většinou kritizováni, i když Den cichlidářů neslouží jen k prodeji ryb, jde i o to si pokecat spřáteli cichlidáři, případně domluviti výměny rybek atd. Vzpomínám si, že Klub chovatelů cichlid pořádal specializované burzy cichlid pro veřejnost v letech 1987 až asi 1990 v Praze na Budějovickém náměstí, nejsem si již jist jestli některá z těchto burz nebyla rovněž v Brně. Já jak jsem se zůčastnil asi dvou právě v Praze jako návštěvník. Zájem byl o tuto burzu obrovský. Lidé čekali ve frontě i několik hodin před burzovním sálem a to jak před otevřením tak i v průběhu burzy. Sjížděli se zde z celé republiky, včetně slovenských cichlidářů. Vím, že na pozdější burze už bylo domluveno, že jako členové KCHC jsme měli umožněn na průkazku vstup dříve. To ale v klubu bylo registrováno okolo 150 členů. V té době však vývoz ryb byl do zahraničí ještě omezen tak prodejců bylo poměrně dost a bylo i ctí pro větší chovatele, zde prodávat. V té době zde byl velký "boom" cichlid z jezera Malawi a Tanganika a tomu odpovídala i tehdejší skladba prodávaných cichlid.
PLZAK
Uživatelský avatar
PLZAK
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 bře 2009, 23:22
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Reportáže z akva akcí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


cron