Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Gratulujeme uživateli:
MEPHISTOCICHLIDS (50)

V následujících 7 dnech

Liberec (57)

helleri (50)


 Kalendář

<< Kvě. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 240
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Ivanacara adoketa (Nannacara a.) - Crayfish & Paľova témata

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Raviolka v 23 zář 2010, 07:53

Crayfish píše:...bych ryny měl časem domestikovat aspoň na vodu kolem 10 dGH, ne?
Tak vidím, že zdůvodnit si to umíš a otázka byla jen řečnická :mrgreen: Ale ne, beru diskusi asi stejně, jako Ty, prostě semeleme názory a každý si to pak stejně dělá po svém ;-) Reagovala jsem na slovo MĚL - podle mě neměl, ale samozřejmě můžeš.

Ohledně toho pH, není důvod ho snižovat, pokud vše funguje. Těch udávaných hodnot při odchovech je spousta, třeba Francuzi se trpasličíma cichlidkama dost zabývají a adoketa je tam oblíbená. Teď z práce se na většinu těch stránek nedostanu, ale můžu citovat pH 4,8 - 6,0 - 5,3 - 4,2 - 4-5... tvrdost 0 až 3.
Adoketa je považovaná za rybu, kde se má jít s pH opravdu hodně dolů. Lze dokonce najít tvrzení: "le ivanacara adoketa a besoin d'une eau à PH 3 pour la reproduction" ("POTŘEBUJE pro odchov pH 3") - to je určitě sakramentsky přehnané, vzhledem k odchovům při pH okolo 6.
No a vracím se k jádru pudla - není důvod pH snižovat, pokud vše funguje. Teď nefunguje, tak jsem si dovolila skromně navrhnout... ;)

A ještě zajímavost k tématu:
"Prenons l'exemple inverse d'un poisson nommé Ivanacara adoketa : certains éleveurs descende ce poissons en eau noir à un pH de 3.8 avec une conductivité inférieur à 50 microsiemens. Le stress osmotique déclanche la ponte...ça marche, mais cela est-il respectable pour autant???"
"Vezměme si jako opačný příklad rybu zvanou Ivanacara adoketa: někteří chovatelé jdou u téhle ryby s pH černé vody dolů až na 3,8 při vodivosti nižší než 50 microsiemens. Osmotický stres vyvolá tření... funguje to, ale je to zároveň i správné???"

(je to vytržené z debaty o něčem úplně jiném, proto nedávám celý odkaz, ale Google vám ho kdyžtak hodí)
...mimochodem, nemyslím si, že by např. vodivost 35 mikrosiemens (jeden z těch zdařilých odchovů, pasuje k tomu pH 4-5) měla způsobovat osmotický stres. Vždyť v Rio Negro je ta vodivost několikanásobně menší. Fakt je, že tak brutálně nízké pH tam není... jo, víme toho o těch našich rybách ještě hodně malo :roll:


P.S. Právě, že pěstovat ty rostlinné výjimky, které potřebují růst v měkké "kyselině", by byla největší frajeřina 8-) Tonina & Eriocaulon jsou pro rostlinkáře velká výzva :P :D
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 23 zář 2010, 08:36

Markétko zlatá,

díky za to francouzské info. Až budeš u PC se správnými právy, mohla by jsi mi prosím-prosím poslat odkazy na ty francouzské stránky, pokud jsou nějaké konkrétní vysloveně dobré, kam chodíš. Francouzštinu mohu, na rozdíl od němčiny, což je pro akvaristu dost silný handicap (nejdůležitější články o adoketě mám v němčině :( ).

Jinak jsem celou noc hledal, studoval, co by to mohlo být, proč padají. Zřejmě to bude co psal Frank - "aerocystys" - něco jako infekce plynového měchýře, která se projevuje 5-7 den po rozplavání. Příznaky co jsem psal sedí. Chytne to potěr od bordelu ze dna, původce neznámý. Prevence - hlavně hygiena. Což při krmení zrovna zase v normálně zařízené nádrži tak úplně nejde, i když jsem včera odkalil, co se dalo. Andropov mi málem ohlodal prsty :lol:

Na obou rodičích "vidím", jak jsou nešťastní ze ztrát (stejně jako já). No nic, bojujeme dál a budou určitě i výtěry další.

Pak jsem si vzpomněl, co mi kdysi říkal Roman Lang u ramerizek - tam se děje něco podobného, takže někteří chovatelé dávají na noc zaplé slabé světlo, aby potěr nemusel ležet u dna a nic nechytnul. Tak jsem to udělal.

Uvidíme, už jsem přišel o 2/3 potěru, zbývá nějakých 20-30 kousků. Ti jsou ráno zase o trošku větší, a zdá se mi, že problémy s plaváním nemají. Takže zase držte palce. Vypadá to teď, že chovám artémku spíše pro nezmary (svině jedny baculatý).

Jinak diskuze - prostě to beru jako výměnu názorů (rozhodně to není intelektuální přestřelka jako s Rejpalem), každý má v hlavě nějakou představu nebo hypotézu, co by měl, chtěl apod. Diskutovat se může a musí, aby třeba získal nové informace, pochopil jiné souvislosti, začal pochybovat nebo se utvrdil a pro nějakou akci rozhodl. jako ve všem v životě - nakonec se ale musí rozhodnout sám a nést za to zodpovědnost :P Diskuzi tady na portálu považuji za velmi užitečnou a konstruktivní, ba i lidsky příjemnou.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod mlynář v 23 zář 2010, 09:58

Crayfish píše:Zřejmě to bude co psal Frank - "aerocystys" - něco jako infekce plynového měchýře, která se projevuje 5-7 den po rozplavání

Je to o prostředí. Možnosti zavlečení "toho něčeho" jsou několikery a v tomhle konkrétním případu se jim nemůžeš vyhnout. Teď je úplně jedno, zda-li se ti to do akvárka dostalo vzduchem jako spóra, nebos to přivlekl s těmi nezmary, atd...
Nejen z těhlech důvodů jsem speciálně u prvních výtěrů volil hygienickou líheň, kam jsem navzdory zvýšení vodivosti u takovýhlech ryb dávával na leden litr vody na špičku nože Sera Ectopur - sůl proti "ektoparazitům" a další sajrajty. Tím jsem se tomuhle fenoménu dost vyhnul. To je prostě daň za pokus o přirozený odchov.
Na každé takové věci je ale i něco pozitivního. Teda pokud nepřijdeš komplet o všechny mladé. Ta mláďata, která tohle přežijí by měla být od přírody vybavena obranou vůči tomuto fenoménu a tu obranu by měla dokázat vkódovat do výbavy pak i jejich potenciálním potomkům.
Pro mne bylo vždy, když jsem se dostal k nějakému odchytu hlavní otázkou, dokázat vydřít co nejdříve alespoň pět, deset mláďat a na tomto odchovu pak založit už normální chov.
Veledůležité na tomhle všem ale je, že se ti podařilo tenhle druh vytřít a ještě důležitější pak, žes to naprosto špičkově zdokumentoval!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 23 zář 2010, 10:15

Honzo,

máš pravdu. Pokud i těch pár rybek bude zdravých, tak to bude myslím další dobrý předpoklad ke zdárnému následnému chovu a odchovu. Jak se říká - co Tě nazabije, to Tě posílí :lol:
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Raviolka v 23 zář 2010, 11:05

Crayfish píše:Až budeš u PC se správnými právy, mohla by jsi mi prosím-prosím poslat odkazy na ty francouzské stránky, pokud jsou nějaké konkrétní vysloveně dobré, kam chodíš.
Nechodím nikam, ale občas mě hledání zavede na stránky o živorodkách nebo větších středo-/jihoamerických cichlidách. V obojím jsou Francouzi dobří, hlavně cichlidářů mají plno a dost publikují. Diskusních fór je nespočet, i zaměřených na vybrané skupiny.
K těm trpasličím (ty fakt nesleduju a neznám) a adoketám obzvlášť doporučuju Google a "adoketa eau", 1270 odkazů to jistí :mrgreen:
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Pavel++ v 23 zář 2010, 22:59

Crayfish píše:
Francouzštinu mohu, na rozdíl od němčiny, což je pro akvaristu dost silný handicap (nejdůležitější články o adoketě mám v němčině :( ).



Tak to jsme ve stejnem klubu. Prikladam odkaz na mesicnik, ktery vydavaji fr. cichlidkari. Chystam se pristi vikend na jejich kongress (nepridate se ? ) . http://www.francecichlid.com/index.php? ... &Itemid=22
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod pavol69 v 25 zář 2010, 17:30

Ked sa vraciam z tyzdnovky, vzdy sa tesim na nove prispevky ( ... keby to citala manzelka ..... :shock: ) a znovu ste ma priatelia nesklamali. Hltam kazde pismenko pri Vasich prispevkoch.
:lol:

Raviolka píše:P.S. Právě, že pěstovat ty rostlinné výjimky, které potřebují růst v měkké "kyselině", by byla největší frajeřina 8-) Tonina & Eriocaulon jsou pro rostlinkáře velká výzva :P :D


Raviolka pamata, ked som ju poprosil o nejake typy rastlin pre moje buduce akvarium "cierna voda", neviem, ale podarilo sa mi najst tak isto "postihnuteho", ktory chce vytvorit co najvernejsi podvodny "vysek" z Juznej Ameriky, konkretne horny tok RIO NEGRO, uvadza rastliny z tejto oblasti :

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/local-biotopes/10688-upper-rio-negro-plant-species.html

Crayfish píše:Artémky sežerou teda dost :(
Na ten Flubenol se pro jistotu ptám dopředu, přeci pak nebudu dávat mladé rybky i s nezmary. Co by si o mě lidi pomysleli :mrgreen:


Roman, uz sa tesim, ked Ta budem moct oslovit ohladne predaja Tvojho odchovu.
;)
Pavol
Uživatelský avatar
pavol69
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 156
Registrován: 31 kvě 2010, 21:12
Bydliště: Detva

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 30 zář 2010, 22:08

Nezmaři zmařeni. Andropov pod pantoflem.

Můj milý deníčku, musím Ti napsat aspoň pár řádků! Není to tak dávno, co Markéta (mohla by být kmotra-sudička adoketíku) napsala: "Hele, vidím nezmara!". Následovala debata o tom, co vše je pod vodou v přírodě krásné. Všechno!

Díky vydatnému krmení artémií se počet nezmarů začal rychle zvyšovat. V oblast boční pravé strany nádrže (tedy po proudu vody z bublifuku, kam se opírala voda s artémkou) zarostla téměř celá stěna, stejně, jakoby to byla řasa. Nezmarů bylo za chvíli asi váhově více než všech ryb v nádrži. Andropov s Raisou nestíhali čistit oblasti, kde přebýval potěr. Nastala apatie (možná nezmaři v tomhle množství změnili i chemismus vody). Ryby stály na místě, žádný pohyb. Raisa vymyslela chytrou taktiku: vždycky vyhrabala hlubokou jámu a tam přivedla potěr. Tam se schovávali tak dlouho, dokud nezmaři nezačali růst i v této jámě. Pak Raisa zase někde vybudovala novou jámu, substrát řádně zryla, takže mládež přestěhovala do čistého pelíšku. Rodiče začali ztrácet barvu, nebylo co jíst. Lžičku vylíhlých artémií nezmaři sežrali za 10 minut! Nemohl jsem se na to dívat.

večer do nádrže trošku Flubenolu. Ráno jsem viděl už chybějící chapadla. vyměnil jsem 60% vody a ryby okamžitě pookřály a začalo rejdění. Přečkali jsme to beze ztrát. Jediný velký úhyn byl v ten 5-6 den po rozplavání jak jsem psal a pak se to stabilizovalo.

Raisa úplně změnila své chování vůči Andropovi. Konec něžného odstrkávání od potomstva. Z Andropova se stal potenciální spotřebitel krmiva pro potěr a tak po něm raisa teď tvrdě jede. Jakmile hodím něco do nádrže, hned se na to Andropov žene (jako dříve). Jenže v zápětí dostane po pysku od Raisy, stáhne ploutve a někam zaleze. Převzal už i zbarvení beta-samce, byť je dvojnásobně mohutnější než Raisa. Její vehementnost a vytrvalost péče o potěr je úžasná! Chudáka Andropova musím krmit extra až po tom, když se všichni ostatní nažerou ...
Přílohy
02 DSC_0277.jpg
"Děti, stav ohrožení! Musíte mne opravdu poslouchat a držet se hodně natěsno při mně". A doopravdy, není vidět žádné zatoulance, nezbedy, které by musela Raisa pacifikovat. A taky jsme poznali další nový jev: V literatuře se píše, že před třením pár potřásá hlavou a ploutvemi. takové škubání dostrany. Ale nejen to. jsou to i signály pro potěr v případě ohrožení a něco jako na vojně "Pozor!". Mláďata se "stiší" a podle toho, jak se situace vyvíjí dál (ohrožení), následuje nějaký povel: za mnou; do díry; počkejte ...
02 DSC_0277.jpg (213.76 KiB) Zobrazeno 4857 krát
01 DSC_0220.jpg
Idylický snímek. Na mláděti vpravo od Raisy si všimnětě, že už má "černošké pysky" po mámě!
01 DSC_0220.jpg (193.74 KiB) Zobrazeno 4858 krát
10 DSC_0209.jpg
Chapadýlka, konec romatiky, začíná biologický boj o přežití druhu. Buď nezmaři, nebo ryby.
10 DSC_0209.jpg (191.83 KiB) Zobrazeno 4858 krát
Naposledy upravil Crayfish dne 30 zář 2010, 22:30, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 30 zář 2010, 22:21

Krize úřekonána, ode dnešního dne raisa vodí potěr až k hladině, po celém objemu nádrže. Před tím byli pořád u dna, max. do 1/4-1/3 výšky ve spodní vrstvě.

A ještě jedna historka z natáčení.

Vedle nádrže vlevo, 5 cm od skla, mám postavené dvě lahve po 1,5 litru, kde kloktám artemku. Znáte scénu z filmu Vetřelec (myslím hned první díl). Jak si vetřelec mlsně prohlíží tu kočku v kleci a tečou mu sliny?

No, a dneska jsem přistihnul matku s dětmi, jak stojí u stěny a takhle si prohlížejí lahev s dozrátou artémií. Vytrvale na jednom místě. Už pochopili, že když se hýbá s jednou z flašek, bude následovat krmení. Celý den jsem byl dneska pryč, ráno nestihnul nakrmit (byli o hladu o;) a večer čekali u té lahve a čučeli na ní tak, že to vypadalo, že artémku zhypnotizují a ta sama naskáče k nim do vody.

Konec vyprávění. Carským prasátkům se určitě sní zase "růžové" sny - o zítřejším papání :P :P :P
Přílohy
09 DSC_0214.jpg
Raisin kámen ...
09 DSC_0214.jpg (230.35 KiB) Zobrazeno 4857 krát
08 DSC_0227.jpg
Sklo a dno, a nezmaři ...
08 DSC_0227.jpg (195.66 KiB) Zobrazeno 4857 krát
07 DSC_0238.jpg
Zbytky rostlin taky obsypány nezmary s žádostivými chapadýlky plápolajícími v proudu vody ...
07 DSC_0238.jpg (139.57 KiB) Zobrazeno 4857 krát
06 DSC_0246.jpg
Boční stěna nádrže. "Hnus, Vaše Velebnosti, je to hnus".
06 DSC_0246.jpg (181.39 KiB) Zobrazeno 4857 krát
05 DSC_0243.jpg
Učebnicový snímek - nezmaři se množí také pučením, Ráno tam byl jen jeden ...
05 DSC_0243.jpg (88.01 KiB) Zobrazeno 4857 krát
03 DSC_0273.jpg
Děti, u kytky na mne počkejte a dál už ani máchnutí ploutví. Tam je ta nebezpečná stěna!
03 DSC_0273.jpg (250.41 KiB) Zobrazeno 4857 krát
04 DSC_0226.jpg
Andropov, kdy byl ještě vybarven: "Hele, nešlo by s tím už něco dělat? Začíná nám to fakt vadit!"
04 DSC_0226.jpg (172.32 KiB) Zobrazeno 4857 krát
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod mlynář v 30 zář 2010, 22:51

Nu, a jako třešnička na dortu je ta symbioza s nezmary..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Rod Ivanacara RÖMER & HAHN, 2006


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků