Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 240
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Ivanacara adoketa (Nannacara a.) - Crayfish & Paľova témata

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 01 říj 2010, 19:50

No, možná společným jmenovatelem je drobné živé krmení u těchle všech ryb, resp.aspoň některých druhů. Třeba O;)))

to Langosh: Romane, promiň nekázeň, OT :roll:
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod pavol69 v 02 říj 2010, 16:30

Ahoj Roman ( Crayfish ),
pozorne sledujem ako sa dari "Carskym prasatkům", kolko ich je momentalne ?
;)
Pavol
Uživatelský avatar
pavol69
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 156
Registrován: 31 kvě 2010, 21:12
Bydliště: Detva

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 02 říj 2010, 19:43

Odhadoval bych to kolem 45, což je docela slušné ;) Doufám, že dál to už bude beze ztrát.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod pavol69 v 03 říj 2010, 10:42

Crayfish píše:Odhadoval bych to kolem 45, což je docela slušné ;) Doufám, že dál to už bude beze ztrát.


Ahoj Roman,
len ich pekne vykrmuj, nech su z nich pekne "moletky" :mrgreen: .
Pavol
Uživatelský avatar
pavol69
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 156
Registrován: 31 kvě 2010, 21:12
Bydliště: Detva

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 17 říj 2010, 19:18

Pokračuji ve zpravodajství s trošku větším časovým odstupem.

Skoro celý měsíc od výtěru potěr spí v jamce, samička celou nad vzorně nad nimi visí ve volném prostoru, břichem se jich skoro dotýká. Nádhera se na to dívat. Rybky mají už kolem 15 mm, takže Raisa už zbloudilce nebere do tlamky a neprská zpět do hejna. Hejnko má mnohem větší volnost, dokonce chodí pravidelně k hladině za potravou, která plave. Růžová barva „carských prasátek“ se už pomalu ztrácí, začíná převládat zbarvení rodičů, dokonce s typickým pruhem přes oko (tahla varianta je typická pro podřízené dospělé samce).

V potěru jsem k velké radosti objevil xantorického jedince. Je žlutobílý, bez jakýchkoliv teček a pruhů, nádhera. Úzkostlivě jej sleduji a snažím vyfotit. Ale to už není vůbec jednoduché. Do nádrže jsem dal nějaké plovoucí rostliny i Hygrophilu, abych udržel na rozumné hranici dusičnany . Intenzivně krmím encapsulovanou artérií kvasnicemi (2x denně) a umělým krmivem – Sera, občas přidávám na lžičce s vodou rozmíchaný Cyclope-Eeze (aby se nabobtnal a taky klesnul ke dnu). Mezi potěrem dochází už k nerovnoměrnému růstu, zhruba ½ potěru je tak o 30-20% menší než zdatnější jedinci (že by samičky???).

Vodu jsem už dovedl do 7 dGH, pH mírně pod 6. Díky velkému rozptylu ryb po nádrži a vegetaci není rybek opticky tolik, jako když se batolily kolem Raisy. Ale i tak pořád poslouchají a samice se třepáním hlavy do strany dokáže vždy vydobýt pozornost a poslušnost. S focením to je teď podstatně horší. Jak potěr získává samostatnosti, je více plachý, drží se u zadní stěny, nejlépe v houští kytek.

Taky se ve dně objevili takoví malí bílí červíci, kteří v noci vylézají a šplhají po skle. Pravděpodobně ploštěnky. Dospělý pár je požírá, mládež se zájmem to zatím pozoruje, protože se to hýbe. Duch lovců se nezapře. Každé dva dny odkaluji a vyměňuji kolem 20% vody za vodu odstátou.

Až sem všechno OK. Konec pátého týdne je pro chov ve společenství rodičů dalším kritickým mezníkem.

Předevčírem nějak „uvadnul“ samec. Pořád seděl v koutě, apatický, stažené ploutve, vyblité zbarvení. Chudák se opíral o přední sklo a vypadalo to, že ztratil jakoukoliv bázlivost a „chtěl něco naznačit“. Raisa vodila potěr dál, ale nevím, zda slovo vodit se nechá srovnat s těmi předchozími. Potěr byl prostě jen v polovině nádrže, kde se momentálně zdržovala, jinak až na noc volné plavání. Potěr má v tuhle chvíli 22 mm. Občas Raisa Andropova z davu vytlačovala (dost ostře), aby hájila dostatek potravy pro mládež v době krmení. Chudáka Andropova mi bylo docela líto, bylo vidět, že to dost těžce nese a strádá.

Nedokázal jsem si asi správně vysvětlit, co se děje. Při plánované výměně vody navečer jsem vyměnil 40% (tedy 2x více než obvykle), přidal výluh rašeliny a mandlovníkový list.

Druhý den byl na Andropova nádherný pohled. Byl zase aktivní, vrátily se mu všechny syté barvy do těla i do ploutví. Jak by řekli Rusové – skutečný „bogatyr“. A pak se to stalo. Najednou začal mladé „vodit“ Andropov, Raisa se pořád někde schovávala, pro změnu zase ona ztratila barvy. Role jako by se obrátily. Neměl jsem včera moc času je sledovat, ale nepřisuzoval jsem tomu žádný větší význam. Jen jsem si s úsměvem řekl – konec pátého týdne, takže asi otec přebírá po vzoru staré Sparty výchovu synů. Vzorně se kolem něj drželi, ale museli se tatíkovi chvilkami klidit z cesty, protože když šlo o žrádlo, nebyl takový starostlivý jak mamka a myslel spíš na sebe. „Jste už dost velcí, tak se taky starejte, žrádla dost!“.

No, a dnes ráno jsem našel Raisu ubitou. Vykládal jsem si to předtím špatně. Samec se patrně už chtěl po 5ti týdnech třít, a Raisa dávala přednost mladým a prostě jej ignorovala, občas jej dost tvrdě odehnala. S výměnou vody a přidáním těch různých výluhů jsem spíše podpořil sex apetit mladého muže. To vlastně už víme z minula.

Teď mám výčitky, že už minulý týden jsem měl Andropova odlovit k ostatním samcům, případně pár separovat a nechat znovu třít. Tak by měl znít asi profesionální postup. Na tření bohužel nemám už doma žádnou nádrž, respektive není kam dát. Tohle je problém akvaristy „hobbisty“ a asi věčné dilema.

Poučení první: příště (pokud nějaké vůbec bude), po měsíci vodění oddělím oba rodiče od potěru, je už absolutně samostatný.

Poučení druhé, platící zejména pro adokety. Jakmile uvidíte jedinou rybu v nádrži, jak se někam stáhne více jak na den do kouta a ztratí barvy, je nutné ji okamžitě ji separovat, jinak to končí vždy smrtí. A je jedno, zda je v nádrži sehraný pár, nebo vícero ryb! Tohle je už můj čtvrtý případ a průběh byl vždy stejné! Právě proto se ryby jmenují po Ivanu Hrozném, teď to chápu v celé míře, ale musíte ještě chvilku vydržet číst dál. Ivan Hrozný byl krutý a unáhlený i ke svému příbuzenstvu, ubil vlastního syna v afektu.

Jenže tohle není všechno. Když jsem si ráno všimnul, co se stalo s Raisou, uviděl jsem, že i Andropov dostal nějaký další, posttraumatický amok. Byl jakoby v transu a začal zabíjet mladé, našel jsem dvě mrtvolky a na vlastní oči viděl, jak vyrobil třetí. Řádil jak pominutý, mladé nežral, ale „jen vzteky zabíjel“. Díky zarostlé nádrži nedokáži říci, jak velké škody samec napáchal.

Řešení bylo jediné – mohl jsem jej a musel přelovit do jediné volné nádrže 700 litrů ke třem samcům - Brežněvům. Než jsem odjel k rodičům na sváteční oběd, ještě jsem si všimnul, že za Andropovem začal šmírovat dominatní samec ze sedmset litrovky. Připadalo mi to jak stíhání nepřátelských ponorek za studené války. Opatrně, tiše, na poměrně velkou vzdálenost. Andropov se vzpamatovával z prostředí nové nádrže, vedoucí alfa Brežněv se chystal hájit své rostlinné království.

Po návratu domů mne čekalo další překvápko. Alfa Brežněv byl mrtev, Andropov během několika mála hodin převzal pod plnou kontrolu celý prostor nádrže i se dvěma zbývajícími samcemi ….

A ještě jedna perlička na závěr – za těch 6 týdnů, co tři Brežněvové byli ve velké nádrži, pochopitelně vyrostli a přerostli Andropova o hlavu …

Poučení třetí: v soubojích adoket nemusí nutně vyhrát ten největší samec. Vyhrává ten, který je nejvíce motivovaný (třeba otevřenou podporou samičky) nebo nejvíce „nasraný“.

Takže tohle jsou krví vydobité zkušenosti a na další odchov si budu muset počkat zřejmě rok, než mladí dorostou. Mou nadějí je teď ta jedna xantorická rybka, protože to je opravdu výzva …

No, ale jinak mi je skoro až do breku … Ale 100% vím, proč to jsou Ivanacara …
Přílohy
10 DSC_0478_low.jpg
Starostlivý táta rozmělňuje stravu potěru. Samička je ještě pečlivější - plivne to rovnou nad hejnko.
10 DSC_0478_low.jpg (230.36 KiB) Zobrazeno 5912 krát
09_DSC_0459_low.jpg
Všechny mladé na snímku jsou ze 4 týdnu po rozplavání.
09_DSC_0459_low.jpg (171.69 KiB) Zobrazeno 5912 krát
08 DSC_0443_low.jpg
Velikost 12-15 mm.
08 DSC_0443_low.jpg (186.76 KiB) Zobrazeno 5912 krát
08 DSC_0437_low.jpg
08 DSC_0437_low.jpg (183.64 KiB) Zobrazeno 5912 krát
06_DSC_0431_low.jpg
06_DSC_0431_low.jpg (213.46 KiB) Zobrazeno 5912 krát
05 DSC_0429_low.jpg
Mamííí, že až budu velký, tak mne vezmeš někam jinam neř do McDonaldu. Ty artémie a přebírání dna mi fakt už lezou krkem.
05 DSC_0429_low.jpg (184.56 KiB) Zobrazeno 5912 krát
03 DSC_0435.jpg
03 DSC_0435.jpg (201.38 KiB) Zobrazeno 5912 krát
02 DSC_0432.jpg
Klucíííííí, dole se něco hejbe! Musíme počkat, až to vyleze.
02 DSC_0432.jpg (229.76 KiB) Zobrazeno 5912 krát
01 DSC_0374.jpg
Tohle akvárko je fakt humus. Pořád nám tu ten Crayfish něco pěstuje. Čisté, skleněné dno by bylo přehlednější.
01 DSC_0374.jpg (211.13 KiB) Zobrazeno 5912 krát
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod RAP v 17 říj 2010, 19:55

Dost krutě vykoupené zkušenosti. :(
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 562
Registrován: 06 kvě 2009, 18:33
Bydliště: Praha 15 - Horní Měcholupy

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Pavel++ v 17 říj 2010, 22:20

Kdyz uz nic, tak alespon zustal nejaky potomek, snad nejakou samicku odchovas.... ;)

Diky za fotky i pokracovani pribehu...
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Crayfish v 17 říj 2010, 22:46

... a pak mám 3 dospělé samce, kteří už leccos zažili ...
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod mlynář v 17 říj 2010, 22:50

Vidíš. Tímto se dostáváme k věci, o které jsme tu myslím ještě nikdy nekafrali. Zatímco jsem nikdy neměl problémy, když jsem skládal chové páry třeba z generací Fn, tak problémy jsem míval a dost velké, aby mi klapaly pár složené z jednoho rodiče a dítěte! A je jedno, jestli dítětem byl kluk nebo holka. Prostě tohle mi nikdy nefungovalo. Takže nepočítej moc s některým z těch starých matadorů a spíš je nech v klidu v důchodu.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Ivanacara adoketa ( Nannacara adoketa ).

Příspěvekod Raviolka v 18 říj 2010, 06:58

To jsou teda pěkní rasové :shock: Měl jsi zareagovat dřív - tím nechci vůbec říct, že já bych to stihla a nebo, že by mě to včas vůbec napadlo. Prostě se teď zpětně ukazuje, že to bylo jediné možné řešení.
...tak malé rybky a zabíjí se... to nechápu :|

Škoda toho konce, ale jedeme dál, máš pořád ty prcky. A krásné fotky, tahle poslední série je opět moc povedená!

P.S. Ti červíci jsou hnus, ale je vidět, že jsi krapet překrmoval ;)
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Rod Ivanacara RÖMER & HAHN, 2006


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


cron