Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 46
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Problém s rozplaváním

Problém s rozplaváním

Příspěvekod pragovcicka v 20 led 2009, 22:23

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na následující problém. Dopracoval jsem se k vykulení cca 90% jiker od M. ramirezi, ale nedaří se mi je rozplavat. Největší úspěch bylo cca 10 kusů, ale většinou se povede tak kolem 3 kusů. Voda má parametry pH 6,5 a vodivost cca 350. Při předposledním pokusu se prostě vše vykulené postupně ztrácelo až nezbylo nic a při posledním začaly larvy postupně plesnivět. K vykulení používám nádžku cca 20 l jen s pár kousky rostlin (trs jávského mechu a malé Microsorium), vzduchovacím kamínkem a malým bublifukovým filtrem.
Děkuji za každou odpověď.
Uživatelský avatar
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 593
Registrován: 18 led 2009, 11:33

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod mlynář v 21 led 2009, 00:01

Ahojky. Prima, že jsi uvedl parametry vody. Pro vhodné rozplavání a zakrmení je ta elementka super a mech v ní to ještě umocňuje. Má to několik ALE... hned od začátku.

Ramirézy jsou jedny z nejdomestikovanějších cichlidek a tak jsou dneska schopné se třít pomalu i v tak tvrdé vodě, že by mohla zvonit. Pro zdárný vývoj larev, rozplavání a jejich zakrmení by to ale chtělo daleko měkčí vodu. Já jsem jako vývojovku používal vodu o vodivosti cca 100 - 150 mikroSiemens a pH jsem se moc nezabýval, protože tam co jsem ramirezy dělával ať jsem se stavěl třeba na hlavu a zkoušel všechno možné, tak mi pH vždy po úpravách, jakmile jsemvodu začal probublávat filtrem, vylezlo vždy do rána na 7,5 - 7,8.
Pokud používáš náhodou vodu z obecního vodovodního řadu a vodárny, které ji dodávají jsou "pod Francouzi" (tak jako například v současnosti pražské vodárny), tak voda je upravována prý obřími reverzními osmozami a zpětně obohacována (???) mineráliemi na vodivost mezi 200 - 300 mikroS (je to cca, odchylky jsou povolené, ale ne moc velké) a navíc místo dřívějšího chloru používají "chloriny". Chloriny jsou prý pro nás méně "nebezpečné" než býval dříve používaný chlor (chlorové vápno), ale na druhou stranu nevyprchají z vody do druhého dne jako tomu bylo u chloru, ale drží se ve vodě snad až dva měsíce. Už jsem si to vyzkoušel i na vlastních rybách, že jsou u měkovodních ryb (u mne šlo o cichlidky, skaláry, bojovnice) značné problémy právě s vývojem zárosků, jejich rozplaváním a zakrmením.
Mnohdy se mi zárodky vykulily, ale tím to zhaslo. Pak se ještě několik dní bezmocně třepetaly na dně, než jim došla potrava ze žkoudkového váčku a pomřely. Ani se nerozplavaly.

Další zbytečností je bublání kamínkem. Bohatě ti stačí, když půjde jen jemně voda přes molitanový filtřík, aby nitrifikační bakterie v něm zpracovávaly tu trochu odpadních produktů od zárodků a pomalu promíchávaly a okysličovaly vodu. Průser pak bývá, když se poletující bublinky z kamínku otírají o jikry nebo kulící se zárodky.
Zakrmovat je optimální čerstvě vylíhnutými naupliemi žábronožky solné (Artemia salina).
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod pragovcicka v 21 led 2009, 08:26

Díky moc za odpověď. Pokusím se reagovat a doplnit některé info.
Vodu z vodovodu mám vodivostně kolem 600, takže ji moc k odchovu nepoužívám. Na kulení a rozplavání používám mix s vodovodní vodou, kterou si vozím od ségry a tak se dostanu na vodivost 300-350. Ramirézy se mi třou ve společném AQ (400l, pH v součastnosti 5 a vodivost 550-600) a jikry jim seberu a dávám do té elementky. Ještě přemýšlím nad použitím mixu s dešťovou vodou, která měla při jednom pokusu pH 5 a vodivost 20-30. Ale té dešťovky se trochu bojím. Bydlím v malé vesnici kousek od Berouna a to je docela průmyslová oblast. Ještě jsem zkoušel louhivání rašeliny a tím jsem se dostal na pH 5 a vodivost asi 250. TAk nevím. S vodou je to dost špatné.
Uživatelský avatar
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 593
Registrován: 18 led 2009, 11:33

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod jirka.p v 21 led 2009, 08:42

Já bych viděl problém v té náhlé změně parametrů vody. Jak v pH tak hlavně ve vodivosti a možná i tvrdosti.
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod pragovcicka v 21 led 2009, 09:09

jirka.p píše:Já bych viděl problém v té náhlé změně parametrů vody. Jak v pH tak hlavně ve vodivosti a možná i tvrdosti.

Já bych v tom problém neviděl. Jikry se snažím odebrat cca do hodiny po vytření a umístním je v té elementce. A jikry se normálně vyvájí a plůdek se vykulí. Takže v tom problém asi nebude. Problém je v tom, že se nerozplave. Třepetá se na dně ale postupně tak do dvou dnů je konec. Až na pár silných jedinců, kteří to vydrží.
Uživatelský avatar
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 593
Registrován: 18 led 2009, 11:33

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod mlynář v 21 led 2009, 09:55

Dešťovky se neboj a zkus ji. Uvidíš. Buď to s ní půjde nebo ne, horší než teď to ale nebude. Mohu-li si troufat to odhadovat, tak je to tou vodivostí. potřebuješ se podle mne dostat nejméně na těch stopadesát mikroSiemens.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod pragovcicka v 21 led 2009, 10:13

A co to pH? Nebude to problém? Zdá se mi to totiž dost málo. A myslíš čistou tu dešťovku, nebo ji mixnout tak, aby měla vodivost kolem těch 150?
Uživatelský avatar
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 593
Registrován: 18 led 2009, 11:33

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod jirka.p v 21 led 2009, 10:26

S tou změnou parametrů jsem to měl jednou u bolerek. Změnil jsem parametry vody a dopadlo to špatně. Mělo to neblahý vliv na jejich vývoj. V podstatě šlo o změnu vodivosti a tvrdosti. Dešťovou vodu bych určitě zkusil, ale při vydatnějším dešti nachytat až se vyčistí vzduch.
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod pragovcicka v 21 led 2009, 11:44

Myslím, že změna prudká změna parametrů je problém hlavně u malého plůdku, ale u jiker by neměla být kritická. Ale z mých prvních pokusů o odchov jsem poznal, že na parametrech vody závisí správný vývoj jiker. V mých 600 mikrosiemens, se jikry nevykulili nikdy.
Jinak jsem o používání dešťvky četl pár článků tady na netu, ale jiště ji nikdo jednoznačně nedopuručil. Ještě přemýšlím o nějakém vhodném zdroji přírodní měkké vody, ale tu v naší oblasti bude asi dost problém, protože se nacházíme převážně na vápencovém podloží.
Uživatelský avatar
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 593
Registrován: 18 led 2009, 11:33

Re: Problém s rozplaváním

Příspěvekod jirka.p v 21 led 2009, 12:05

Dešťovou a studánkovou vodu jsme probírali zde http://cesky-cichlid-klub.org/FORUM/viewtopic.php?f=74&t=14
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Další

Zpět na Mikrogeophagus ramirezi (Myers & Harry, 1948)


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


cron