Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

terej (72)

tomchamik (55)


 Kalendář

<< Dub. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 21 zář 2010, 23:08

Hezky vecer,

Tak 3-4 tydny po zalozni akvarka situace vypada nasledovne:

hodnoty (2 dny zpet jsem menil 30% vody):
IMG_0015.jpg
IMG_0015.jpg (43.35 KiB) Zobrazeno 5969 krát


9 dnu svitim 6-12 , 19 - 24. (akvarium cely den zakryte, jen jedna bocni strana smerem do pokoje odkryta ), prestal jsem hnojit PPMD

Rasa polevila, ale 3-4 dny zase jede jak zbesila zejmena v mistech proudeni vody z filtru, tedy mist, kde se Otici moc nevydavaji.. (JBL 900 priskrcen na 50%)
IMG_0005.jpg
IMG_0005.jpg (66.13 KiB) Zobrazeno 5969 krát

IMG_0002.jpg
IMG_0002.jpg (61.59 KiB) Zobrazeno 5969 krát


No a do toho se na nekolika dalsich rostlinach objevila zase ta hnusna cerna rasa (v mistech kde voda neproudi)
neni ji moc a snad se nerozjede :x :x :x
IMG_0008.jpg
IMG_0008.jpg (58.89 KiB) Zobrazeno 5969 krát


krmeni 1+4, suche granule od p. Kolbasy, 2+5, mraz nitenky, 3 mraz koretra 6, mraz dafnie 7, pust
trosku semo tamo soupnu artemku neonkam. krmim 1 x denne

Mam vsechny slozky na PPMD, tak bych pripadne mohl namichat roztok jenom z nektere latky.

Co doporucujete v teto fazi ? Prihnojit ? Vypnout svetla a nechat zakryte- Mohl bych ct-ne sic jsem mimo domov. Rybky budou mit pust

(neonky asi 15-20, 14 Otiku, 5 Akarek , 2 Agasisky)

Dekuji a hezky vecer.
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod jirka.p v 22 zář 2010, 08:40

Já bych určitě přestal hnojit.
Nevím, zda by ti to pomohlo, ale existuje přípravek JBL BioFerm a článek o něm třeba zde: http://rybicky.net/rady/clanek/423
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 22 zář 2010, 08:54

Pavle,

ta nová řasa je "vláknitá ruducha". Má velmi ráda (silný) proud (který ji přináší živiny) a biologické znečištění vody. Je krásně vidět, že roste nejvíce v ose proudění vody.

Z mých osobních zkušeností, kdy jsem s ní mockrát už bojoval, pomáhalo:

- snížit průtok filtru na minimum, resp. jej nějak v nádrži rozptýlit (dát na výstupní trubku třeba molitanové pouzdro)- k řas se nedostane pak tolik živin;
- snížit obsah biologických látek (výměna vody, přestat aspoň na nějakou dobu krmit mraženým - tam je hodně fosforu ale i toho "biologického znečištění, nebo pokud krmíš např. mraženými patentakmi, koretrou - tedy něčím větším - důkladně propírat před tím, než to dáš do nádrže. Zásadně neházet mražené kostky rovnou do vody).
- nehnojit - mně při přihnojení rosla vždycky ještě intenzivněji.
- já tu řasu likvidoval i s napadenými listy mechanicky - vyhazoval jsem je. Jenže to si můžeš dovolit u rychle rostoucích rostlin, což není případ Microsória. Nebo jsem to dělal tak, že jsem mezi rostlinu a proud vody strčil něco rychle rostoucího a to jsem pak obětoval a vyhodil. Rychle rostoucí rostliny ale taky vstřebají hodně živin, takže dobře působí i takto (to je primární účel). V Tvém případě bych do toho pravého rohu dal (třeba jen dočasně) nějaké plovoucí rostliny s dlouhými vláknitými kořeny - opět snížení proudu vody a i jako "ochranná zástěna". Ubere to světlo i té sinici vpravo dole co vidím.
- vypnutím světla pomůžeš do hrobu sinici. Omezit krmení, půst ryb na 3-4 dny taky pomůže.

Roman

PS1: Z fotek bych řekl, že na nově založené akvárium máš (nyní, ne do budoucna) dost intenzivní světlo a málo rostlin. Po tom 3-4 denním "blackoutu" bych svítil s polovinou trubic (pokud můžeš regulovat) a až se to rozroste, přešel bych teprve pak na plný výkon. Já vždycky po protrhávání nádrže (rychle rostoucí rostliny) týden svítím na polovinu, jinak mi začne růst zelená vláknitá řasa.
Přílohy
DSC_6543.jpg
Květní stvol echinodorusu v silném proudu vody. Řasa roste na obtokových hranách s nejvyšší rychllostí proudu.
DSC_6543.jpg (201.08 KiB) Zobrazeno 5961 krát
DSC_3740.jpg
Jiná má nádrž - ruducha v pásmu pouze proudící vody. Tady mi pomohlo trysky nasměřovat na úroveń hladiny (né pod ní), takže čeřením vody se ztrácela intenzita proudu. Plovoucí rostliny taky pomohly o;)
DSC_3740.jpg (250.35 KiB) Zobrazeno 5961 krát
DSC_3651.jpg
Detail.
DSC_3651.jpg (141.5 KiB) Zobrazeno 5961 krát
DSC_3648.jpg
Špička listu - opět nejintenzivnější proud, "hrot" v proudnici.
DSC_3648.jpg (190.24 KiB) Zobrazeno 5961 krát
DSC_3642.jpg
Když jsou ve vodě navíc mechanické nečistoty - situace se zhoršuje. Zachytávají se na řase a přinášejí další živiny ...
DSC_3642.jpg (216.29 KiB) Zobrazeno 5961 krát
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 22 zář 2010, 09:17

PS2:

A co s ruduchou na listech u rostlin, které nechceme obětovat? Tenhle problém jsem řešil pomocí peroxidu vodíku. Podotýkám, je ale nutná velká opatrnost!

Ve velké nádrži jsem to dělal tak, že do injekční stříkačky s jehlou (aby proud látky byl co nejníce úzký a tedy směrovatelný) jsem dal 5% peroxid vodíku (ten z lékárny) a obstříknul kritická místa. V důsledku prudké oxidace řasa opravdu zrudne, zesvětlí a druhý den se rozpadá (krevetky si pochutnají). Pozor, musí se hlídat celkové množství peroxidu, které se dostane do nádrže. U mé 700l nádrže bylo ještě 100 ml 1x za tři týdny bezpečné množství, vystříkal jsem to tam vpodstatě naráz. U menších nádrží to může být jiné a nemusí tu platit lineární závislost, může mít vliv na výkon biologické filtrace (nitrifikační baktérie).

Druhou cestou je, rostlinu vyjmout a udělat tuhle proceduru mimo nádrž. Pokud je microsórium na kořenu, dělal bych to venku, rostlinu držel svisle "vzhůru nohama" aby peroxid zbytečně nestékal na listy rostliny, které jsou "čisté" od řasy.

Jinak pozor, peroxid je bezpečný pro tuholisté rostliny. U jemnolistých rostlin rozhodně ne! A i mechy jsou na toto citlivé. Microsórium nevím, vyzkoušel bych to nejprve na jednom listu.

Ale jak říkám, tohle je krajní řešení, odstraňuje másledky, ne příčiny! Ale někdy může pomoci, když se to udělá velmi citlivě. Zatím bych to rozhodně nedělal O;)
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 22 zář 2010, 19:43

Jirko, Romane dekuji

Ok tedy dalsi kroky budou:

- zastru akvarium na 4 dny (necham jen bocni stranu, ktera jde smerem do chodby bez oken) Nebo zakryt kompletne?
- vypnu svetla a vypnu CO2
- koupil jsem v obchode JBL Biofern z Jirkova odkazu a nadsene jsem ho chtel ihned dat do filtru, ale rikam si, zda bych mel davat neco noveho do filtru, kdyz budu 4 dny pryc. Co kdyz vyskoci N02 ? Prece je to jen slama... No tak asi pockam do nedele.
- Mam par dalsich Egerii D. tak je tam soupnu.....
- jdu spekulovat jak zpomalit proudeni, v akvaristice mi dali (zdarma) originalni (pouzity)nastavec na vyusteni filtru (standartni 20cm trubka a 4 diry bokem, ale nemam koleno tzn, ze bych to musel dat do roviny a to se mi na bocni stranu nevleze a kdyz to dam na zadni, tak mi to pokryje pouze 1/3 -1/2 akvaria a budu mit hlucha mista... no tak nevim.... Mozna bych mohl jenom udelat vetsi diry do stavajiciho vyusteni, kdyz mam ted nahradni.... :idea:

- ostriham vlaknitou rasu z Microsoria.

No a v nedeli vymenim 50% vody a soupnu do filtru slamu

V nedeli dam vedet, jak jsem dopadl, jdu na to ;)

Diky

Pavel
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 22 zář 2010, 21:29

Ja mám zkušenosti, že kvůli proudění je lepší mít výstupní trubku s děrami horizontálně nahoře boční stěny. Nevím, jakého výrobce používáš, já znám dobře Eheim. Řešil jsem to tak, že jsem trubku nakonec uřízl, aby byla vpodstatně stejně dlouhá jako boční stěna. Eheim to má vyřešené tak, že na konci trubky je ucpávkový špunt (princip uzávěru maličkých lékovek - měkký závit, který se uzavírá jen tlakem), který se nechá vyndavat (kvůli čištění trubky zevnitř kartáčovou štětkou).

Koupil jsem si náhradní špunt, a do něj vyvrtal další díru (tedy v ose celé té trubky). Nejdřivě malou, a pak jsem postupně přivrtával větší průměr, až jsem dosáhl proudění v horizontální rovině hladiny, jak jsem potřeboval. Nezničí se celá trubka, špunty jsou levnější O;) To že trošku vody teče proti čelnímu sklu, zase až tak nevadí. A když se neosvědčí, použiješ normální zdravý špunt.

Tohle je jedno z mých řešeních, jak snížit intenzitu proudění. Když budeš přivrtávat další díry přímo do trubky, rozhodíš hodně balance (jiný průměr vrtáku) a může se stát, že v té nové díře bude celkově větší proud vody, než v těch původních (takže si nemusíš vůbec pomoci). Další potíže mohou nastat vyosením, málokdy totiž trubku vrtneš přesně kolmo jako jsou ty ostatní díry. Na tohle jsem přišel pochopitelně, až jsem taky nějakou tu trubku poničil ;)
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 22 zář 2010, 22:45

No vidim, ze jsi si s tim vyhral. :D :D :D

Reseni bylo jednoduche a podobne tvemu. Mam JBL a princip je stejny, jak poisujes, vcetne spuntu.

Trubky se daji do sebe zasunout, a tak jsem novou serizl, aby, kdyz ji zastrcim do puvodni, byla delkou pres celou bocni stenu. Coz zvysilo pocet der z 10 na 14. Trosku to jeste priskrtim a tak snad to zabere. Az se vratim, a pokud bude treba, vrtnu i ten spunt...

Diky
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 27 zář 2010, 23:39

Tak po navratu z cest, kdy jsem 4 dny nekrmil a mel zakryte akvarium (krome bocni steny do chodby), honoty:

NH4 -0
NO3 - 5-10
PO4 - 0.05 (mozna mene)
NO2 - 0

rasa lehce ustoupila viz foto, rychlerostouci rostliny rostly i za temer tmy.... sice maji ridke listy, ale rostly.
IMG_0007.jpg
IMG_0007.jpg (79.4 KiB) Zobrazeno 5915 krát

IMG_0004.jpg
IMG_0004.jpg (63.6 KiB) Zobrazeno 5915 krát


Neprihnojit holkam trosku ? ;)

Svitit planuji po vasich radach tak 5 hodin + zitra pridam JBL Bioferm do filtru....
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 28 zář 2010, 09:42

S hnojením bych tedy osobně ještě hodně dlouho počkal ;) Nezapomínej, že máš hnojivo v substrátu, určitá část se stejně podle mne vždy dostane do vody. Počkej teď, jak akvárium bude reagovat na změnu doby osvitu. Já se už naučil vždycky (když to jde) měnit jeden parametr a sledovat, co to pak udělá. Když bude světla méně, i rostliny budou mít nižší nároky na živiny.

Jinak, jakou máš celkovou tvrdost vody? V té tabulce jsem to nikde neviděl. To bych spíš teď změřil, než NH4 nebo NO2. Tohle pokud se nepřerybní nebo nějak drasticky nepřekrmí se už bude držet u stabilizované nádrže pořád na nízkých hodnotách.

Roman
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod jirka.p v 28 zář 2010, 20:05

Určitě nehnojit. Jen bych nechal zapnuté CO2. Ruduchu pokud možno z listů odštipuj.
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


cron