Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

terej (72)

tomchamik (55)


 Kalendář

<< Dub. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Kubo v 30 zář 2010, 21:59

Mozno sa teraz na mna budete pozerat divne no spravil by som uplny opak ako vy. S rastlinami mam dasapovedat skusenosti dost , takze ja by som zacal hnojit a to poriadne. ;) Fe zvysit na 0,3-0,5 mg/l , NO3 10-15mg/l a PO4 1mg/l . Ide hlavne aby ziadna z tychto hodnot nebola na nule. Akonahle padne nieco na nulu zacina problem s riasami. NO3 : PO4 v pomere 10 : 1 , no to uz som opakoval na viacarych forach asi 100 krat.
Uživatelský avatar
Kubo
Apistogrammafish fan
 
Příspěvky: 261
Registrován: 15 pro 2008, 17:39
Bydliště: Košice - Praha (prilezitostne)

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 30 zář 2010, 23:50

Kubo, No, musim rici ze ta vlnita rasa je z 80-90% pryc.. Zatim vse fungovalo, jak kluci radili, ale koukam, ze rostou pouze rychle rostouci rostliny a ty ostatni stradaji... Prusvitne listy, sem tam dira v listu.

ale rasa mizi :D :D .... (a to jsem ji nestrihal, jak jsem planoval)

IMG_0001_4.jpg
IMG_0001_4.jpg (74.89 KiB) Zobrazeno 5530 krát


Moc se mi nechce nic menit, ale Kryptokoryny a Echinodory to nejak nedavaj.

To Crayfish, merim pouze KH a to se pohybuje v rozmezi 3-5. Co se tyce "hnojiva" tak se jedna o smes a vyrobce popisuje "Contains all essential nutrients such as iron, minerals and trace elements."

Diky a ahoj
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 01 říj 2010, 09:04

Kubo píše:hlavne aby ziadna z tychto hodnot nebola na nule. Akonahle padne nieco na nulu zacina problem s riasami. NO3 : PO4 v pomere 10 : 1 , no to uz som opakoval na viacarych forach asi 100 krat.

A platí Redfield ratio i v případech, kdy máš máš vlastně veškeré hnojivo v substrátu :?:

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 01 říj 2010, 11:46

to Pavel++:

Kdybych chtěl podpořit nějaký echinodorus v růstu, použil bych selektivně tabletky od Dennerle do dna, mají specální pro echinodory a i kryptokoryny. Mám to vyzkoušené, funguje to, dal bych jen jedinou tabletu na celou nádrž a počkal, co to udělá. Tabletky nejsou zrovna levné, ale mne se to vyplatilo. Není to hnojení do vody, což má svá pozitiva.

Ale zatím bych ještě počkal.

Jinak co se echináčů týká, může to trvat i nějaký týden, než se chytí. Jak máš silnou vrstvu dna, kde jsou vysázeny? U kryptokoryn to může trvat řádově měsíce a i třeba rok, rok a půl než se chytnou a hustě rostou, takže klídek. Má osobní zkušenost je taková, že se moc nevyplatí je sázet do čerstvě založené nádrže, ale až později, kdy je nádrž dobře zajetá a moc se do ní nezasahuje, nevyměňuje se voda apod ("stará voda"). Nejlepší kryptokoryny jsem měl v dob studií, kdy jsem jezdil domů 1x za půl roku a o nádrže se nikdo nestaral, ryby se krmili jen řasami a svými mláďaty - tetry císařské, razbory ...

Pavle-++, teď už píšeme své osobní zkušenosti v konkrétních podmínkách, takže se Ti to může zdát protichůdné. Rozhodování jak dál je jen a jen na Tobě.

S Kubou souhlas: když nějaký parametr klesne na nulu, začne to bujením jednoho druhu řasy. Začne se s tím bojovat, a vypěstuje se druh řasy zcela jiný, jakoby úplně protikladný ...

Jinak jsem u adoketek začal přitvrzovat vodu, těch 30 uS (voda pomalu destilovaná a kyselá) byla pro rostliny smrt. Teď už se začínají vzpamatovávat o;)) Ty rostliny, o kterých psala Markéta, doufám časem taky vyzkouším!
Naposledy upravil Crayfish dne 01 říj 2010, 16:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod jirka.p v 01 říj 2010, 12:34

Nevím. Já bych s hnojením počkal - vzhledem k tomu že Pavla trápí i ruducha (asi druh compsopogon). Maximálně bych reguloval NO3 pomocí KNO3 aby nekleslo na nulu. Co se týká redfield ratio, tak mám za to že to je N:P v poměru 16:1.
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Kubo v 02 říj 2010, 08:41

jirka.p píše:Nevím. Já bych s hnojením počkal - vzhledem k tomu že Pavla trápí i ruducha (asi druh compsopogon). Maximálně bych reguloval NO3 pomocí KNO3 aby nekleslo na nulu. Co se týká redfield ratio, tak mám za to že to je N:P v poměru 16:1.
Ano N:P ma byt 16:1 ale je to tusim ak sa jedna o zlozky v suchom stave. Ja som vravel o pomere NO3 : PO4 a nie N : P a to je rozdiel . Skuste si to niekto kto mate riasy a uvidite. Samozrejme treba byt trpezlivy riasa nezmizne hned za kratku dobu. Tento stav treba udrziavat dlhodobo (aspon mesiac) :) Samozrejme nemusi to by presne na desatiny , ale aspon priblizne aby to tak bolo. Rastliny budu mat 100percentne lepsiu kondiciu.

Skuste si prejst tuto stranku , urcite je zaujimava. Je tam aj kalkulator , aby ste nemuseli liat chemiu len tak od oka. ;) http://www.theplantedtank.co.uk/

langosh : Musi to fungovat aj s hnojivom v dne. Tam ide skor o to aby sa ti to hnojivo z dna nedostalo na povrch inak mas pruser. Takze hnojivove tablety vopchat uplne az na spodok nadrze ak sa da (na hole sklo). :)

Tak ako odporucal Crayfish tablety od Dannerle , tak tie urcite stoja za to , idem ich vyskusat aj ja. Kamarat vyskusal co sa tyka tabletovych hnojiv vsetko mozne a Dennerle je u neho spica. Minimalne echinodory a kryptoriny pojdu ovela lepsie. Prave koli tomu chcem tie tablety pretoze , vsetko rastie , no prave tie echinodory nerastu nejak extra , mam chudobne dno na ziviny. :)

SKuste tuto metodu ktoru popisujem a potom vam prezradim metodu pre total lenivych ako som ja , no uz aj ta presla cez akva.sk a tusim aj niekde tu na tychto forach , no nieje uplne presna kedze parametre z casti ovplyvnuju aj ryby.
Uživatelský avatar
Kubo
Apistogrammafish fan
 
Příspěvky: 261
Registrován: 15 pro 2008, 17:39
Bydliště: Košice - Praha (prilezitostne)

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod pavol69 v 02 říj 2010, 16:23

Kubo píše:.... a potom vam prezradim metodu pre total lenivych ako som ja , no uz aj ta presla cez akva.sk a tusim aj niekde tu na tychto forach , no nieje uplne presna kedze parametre z casti ovplyvnuju aj ryby.


Nenechaj sa prosit a supni sem metodu "pre total lenivych".
:mrgreen:
Pavol
Uživatelský avatar
pavol69
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 156
Registrován: 31 kvě 2010, 21:12
Bydliště: Detva

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 02 říj 2010, 16:29

Kubo píše:Musi to fungovat aj s hnojivom v dne. Tam ide skor o to aby sa ti to hnojivo z dna nedostalo na povrch inak mas pruser. Takze hnojivove tablety vopchat uplne az na spodok nadrze ak sa da (na hole sklo).

Já bych selským rozumem zase řekl, že vzhledem k tomu, že většina kytek bere živiny ze dna, nemusí být Redfield ratio pro prosperitu AQ zase tak zásadní, ale možná se pletu...

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Kubo v 03 říj 2010, 20:08

Nebude to asi uplna pravda , ze vacsina rastlin prijma ziviny korenmi. Rastliny ak nemaju ziviny v dne automaticky ich prijmaju listami. Napriklad takym echinodorom a kryptokorinam urcite bude vyhovovat viac bohate dno a pri pohnojenom substrate budu rast urcite rychlejsie a lepsie , no bezproblemov si vystacia aj s hnojivom vo vode aj ked je pravda , ze nebudu az v tak dobrej kondicii. Vacsine stonkoviek vyhovuje zasa viac hnojivo vo vodnom stlpci. Najlepsie je mat asi hnojivo aj v substrate a hnojit aj tekutym , potom nieje absolutny problem so ziadnou rastlinou. Samozrejme do toho CO2 . Redfield ratio musi fungovat podla mna aj s hnojivom v dne. Momentalne som zistil , ze mam chudobne dno a chystam sa nakupit tie tablety od dennerle. Potom dam vediet ako to pokracuje aj ked mi rastie bezproblemov vsetko , no jedine co spomalilo rast su echinodory a kryptokoriny. ;)
Uživatelský avatar
Kubo
Apistogrammafish fan
 
Příspěvky: 261
Registrován: 15 pro 2008, 17:39
Bydliště: Košice - Praha (prilezitostne)

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 03 říj 2010, 21:17

Jak se tak koukám na můj předchozí příspěvek, tak jsem měl na mysli něco trochu jiného, než vidím nakonec napsané :roll: - mělo být něco v tomto smyslu "pokud máme hlavně rostliny, které berou živiny zejména ze dna (echinodory, kryprokoryny apod.) a máme hnojivo ve dně, nemusí být Redfield ratio pro prosperitu AQ zase tak zásadní, ale možná se pletu...".

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


cron