Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Gratulujeme uživateli:
terej (72)

V následujících 7 dnech

tomchamik (55)


 Kalendář

<< Dub. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 02 zář 2010, 18:15

No, pánové, myslím si, že nedostatek druhů rostlin pri vysoké teplotě je mýtus; tak jak se před x-roky psalo, že nejsou vhodné rostliny k terčovcům, nebo jich je málo a dělala se z toho věda.

Mám rostlinnou nádrž o teplotě skoro 28-29 st, 2-3 měsíce v létě i přes 30 st. C. Ono to je o té rovnováze biochemických procesů, které při vyšší teplotě probíhají intenzivněji. Takže se musí akorát více svítit, dávat CO2 (hnojit stačí opravdu minimálně, když nechcete, aby se to vyhazovalo kýblema). Světlo, t, CO2, živiny - to jsou ty 4 stavební kameny. No, a pak v tropech, pochybuji, že v letním období je teplota 25-26 st.

Chce to jen vyzkoušet a nemít vysloveně chladnomilné druhy rostlin. U diskuzů byl podle mne hlavně problém v tom, že jsou (byli) považovány za ryby sterilních nádrží, takže se nehnojilo, nepřidávalo se CO2. U nich je spíše taky problém ten, že nechtějí moc intenzivní světlo. A kombinace málo světla, vysoká telota - to je právě porušení zákona o rovnováze "4 elementů" O;)

Prostě bych se nebál teploty 26-29 stupňů pro většinu tropických rostlin. Je to jen nákladnější. na druhé straně se nechá topit jen osvětlením u intenzivně osvětlených nádrží, zdvihne teplotu v pohodě o 3-4 st. Nádrž se ze shora vždycky nechá přikrýt v horních patrech nějakou vegetací, takže cichlidky budou mít místy stínná místa.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Kubo v 02 zář 2010, 19:21

greenfish píše:Romane, já nemám problém se štětkou. Tvoří se mi na všem takový tmavý povlak, který jde docela dobře setřít. Nějaký druh sinice. Krmím buď živým nebo mrážem. Dusíky kontroluji - vše OK. Světlo by mělo taky být OK. Vodu mám pH něco přes 6 a vodivost mezi 100 a 150 mikro. Takže měkká voda.
Mě to zase až tak netrápí, protože u mě jsou na prvním místě ryby, ale není to prostě ono.
Ahoj , ak sa jedna o sinice , tak si skus zmerat PO4 vo vode , teda fosfor. Bude to od krmiv , ktore rybam doprajes vo vacsom mnozstve. Sinice su typickym znakom nepomeru dusika a fosforu , ked prevlada fosfor. Malo by sa to pohybovat 10 : 1 dusik k fosforu. To znamena , ze ak nameras 10mg/l dusika , tak fosforu by si mal mat nieco okolo 1mg/l fosforu a vtedy riasy nebudes mat. Samozrejme , ze to nemusi byt presne na desatiny. Staci to udrzovat priblizne. ;) Sinice vo vacsom mnozstve dokazu spravit v akvarku problemy .
Uživatelský avatar
Kubo
Apistogrammafish fan
 
Příspěvky: 261
Registrován: 15 pro 2008, 17:39
Bydliště: Košice - Praha (prilezitostne)

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 02 zář 2010, 19:49

Dekuji vsem za reakce

Crayfish píše:Pavle, jenom jsem nepochopil hnojivo (neznam tu znacku) pod sterk ...


JBL asi to stejne , ktere zminujes

Kdyz pouzijes ruzne substraty (ve dvou vrstvach), casem muze dojit k jejich promichavani. S tim je nutne pocitat a nemusi to byt vzhledove pekne.


Ano mel jsem JBL pod nadhernym cernym sterkem, pak se to promichalo a vypadalo to hrozne. Nyni je sterk podobne barvy jako hnojivo, tak by se nemelo promichanim nic stat.

Ja nedavno pouzil pisek s hnojivem, tusim JBL, a nahoru jsem dal zase pisek. Bylo to uzasne, E, tenelli delal nadherne koberce, pres tri roky. Vsecho rostlo ukazkove. Bal jsem se ze zacatku odkalovani, ale bylo to v pohode - jenom jsem opatrne projel zvonem mezi rostliny, aniz bych "cechral" pisek. Vydrzelo mi to skoro 3 roky, pak se hnojivo vycerpalo a chtelo by to zalozit znova :D


Dobry napad, ano JBL pise 3 roky a vymenit..

Ten sterk - jaka je hrubost?


1-2mm

Ja mam vypozorovano, ze stetickova rasa velmi dobre prosperuje, kdyz se krmi mrazenym nebo zivym, obzvlaste je-li tvrda voda.


Hm ja krmil mrazenym 10x tydne + 4x susene. zkusim omezit. Dobry podnet.

pravidelnou vymenou vody
,
Jak casto a kolik ?

(mrazene jsem zamenil nakonec za Hikari,


Hikari je nyni zakladem rybiho jidelnicku?

SAE casem vyrostou a jsou to pene velke mrchy

Koukal jsem na net a od citaci nejkrasnejsi a nejhodnejsi rybicky az po mrchu, kterou borec splachnul...
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 02 zář 2010, 20:29

langosh píše:
Podle toho, co Pavel plánuje se mi nejslabším článkem jeví světlo - mimo doby svitu, která se dá lehce měnit......


Koukal jsem na tve akvarium svitis 10.5h na 30W na 84l = 3.75W na litr a den. Stejneho koeficientu bych dosahl pri sviceni 12.5h. No ale zase to tve neni tak vysoke, tak je svetlo blize rostlinkam. Samozrejme zalezi na spektru. Jinak se mi tve akvarko moc libi - samecek A. honsloi byl fesak...

Navíc ani rašelina kytkám výrazně neprospěje…
Sakra to mne nenapadlo. Je to z duvodu, ze barvi vodu a snizuje propustnost svetla ?

100x40 tak pro klidnou koexistenci 12 kusů to není zcela ideální


Ano plocha dna 400cm2. Zacinat znovu tak to snizim o 15 cm a dno udelam 120x60. Mas recht, ale zkusim, je to okrasne, nikoliv chovne akvarium. Pokud bude poradne zarostle a snad bych mohl pridat vice jeskynek... Spise muj dotaz smeroval na celkovy pocet 50-60 ryb a jejich vliv na boj s rasou.

Dik
P++
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 02 zář 2010, 21:30

to Pavel++:

Výměna vody:

Nádrž 700 l, 1x za 3-4 týdny, 15-20%.

Krmení:

Ve 14 denních cyklech krmím takhle, průměrně:

- 5-6 dní živé (koretra, patentka)
- 2 dny hladovka
- 1 po hladovce spirulina a různé zelené hnusy - řasy pro mořské akva ryby apod. (pak jim chutnají)
- 1 mražené
- 5 zbytek Hikari (asi nejvíce), ale i Tetra crisps, Sera, JBL (prostě to měním), občas zajdu na cyclops (1x za 14 dní)

SAE - jsou to fakt velké mrchy, dotírají na ryby s dlouhými velkými ploutvemi. Během jedné dovolené mi u skalárů, tak ožraly ploutve, že dva ze 14to to nerozchodili. Ve velké nádrži je dlouhá v dospělosti jak dlaň, aktivní ráno, večer polehávají líně na listech. Místo nich bych doporučil spíše líbající čichavce, těm teplá voda nebude vadit. Řasy žerou možná ještě více.

- rašelina - nehodí se pro Echinodory. Kdybys měl rostliny ala Asie - v pohodě. Jinak sice tlumí světlo, ale když dáš do filtru, tak to moc intenzivní zase nebude. Já ji do filtrů nedávám, protože se mi nechce každé 2-3 měsíce kvůli ní rozebírat filtr. Zatěžkám jí v pytlíku někde u filtru, kde je proud, zamaskuji a můži ji kdykoliv vyměnit. Používám jedině granulovanou. Rybám prospívá, trošku změkčí vodu.
Přílohy
02_Výběr_07_orez_clear.jpg
Takhle čerstvě nažrané, proplouvající nádrží. Umějí být ve větším počtu pěkně hejnové a prosadí se i proti podstatně větším rybám.
02_Výběr_07_orez_clear.jpg (80.55 KiB) Zobrazeno 5231 krát
01_DSC_4268.jpg
Takhle to vypadá v podvečer, a nejsou ještě dospělé.
01_DSC_4268.jpg (80.65 KiB) Zobrazeno 5231 krát
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 03 zář 2010, 08:55

Pavel++ píše: Sakra to mne nenapadlo. Je to z duvodu, ze barvi vodu a snizuje propustnost svetla ?

Ano, barví vodu a snižuje pH - myslím, že příliš nízké pH kytkám taky nesvědčí..

Pavel++ píše: Spise muj dotaz smeroval na celkovy pocet 50-60 ryb a jejich vliv na boj s rasou.

Neonky jsou celkem "čisté" ryby. Ono to nebude jenom o tom kolik máš ryb, ale spíše o tom, jak moc je krmíš... :P :D

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 03 zář 2010, 17:05

To Crayfish:

Pekne hejnicko, 15-20% vody neni tak moc. to ja menim tydne 40%. No mozna bych to mel omezit. :? Mas nekde fotecku celeho tveho akvarka ?

To Langosh:

Ph by nemel byt problem. Jestli se dostanu pod 7, tak budu tleskat ploutvickou.... Neonky dostanou dietu :D
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 03 zář 2010, 19:38

Pavel++

Znáš to přísloví o kovářově kobyle? O;)

http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-142 - má větší nádrž - 700 l
http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-278 - menší nádrž, cca 250 l - drobné labyrintky
a nádrž s I. adoketa je známá O;)

časem nafotím znovu, ale teď to není podle mých představ O;)))
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 04 zář 2010, 02:41

Motivace pro milovniky kyticek v akvariu. Nema chybu....

http://www.planted-aquarium.de/de/veran ... ewerb.html
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 04 zář 2010, 10:33

Mne takové layouty moc neuchvacují - z mého pohledu je zajímavé třeba toto :ugeek: http://www.aquadesign.pl/galeria_44SA.htm

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků