Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

MEPHISTOCICHLIDS (50)

Liberec (57)

helleri (50)


 Kalendář

<< Kvě. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 12 zář 2010, 18:21

Olegunar píše:Na listech se mi dělá takový povlak, který jde ale rukou seškrabat. Když koukám na to tvoje microsorium tak mi to připadá stejné. Zkoušel jsi to sundavat rukou?


Dost dobře to může být i cyanobakterie. Černá, modrozelená ... je taková slizská, když dáte list mezi dva prsty, krásně jde dolů. Té se daří v nadbytku světla a hrozně blbě se jí dlouhodobě zbavuje. Já jí měl vždycky nejprve pod hladinou na plovoucích rostlinách, v oblastech bez pohybu vody. Pak se mi šířila postupně dolů ke dnu. Takhle to funguje i v rybnících apod.

Může to být tím, že máte oba nová světla, s vyšší intenzitou než ta původní. Taky jsem ji už měl a bojoval jsem s ní následovně:

1. Vypnutí všech světel na 4-5 dní (většina rostlin to přežije) . "Řasa" (není to řasa, ale bakterie) se sama rozpadne. To je ta dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že za 14 dní tam bude znova. Stačí malá částice, třeba na suchu nad hladinou, a když tam stoupne voda, rozjede se to znova. Podle různých zdrojů jsem vysledoval, že cyanobakterii dělají dobře zářivky se spektrem do žluta, teplých tónů, tj. x30 (830, 930). Mohu potvrdit. Měl jsem dvě zářivky 830 a 865 a bylo to pod tou 830 vždy jako první.

2. Pokud se ta teorie potvrdí (je to cyanobakterie), pak je šance s tím bojovat jako s bakterií.

a) Baktopur, AlgeDestruct (Rataj) apod. Ale pozor, některé ryby a kytky to nemusí rozdýchat a je naděje, že se to objeví zase znova.
b) UV lampa - ta pomáhá na cyanobakterii spolehlivě a na jednobuněčné řasy taky. Ale na jíné řasy pochopitelně ne!

Za vypnutí světel v prvním kroku nic nedáte. Já mám vyzkoušený limit 8 dní skoro ve tmě a rostliny přežívají, jen s Blyxou jsem měl problémy.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 12 zář 2010, 22:31

Diky

Dnes jsem vymenil 40% vody a rucne cistil asi 50listu... :evil:

Ano cerna "rasa" sla z listu dolu a je mozne, ze to neni ten stejny moribundus, ktery jsem tam mel drive, neb ten se drzel listu jako kliste.
No as pokud to nepolevi pristi vikend to zakryju, jak kaze Crayfish ;) . Jedna vec mi tady malinko nesedi. Ta cerna "rasa" se drzi ve stinnych mistech...

Po vasich radach stopnu PPMD a jeste jednou tento tyden vymenim 40% vody, at PO4 snizim. Musim rici, ze mne vice zlobi ta vlaknita rasa nez ta cerna...

P++
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 12 zář 2010, 22:44

Ta vláknitá řasa je z přebytku hojiva, když zastíníš na těch pár dní, tak to taky nevydýchá. Na PMDD radši teď zapomeň ;)
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Raviolka v 13 zář 2010, 08:13

Crayfish píše:2. Pokud se ta teorie potvrdí (je to cyanobakterie), pak je šance s tím bojovat jako s bakterií.
a) Baktopur, AlgeDestruct (Rataj) apod. Ale pozor, některé ryby a kytky to nemusí rozdýchat a je naděje, že se to objeví zase znova.
Tak tohle bych rozhodně neradila. Baktopur zabíjí gramnegativní baktérie. To jsou třeba i nitrifikační baktérie, které v rozjíždějícím se akvárku potřebujou pomocnou ruku a ne kudlu ro zad ;) Provořadé teď je, aby se akvárium zaběhlo, řasy a sinice je možné řešit později a vždycky (?) se najdou prostředky, jak to udělat a nevyhubit si nitrifikační baktérie. Baktopurem ne :idea: (mimochodem sinici v běžné až mírně zvýšené dávce nazabije, naopak se mi ke konci léčby v akváriu objevila).
Algae Destruct obsahuje akridinová barviva (typu akriflavin), takže nitrifikační jsou relativně v bezpečí... ale sinice jsou gramnegativní, takže ty taky :idea: Vím, že výrobce udává, že je to na sinice super... mhmm, zajímalo by mě, proč by mělo být... :?: Každopádně je dobré si uvědomit, že něco jako "selektivní baktericidní účinky" v rámci skupin tyhle látky nemají a berou to šmahem - většina akvaristicky zajímavých baktérií (ať už v dobrém, nebo ve zlém) jsou gramnegativní.

S tím ostatním včetně zatemnění (pokud by to bylo fakt třeba, flíček sinice bych zatím neřešila) a zastavením hnojení souhlasím. Ale nemyslím si, že ten fosfor máš z PMDD, jaké složky jsi tam namíchal?
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 13 zář 2010, 20:07

Dnes dokoupena Egeria + 10 otiku a hura do boje.

Raviolko, jednou ze slozek je KH2PO4 , tak myslim, ze by to mohlo byt z toho....
(+K2SO4, MGSO4,Tenso Coctail, KNO3)
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 13 zář 2010, 21:33

Pavel++ píše:Raviolko, jednou ze slozek je KH2PO4 , tak myslim, ze by to mohlo byt z toho....
(+K2SO4, MGSO4,Tenso Coctail, KNO3


Pravděpodobně ano. A jak to vypadá s krmením mraženým? Já třeba ze začátku po založení nádrže nehnojil, fosfáty jsem měl přesto vysoké a pořád jsem si lámal, kde je problém. U mě to bylo před mnoha lety způsobené tím, že jsem mražené moc nepropíral a mrsknul jsem do nádrže celou kostku. Obzvlášť patentky ("krev"?) měly vysoké fosfáty. Pak jsem to začal pořádně propírat, zlepšilo se to, ale ne zase nějak zásadně. A tak jsem redukoval postupně i to mražené a bylo to o poznání lepší ... Ale každý může mít jinou zkušenost ;)
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Pavel++ v 13 zář 2010, 22:49

No krmim i mrazenym, ale bylo tam 5 ryb, tak jsem krmil opravdu jen " 5 patentek na rybu" :)
Ale mohlo by to byt tim. Zkusim omezit.

Ale Otici jedou jedna basen...... :D
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Raviolka v 14 zář 2010, 06:18

Pavel++ píše:Raviolko, jednou ze slozek je KH2PO4 , tak myslim, ze by to mohlo byt z toho....
(+K2SO4, MGSO4,Tenso Coctail, KNO3)
No právě proto se ptám, co jsi tam namíchal. Nemá moc smysl míchat to všechno dohromady :idea:
Já mám zvlášť 3 flašky: Tenso, KNO3, KH2PO4 - do většiny akvárií jsem dávala jen Tenso (mikroprvky), do některých občas dusík a o fosfor si říkala jen jedna, max. 2 nádrže. Ty sírany používám jen v úplně speciálních případech, kdy chci "zamineralizovat" vodu.
Lít do akvária dusík nebo fosfor aniž by tam prokazatelně chyběly je ne moc dobrý nápad ;)

V akváriích, kde krmím jen mraženým, případně artémkou, mám taky často sinici. To se nedá nic dělat, těm masozravcům to stejně nevadí a ochuzovat na jídle je nebudu. Pokud to voda dovolí, dá se to vyřešit tak, že přidávám KNO3. Fosfor sám o sobě nevadí, jde o poměr N : P.
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Olegunar v 14 zář 2010, 07:50

Crayfish píše:
Olegunar píše:Na listech se mi dělá takový povlak, který jde ale rukou seškrabat. Když koukám na to tvoje microsorium tak mi to připadá stejné. Zkoušel jsi to sundavat rukou?


Dost dobře to může být i cyanobakterie. Černá, modrozelená ... je taková slizská, když dáte list mezi dva prsty, krásně jde dolů. Té se daří v nadbytku světla a hrozně blbě se jí dlouhodobě zbavuje. Já jí měl vždycky nejprve pod hladinou na plovoucích rostlinách, v oblastech bez pohybu vody. Pak se mi šířila postupně dolů ke dnu. Takhle to funguje i v rybnících apod.

Může to být tím, že máte oba nová světla, s vyšší intenzitou než ta původní. Taky jsem ji už měl a bojoval jsem s ní následovně:

Tak je to přesně jak jste to popsal. Slizký humus. Je fakt, že jsem vyměnil zářivky...ale myslel jsem si, že je to právě nedostatkem světla. :roll:

Když jsem bojoval se štětičkovou řasou tak mi jeden starý praktik poradil, abych každou hodinu na čtvrt hodiny vypnul svícení a tuším že týden nebo dva bylo po řase. Zkusím to teď taky a teprve potom bych přistoupil k chemii.
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 14 zář 2010, 08:22

Mně kdysi výměna zářivek spustila mohutnou invazi žabího vlasu. Měl jsem původně xxx Glo (součást setu) a ty tam byly již téměř rok a půl - vzhledem k tomu, že Aqua Glo má již jako nová světelný tok pouhých 290 lm, dovedete si představit, jak asi svítila po té době. Nemohu ale napsat, že by se kytkám nějak výrazně nedařilo a ani řasy tehdy nebyly žádný problém. Přestože jsem je měnil postupně za speciálky Narva, tak to byla výrazná změna, která naprosto rozhodila rovnováhu - žabí vlas jsem likvidoval asi 5 měsíců, potom nastoupila ruducha se sinicí a AQ se už vlastně nikdy zcela nesrovnalo … až po kompletní přestavbě po 3 letech…

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků