Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Crayfish v 05 říj 2010, 20:11

to Pavel++.

Řešíš, zda nebude rostlinám chybět NO3 a PO4? Toho bych se vůbec nebál, vždycky něco vyprodukují zbytky krmiva, metabolismus ryb a rozpad tkání rostlin atd.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod RAP v 05 říj 2010, 22:17

Olegunar píše:Když se budu chtít úplně zbavit té černé řasy a rozhodnu se úplně předělat akva. Musím i úplně vyměnit rostliny a dát nový substrát?

Situace se už stává neúnosnou a pomalu to spěje k tomu abych akva totálně předělal.

Díky

Zbytečné. Chce to nastolit jakož takouž rovnováhu. Rostliny bych jen trochu zbavil řasy a písek propral.
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 562
Registrován: 06 kvě 2009, 18:33
Bydliště: Praha 15 - Horní Měcholupy

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 06 říj 2010, 18:51

RAP píše:
Olegunar píše:Když se budu chtít úplně zbavit té černé řasy a rozhodnu se úplně předělat akva. Musím i úplně vyměnit rostliny a dát nový substrát?

Situace se už stává neúnosnou a pomalu to spěje k tomu abych akva totálně předělal.

Díky

Zbytečné. Chce to nastolit jakož takouž rovnováhu. Rostliny bych jen trochu zbavil řasy a písek propral.



Díky za odpověď, akva bylo celou dobu v poho, pak jsem vyměnil zářivky a šlo to do kelu. :(
Zářivky jsem už vyměnila a situace se pořád nelepší.
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Crayfish v 06 říj 2010, 20:27

Problémy dost často s řasami vznikají, když uděláme několik paralelních zákroků (změny v nádrži a k tomu ještě světla). Mně zkušenost naučila, že lepší je (když je to jen možné), vyměnit jednu ze zářivek, druhou později apod.

Co znamená "neúnosná situace"? Byla by možná (byť neulmělá) nějaká fotka, třeba aspoň z mobilu?
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 06 říj 2010, 21:11

Crayfish píše:Problémy dost často s řasami vznikají, když uděláme několik paralelních zákroků (změny v nádrži a k tomu ještě světla). Mně zkušenost naučila, že lepší je (když je to jen možné), vyměnit jednu ze zářivek, druhou později apod.

Co znamená "neúnosná situace"? Byla by možná (byť neulmělá) nějaká fotka, třeba aspoň z mobilu?



Nj, tak tohle přesně jsem udělal, vyměnil jsem zářivky během několika málo dní po sobě. Teď fotku poslat nemůžu pač jsem se v sobotu naštval a ten černý sliz jsem ze všeho dal pryč. Ale jinak dno a kytky potažené černým slizem jak tomu říkám.
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Raviolka v 07 říj 2010, 06:13

Olegunar, co konkrétně jsi zkoušel, aby ses toho zbavil?

Já věřím na dvě věci:
1) Zatemnit akvárium na 7 dní. Úplně, aby bylo v tmě tmoucí, po tu dobu nekrmit a nechat akvárium být. Předtím i potom vyměnit asi 1/2 vody.
2) Přidat KNO3 (po otestování dusičnanů!).

Jestli chceš poradit, tak popiš, co jsi s tím akváriem dělal a děláš. Rady ohledně znovuzaložení akvária akvaristi neradi dávají, tak to ještě zkusme jinak ;-). A ta fotka hodně pomůže, i když tam ta sinice zrovna nebude (předpokládám, že se bavíme o sinici).
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Crayfish v 07 říj 2010, 08:50

to Olegunar:

Snad ještě jeden můj postřeh. Sinice (cyanobakterie) je bakterie, ne řasa. V praxi to znamená, že když se zařídí nová nádrž a přinesou se tytéž rostliny (nebo jen malá část z nich), technika, špatně umytá nádrž třeba někde v horní části apod., "infekce" (aneb výskyt sinice) může propuknout znova! Tomu by zabránila pouze UV lampa.

Chci tim jen říci, že u sinice ani znovuzaložení nádrže nemusí být spásné řešení. To riziko tu je!

Zkusil bych, co píše Markéta, rozhodně změřil parametry vody. A pak ještě ta klasika - když budou v nádrži živiny, pak ještě podpořit stabilizaci rychle rostoucími rostlinami (co jsem kde přečetl, tak by to mělo být minimálně 30%-50% objemu masy rostlin v nádrži).

Jinak ten mechanický boj - odstraňování má své místo, udržíte to jakž takž esteticky. Ale když se neudělají další kroky, za 2-3 týdny je to zase v tom hnusném stavu a tak by to šlo pořád dokola.

PS: ta fotka napoví ostatním třeba i něco jiného, stav, složení rostlin apod. Řasu si umíme představit, to ostatní ne.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 07 říj 2010, 13:52

To Raviolka a Crayfish:

Tak jste mě tedy donutili, udělám fotku a hodím to sem. Dopředu vás připravuji na to, že neumím fotit. :?

Jinak co jsem s tím dělal:

Mám dvě akva nad sebou a u obou jsem měnil zářivky (dvě trubice na každém). Teď už přesně nevím po jaké době se řasa objevila, myslím cca týden. Na horním akva jsem sundal jednu zářivku a nechal jen tedy jen jednu. Řasa se dělá pořád. Mám tam jen krevetky a v podstatě na to kašlu a přemýšlím co s tím. Jednou za 14 dní měním cca polovinu vody.

Dolní akva je společenské tam co začala řasa, jsem nechal obě zářivky jen studnou jsem vyměnil za teplou. Jednou týdně měním polovinu vody a mechanicky dávám ten humus dolů. Naposledy jsem ubral i trochu substrátu.
Akva rozhodně není přerybněné, bohužel tam mám jen cca 20 ks teter červenohlavých a asi 6 ks teter žhavých.
Rychle rostoucí rostliny v podstatě nejsou (kryptokoryn a anubiasy).

Hodnoty vody neznám (neměřím). PH bylo vždy neutrální a vytíraly se mi tam cichlidky, skaláry i tetry.

Večer sem hodím fotky.

Díky za dosavadní rady.
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 07 říj 2010, 20:36

Tak tady jsou fotky. Jak se s tím snažím bojovat tak jsem ubral nějaké kameny a protrhal kytky tak to nevypadá nic moc.

Jinak na listech rostlin se pod tou řasou (nebo sinicí) dělají takové vzduchové bublinky, snad je to patrné z fotky.
Přílohy
List s řasou.JPG
List s řasou.JPG (229.89 KiB) Zobrazeno 6669 krát
Celkový 2.JPG
Celkový 2.JPG (196.25 KiB) Zobrazeno 6669 krát
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 07 říj 2010, 20:38

Poslední foto
Celkový 1.JPG
Celkový 1
Celkový 1.JPG (44.99 KiB) Zobrazeno 6665 krát
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků