Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Boj s černou řasou.

Příspěvekod Pavel++ v 02 zář 2010, 00:12

Ahoj,
V akvariu se mi tvorila cerna rasa a uz mne ten boj s vetrnymi mlyny prestal bavit a tak jsem se rozhodl rozbit prasatko a akvarium kompletne prestavet / zalozit znovu. Budu rad pokud zkuseni kolegove upozorni na nejaky nedostatek nebo se podeli o finty. Dnes jsem prestavbu dodelal

Zmeny/Plan (aquarium 200l)

Sterk z 4-5mm na 1-2mm (25KG)
Pod strekem hnojivo Aqua Basis 7,5L
Svitit planuji 9 hodin - Nove trubice (2*30W T8 4000K Solar Tropic + 10000K Aquastar )
Novy difuzer na CO2 JBL Proflora taifun. Plan tak 40-60 bublin za minutu
Vycisteny Filter JBL Cristal Profi 900. 4 komory - od spoda 1, keramicke krouzky, 2, keramicke kulicky, 3 raselina, 4 molitan. Zvazoval jsem, ze bych koupil vetsi filtr Cristal Profi 1500, ale nevim, jestli by to melo smysl pro 200l???
Prutok filtru budu skrtit na polovinu vykonu at to moc neproudi
Rostliny zkusim osazet maximum dna, vyhazel jsem vsechny kameny a nechal jen 4-5 jeskynek + maly koren
krmit jen jednou denne (puvodne 2 x) 6 dnu v tydnu
Ryby 3 druhy Apistogram vzdy 1+3 = 12
Neonky = 30
Otik = 4
SAE = 4
celkem cca 50 ryb (no mozna 60 )

Parametry vody dodam az to trosku zabehnu.
Nasadim PPMD bez KNO3
Akvarium jsem posunul dal od zdi, vyhodil papirove pozadi, at tam mohu laborovat s magnetickou sterkou, pokud zase zacne boj.

Chtel bych se Vas zeptat:
Vidite v tom nejakou chybu/ non-sense ?
Pocet ryb v norme ?
Nechce se mi cekat tri tydny a tak zvazuji ze do filtru vymackam molitanove filtry co mam v jinych nadrzich a ryby napustim tak po 5 dnech? Usadi se bakterie ve filtru za tak kratkou dobu ?
Mam akvarium u zdi, ale bokem a celne k 8 m prosklenym francouzsky oknum. Vzdalenost od okna 2-8metru - melo by smysl akvarium alespon castecne prikryt pres den (stejne jsem v praci)

No Kubovo akvarium asi nikdy nedozenu, ale alespon at se mi nevrati ta nechutna rasa....

Dekuji predem za kazdy podnet

P++
Pavel++
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 361
Registrován: 28 čer 2009, 22:36
Bydliště: CHAM / CH

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod greenfish v 02 zář 2010, 07:44

Ahoj Pavle.

Mám ten samý problém. Asi jde o nějaký druh sinice. Taky se starám o akva, jak to nejlépe jde a bojuju s tím. Už jsem to, ale vzdal. Rybám to nevadí. Uvažuji, že bych nasadil nějaké sumce, kteří by to neustále ojížděli, ale aby zároveň nežrali rostliny. Zatím nevím jaké. Bez problému mi na to fungovali obyčejní ancistrusi, ale těm potvorám chutnají echinodory. Úplně mi zlikvidovali E.horemanii, tak jsem je dal kámošovi na krám. Je to s tom mrchou trápení.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
Pokladník ČCK
 
Příspěvky: 320
Registrován: 25 říj 2008, 21:26
Bydliště: Jihlava

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 02 zář 2010, 10:28

to Pavel69:

Pavle, jenom jsem nepochopil hnojivo (neznam tu znacku) pod sterk ...
Neni to smes pisku/substratu a hnojiva? Nebo jen samotné hnojivo? To je pak lepsi promichat se substratem, pouzit jako spodni cast dna a na to stejny substrat.

Kdyz pouzijes ruzne substraty (ve dvou vrstvach), casem muze dojit k jejich promichavani. S tim je nutne pocitat a nemusi to byt vzhledove pekne.

Ja nedavno pouzil pisek s hnojivem, tusim JBL, a nahoru jsem dal zase pisek. Bylo to uzasne, E, tenelli delal nadherne koberce, pres tri roky. Vsecho rostlo ukazkove. Bal jsem se ze zacatku odkalovani, ale bylo to v pohode - jenom jsem opatrne projel zvonem mezi rostliny, aniz bych "cechral" pisek. Vydrzelo mi to skoro 3 roky, pak se hnojivo vycerpalo a chtelo by to zalozit znova :D

Ten sterk - jaka je hrubost?

od Greenfish, obecne:

Ja mam vypozorovano, ze stetickova rasa velmi dobre prosperuje, kdyz se krmi mrazenym nebo zivym, obzvlaste je-li tvrda voda. Chce to obcas zkontrolovat hladinu PO4. Druhym faktorem je biologicky "odpad" (nemyslim NO3) . Vzdycky jsem si vsimnul na vystavach, ze nejvice steticky je napr. v nadrzi u piran nebo jinych, velkych dravych ryb. Ja to resil zmekcenim vody, dodanim CO2 a a pravidelnou vymenou vody, delanim pauz krmenim zivym a hlavne mrazenym (mrazene jsem zamenil nakonec za Hikari, mrazene jen opravdu tak 1x za 14 dni) a zbavil jsem se toho. Pochopitelne tak 30-40% rostlin jsou rychle rostouci. I to muze pomoci. Problem jsem mel hlavne tehdy, kdy jsem mel echinodorovou monokulturu (protoze se mi to libilo a skalarum vyhovovalo). Na ty rasozrave ryby bych zase az tak moc nespolehal, taky jsem zkousel. Zvladnou urcitou uroven napadeni rasou. SAE casem vyrostou a jsou to pene velke mrchy a rasa jim prestane tolik brat, zacnou otravovat ryby. Tohle jsou me zkusenosti, nekdo muze mit pochopitelne jine.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod greenfish v 02 zář 2010, 10:48

Romane, já nemám problém se štětkou. Tvoří se mi na všem takový tmavý povlak, který jde docela dobře setřít. Nějaký druh sinice. Krmím buď živým nebo mrážem. Dusíky kontroluji - vše OK. Světlo by mělo taky být OK. Vodu mám pH něco přes 6 a vodivost mezi 100 a 150 mikro. Takže měkká voda.
Mě to zase až tak netrápí, protože u mě jsou na prvním místě ryby, ale není to prostě ono.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
Pokladník ČCK
 
Příspěvky: 320
Registrován: 25 říj 2008, 21:26
Bydliště: Jihlava

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod Crayfish v 02 zář 2010, 11:03

to GreenFish

Ten povlak je všude (rovnoměrně), nebo v některých místech nádrže (třeba pod hladinou nebo naopak u dna více) více intenzivněji? Jde mi o to, zda to nějak reaguje na světlo. Roste tam kde je více světla nebo naopak méně?

Je to opravdu uplně cerne, neni to trosku dohneda? Typicky "černá řasa" - povlak - to jsou obvykle, nejčastěji rozsivky (v angl. "křemičitá" řasa), které se dělají hlavně na pomalu rostoucích rostlinách, anubiasech, až úplně zčernají. A je to takovýopravdu černý hnus. Je to ono? Jenže tohle moc nejde dolů, obzvlášť je-li to hodně staré. Toho se nechá zbavit odstraněním křemičitanů z vody absorbčními látkami. To je typický problém např. v mořské akvaristice. Si bývá už ve zdrojové vodě, já jich mám taky hodně.
Přílohy
__06 DSC_5922_low.jpg
__06 DSC_5922_low.jpg (84.96 KiB) Zobrazeno 10264 krát
__05_DSC_7161_low.jpg
__05_DSC_7161_low.jpg (105.75 KiB) Zobrazeno 10264 krát
__04_DSC_1968_low.jpg
__04_DSC_1968_low.jpg (79.51 KiB) Zobrazeno 10264 krát
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 02 zář 2010, 14:40

Nejsem žádný odborník na kytky, ale co jsem tak stačil pochytit, tak jejich růst je jasně limitován třemi faktory - světlo, CO2 a živiny (bez ohledu na pořadí) - vše samozřejmě závisí na úrovni nejslabšího článku.

Podle toho, co Pavel plánuje se mi nejslabším článkem jeví světlo - mimo doby svitu, která se dá lehce měnit, jsou to i orientační W/l (pokud má plastový kryt, tak mimo přidání reflektorů s tím nic jiného neudělá). Pokud AQ „neusvítím“, tak je podle mne nesmysl do nádrže cpát hnojiva a CO2. Navíc ani rašelina kytkám výrazně neprospěje… Záleží samozřejmě i na skladbě kytek - pokud nejsou nějaké extra náročné - tak bez problému fungují i u spořeji osvětlených AQ bez CO2 a hnojení (viz moje nádrž http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=4617 , která je nyní ale zase o fous zarostlejší - světlo 0,4 W/l, nehnojím, necéočkuju ;) :lol: ).

Co se týká cichlidek, tak sice nevím, jaká je plocha dna, ale pokud je to u 200l klasických 100x40, tak pro klidnou koexistenci 12 kusů to není zcela ideální (můj osobní názor :geek: ).

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod mlynář v 02 zář 2010, 14:53

langosh píše:...... jejich růst je jasně limitován třemi faktory - světlo, CO2 a živiny
Ještě jsi zapoměl na vhodnou teplotu. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 02 zář 2010, 15:01

Myslím si, že teplota není primárně limitující, což znamená, že budeš-li mít 25 st. nebo 27 st. a ostatní tři zmíněné faktory v rovnováze, na růstu rostlin se to zřejmě výrazněji neprojeví a hlavně teplota je poměrně lehce upravitelná do požadovaných mezí... ;)

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod mlynář v 02 zář 2010, 16:32

To je sice pravda, ale některé cichlidky vyžadují vyšší teplotu, než která je vhodná pro většinu rostlin, atd...
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Boj s cernou rasou.

Příspěvekod langosh v 02 zář 2010, 17:52

To souhlas, ale na druhou stranu si vezmi kolik je zarostlých nádrží s terčovci, takže to o teplotě možná tak nebude... Jinak pro většinu cichlidek bude těch 26 st. optimální ... i z hlediska vyrovnaného poměru pohlaví potěru...

Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Další

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


cron