Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 105
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Boj s černou řasou.

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 07 říj 2010, 20:43

Na dně.JPG
Na dně.JPG (40.55 KiB) Zobrazeno 6709 krát
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Crayfish v 07 říj 2010, 22:18

No, Cryptocoryny a Anubiasy nejsou zrovna rychle rostouci rostliny O;) A právě kvůli těm kryptokorynám bych se bál znovu zařizovat nádrž, nemusely by to vůbec rozchodit (trvá jim hodně dlouho, než se chytnou). Mají rády "staré dno", "starou vodu", nová nádrž by byl myslím pro ně velký problém. Kytek je na takovouhle nádrž hodně málo.

Dobrá zpráva - zrovna tyhle kytky snesou málo světla, takže jak radí Markéta - vyměnit část vody, zhasnout drsně na týden, pak zase výměna vody. Mezitím sehnat nějaké pěkné trsy Hygrophyla polysperma, Elodeu, nebo cokoliv hodně "plevelného". Na hladinu bych možná dal nějaké ty plovoucí rostliny, zlumí intenzitu světla. Nechce to podle mne kupovat ty rychle rostoucí rostlinky někde v košíčkách, budou mít nějakou dobu možná problém samy se sebou, než se chytí a rozrostou. Ideální by bylo získat od někoho nějaké přebytky, pořádné trsy (když se to přemnoží, tak prostě vyhodíš nebo rozdáš). Pak teprve hnojit.

Ty bubliny - to je právě vznikající kyslík, jak se řase daří na světle. Zatemněním se to ztratí.
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Raviolka v 08 říj 2010, 07:26

Olegunar píše:Mám tam jen krevetky a v podstatě na to kašlu a přemýšlím co s tím. Jednou za 14 dní měním cca polovinu vody.
...
Akva rozhodně není přerybněné, bohužel tam mám jen cca 20 ks teter červenohlavých a asi 6 ks teter žhavých.
Rychle rostoucí rostliny v podstatě nejsou (kryptokoryn a anubiasy).
...
Hodnoty vody neznám (neměřím). PH bylo vždy neutrální a vytíraly se mi tam cichlidky, skaláry i tetry...
Na tvém místě bych měřit začala. Provozovat akvárium jde desítky let bez jediného testu, ale když narazíš na problém, který tě dohání k myšlenkám na znovuzaložení akvária, tak myslím stojí za to kapitulovat, koupit i ten nejlevnější test na NO3- a zařídit se podle něj :?
Jen krevetky... jen pár tetřiček... v obou případech vidím tady možný problém. Paradoxně akvária s malým množstvím živočišného "odpadu" se se sinicí potýkají dost často. Kvůli nepoměru N a P, taky záleží na tom, čím tam krmíš atd... já bych opravdu změřila dusičnany a podle výsledku přidala KNO3. (Ono i tohle jde udělat bez testu: např. já vím, že z vodovodu mi teče asi 5 mg/l NO3-, nemám přerybněno a každý týden měním 1/4 objemu - takže víc než 20 mg/l tam nebude, proto můžu KNO3 přidat. Když ale otestuju, k mému překvapení tam bude třeba 0 nebo fakt těch 20 a účinnost mého zásahu bude někde úplně jinde. Právě proto, že je tam sinice, chová se akvárium nevyzpytatelně. Takže testovat!)
Zatemnění bych řešila v případě kalamity, tu tam nevidím (momentálně). Spíš bych zkusila řešit přímo příčiny - rozhozený redox a rovnováha N:P. Dám jeden příklad, který jsem myslím zmiňovala i v článku o sinicích v Akváriu č. 1: http://klub.akva.sk/akvarium.php - v 12 l miníčku mě doost dlouho trápila sinice (už to byla kalamita), dokud jsem tam nedala 2 gupky. Předtím tam ryby nebyly. Sinice prakticky okamžitě zmizela a nevrátila se už nikdy. Jiné změny jsem nedělala, jen ty ryby dýchaly a produkovaly odpad... :idea:
A taky přidání velkého množství rostlin dokáže divy, protože i ty rostliny dýchají.
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 08 říj 2010, 22:18

To Raviolka a Crayfish:

Test na NO3 mám doma (zas tak nepolíbený nejsem ;) ), zítra ho udělám. Jen mám tak nějak zafixováno že červnohlavky jsou dost háklivé na zvýšený obsah NO3.

Co se týká zarybněnosti tak vždycky jsem tam měl ty tetry + 2 páry skalár a pár trpasličích cichlidek. Jen čekám na vhodnou příležitost a skaláry dokoupím. Když už jsme u toho kolik teter tam můžu ještě šoupnout, když budem počítat i se skaláry.

Vím, že rostlinky nejsou rychle rostoucí, možná ten jeden druh co roste přímo nahoru a má tenké úzké listy. Jinak jak jsem naposledy probíral tu řasu tak jsem právě tuhle kytku dost protrhal. Akva bylo rozhodně víc zarostlé.

Krmím tetra rubin a tetramin + živou artemku a jednou týdně mražená patentka (když byli skaláři tak patentka častěji)

Zítra zhasnu. :D

Díky
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Raviolka v 11 říj 2010, 06:18

Olegunar píše:Jen mám tak nějak zafixováno že červnohlavky jsou dost háklivé na zvýšený obsah NO3.
To jsou. Ty se taky nebudeš snažit o "zvýšený" obsah NO3, ale o normální :wink: Předpoklad je, že teď tam je dusíku málo (v poměru k fosforu). Fosfor se blbě odstraňuje, z některého krmiva je ho až moc (to mražené i artémka), takže zvýšit dusík je snadnější. Právě proto ale musíš nejdřív testovat. Když naměříš 40 mg/l, tak tudy cesta nevede...

Olegunar píše:Zítra zhasnu. :D
OK, ale zhasnout nestačí, musíš to akvárium něčím zakrýt. Má tam být fakt tma :?
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod mlynář v 11 říj 2010, 06:54

Olegunar píše:Zítra zhasnu.

:? Vydrž, vydrž, vždyť v sobotu jedeme...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod jisyko v 11 říj 2010, 15:20

mlynář píše:
Olegunar píše:Zítra zhasnu.

:? Vydrž, vydrž, vždyť v sobotu jedeme...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kampak to jedete? :o
Uživatelský avatar
jisyko
Prezident ČCK
 
Příspěvky: 260
Registrován: 02 říj 2008, 21:13
Bydliště: Plánice

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod mlynář v 11 říj 2010, 18:36

Směr "Dočekal Town"... :D
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Olegunar v 15 říj 2010, 18:01

Tak konečně jsem se dostal do krámu, abych koupil test. Na výběr měli test od Tetry a od fa. Salifert. Vybral jsem ten levnější od Salifertu (220,-Kč)

Stupnice je tedy dost obecná co se jednotek týká. Výsledky měření 10 max 25 NO3 mg/l.

Poprvé od zatemnění jsem se taky mrknul do obou akvárek. Řasa tam není.

Taky jsem si sehnal pár rychle rostoucích kytek tak uvidíme.

Jaký radíte další postup?

Díky.
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň

Re: Boj s černou řasou.

Příspěvekod Crayfish v 15 říj 2010, 19:52

Já bych, pokud tam máš nad nádrží dvě trubice, nechal týden svítit jen jednu, a počkal bych, co se bude dít. Prudká změna světla po období temna nemusí být ku prospěchu věci.

Někdy by možná opatrně přihnojil (aby NO3 bylo do hodnoty max. těch 40-50). Osobně bych s tím počkal - tohle je ale můj osobní styl. Než hnojit moc, nebo špatně, raději vůbec.

Jinak tušíš aktuální úroveň PO4?
Uživatelský avatar
Crayfish
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 155
Registrován: 02 čer 2010, 09:39
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


cron