Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 90
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

...vše co se týká systematiky; výčet validních druhů a forem; seznam nepopsaných apistogramm ...

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 15 lis 2017, 15:19

No, je to zatím všechno s velikým otazníkem. Chtělo by to mít na to trochu času a prostoru a posbírat po republice také co nejvíce vzorků od obého a pak se v tom nějakou dobu "rochtat". Orig. popisy obou jsou naštěstí v prvním "Mergusu" od Römera.
Luštit názory na růzých portálech na netu nemá smysl.
No a nebo počkat ještě pár let, než se sem dostanou snadnější možnosti zjišťování druhů podle DNA barkodů i s patřičnou "mašinkou".
Mne samotného tahle otázka zajímá už dost let... :ugeek:
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod Lado v 15 lis 2017, 18:20

No je to nejasné.Navíc to se to komplikuje vznikem barevných variet. Snad se ozvou akvaristé, kteří k tomu také mohou něco říci. Pokud by se někdo obával, že bude jeho názor chybný a ostatní ho budou napadat tak si myslím, že v tomto fóru se to neděje. Nejsme na fb. Budu rád za každé vyjádření.
Uživatelský avatar
Lado
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04 črc 2016, 21:40
Bydliště: Chomutov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod DavFm v 16 lis 2017, 09:09

Tuhle diskuzi jsem na FB načnul já, tak bych se asi měl vyjádřit.

Vedl mě k tomu fakt, že občas problematika určování druhu ryby v ČR není na úplně té nejlepší úrovni. Nejsem žádný odborník, ani bych se neoznačil za poučeného laika. Ale právě mé nedostatečné znalosti mě vedou k pročítání různých fór, diskuzí, článků, vesměs cizojazyčných, ve snaze vědomosti načerpat.
Občas narazím na posměšné zmínky o akvaristice v ČR právě v souvislosti s nesprávným určením druhu ryby, což mě osobně velice mrzí.

Pár příkladů:

Corydoras nanus - velice raritní, prakticky nesehnatelná ryba, která je však u nás naprosto běžná. Prakticky vždy jde o Corydoras napoensis, občas o C.bilineatus

Corydoras julii - totéž co nanus, spíše vzácná a vyhledávana ryba, ale opět, u nás je všude.

Corydoras eques - další špek, ovšem u firmy Petra aqua běžne k dostání, v Anglii za směšných 2,7 GBP. Pravy eques je tak za cca 10 liber, když je levně. Právě zde jsem nedávno narazil na FB na diskuzi, kde je doporučováno se vyhnout českým odchovům, neboť se jedná o naprosto běžný Corydoras venezuelanus prodávaný pod drahým názvem.

No a teď ta viejita. Opět, vzácná, nesehnatelná ryba, doslova chiméra. Ale u nás za 30 kaček všude běžně.
Jestliže Mike Wise napíše, že v 99% je nabízená viejita macmasteri, Roland Kipper říká prakticky totéž, věřím jim a české viejity prostě nezbývá než považovat za macmasteri.
Znám se s jedním polským akvaristou, velice zanícený apistomaniak, který má pravé vejity kupované právě od Rolanda Kippera. Ty jeho ryby vypadají opravdu jinak. Zde jsem právě taky zaznamenal posměšnou zmínku o českých viejitách.

Není koneckonců až tak těžké najít klíč k určení macmasteri/viejita. Stačí pak krátký pohled a z viejit jsou jasné macmasteri.

Jistě, DNA to prokáže bez pochyb, ale do té doby si budeme dělat ostudu,protože nemáme tvrdý důkaz ?
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod Lado v 16 lis 2017, 19:00

Dík za info, asi jsme se spolu bavili na fb a viděli jsme se na setkání v Plzni u Karla Pěchoučka. Já jsem rád, že jsi se ozval ale mohlo by se vyjádřit více akvaristů. Každý názor, který to pomůže vyjasnit je dobrý. Mně se k tomu vyjádřil jen H.B. a J.Z. Já budu raději mít rybku běžnější ale přesně pojmenovanou než ji vydávat omylem za jinou méně běžnou. Proto jsem oživil tady to vlákno. Třeba se ještě najde někdo kdo k tomu bude mít co říci. Já vím, že prodejní názvy jsou někdy poplatné zájmu a ne realitě. Zatím dík.
Uživatelský avatar
Lado
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04 črc 2016, 21:40
Bydliště: Chomutov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod dudak v 16 lis 2017, 20:36

Já jsem vlastnil pár, kupovaný jako viejita, na všech zahraničních fórech určily mé ryby jako macmasteri. Osobně se taky domnívám, že jako viejita se u nás prodává pouze jistá forma macmasteri a viejity tu vůbec nejsou.
dudak
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 pro 2013, 01:19

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod Lado v 18 lis 2017, 20:07

Dík, všem za info. Pokud někdo má nějakou informaci tak může přidat příspěvek. Já jsem to probíral i s ostatními akvaristy a tím je považuji za macmasteri. Ahoj.
Uživatelský avatar
Lado
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04 črc 2016, 21:40
Bydliště: Chomutov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 19 lis 2017, 09:56

Ono je to tak i s těmi rádoby obchodními barevnými formami jako red, super red, double a triple red, atd...atd...
Krásně je to vidět i u A.cacatuoides. Dělával jsem tzv. obyčejné, red i double red a výkupci se mohli po nich strhat. Když pak němci vylezli s formou super-red, bylo to vlastně to samé, co jsem dělal už léta.
Když jsem apistogrammy dělával na kšeft, šlo mi samozřejmě i o to, mít co největší a nejpestřejší nabídku. U "viejit" jsem tedy po I. velice rychle získal i II. Rozdíly tam v barvách vidět byly a poměrně velké. Jenže když uplynul rok (a já ty rybky fedroval tím nejlepším, čím jsem mohl), najednou jsem zjistil, že jsou obě formy stejné a mnohem barevnější, než výchozí kusy, ze kterými jsem začínal. Odběratelé se mne ptali, není-li to "ta" nová forma "super-red". Já jim odpovídal, že to jsou "normální, obyčejné" viejity, jen krmené tím čím mají takové rybky být!
A naopak. Kdysi jsem jednomu kamarádovi věnoval dva párečky zmíněných cacatuoides, jejich normální červené formy. Krmil naprosto obyčejnými krmivy (zejména ještě Lon mixem - u něj mu to rybky braly a tu a tam něčím mraženým) a již ve druhé generaci na sobě místo červené měly takovou divně hnědou, nenápadnou barvu. Nu a taky v tom samozřejmě hraje roli i chemismus vody. :D
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod DavFm v 19 lis 2017, 12:34

Mimochodem, to s tím barcodingem už dneska není až takový problém. Udělají se vzorky a pošlou na "přečtení". Existují i nějaké "domácí" sady na přípravu vzorku k odeslání. Prý někde u Mnichova to dělají. Otázka je, jestli už macmasteri nebo viejita je v databázi. Ev. by se asi poslal vzorek od obou, nevím, v tomhle jsem úplně mimo.
Mám jednoho známého na univerzitě v ČB a ten jezdí po celém světě a sbírá vzorky DNA do nějaké databáze. Já ho znám z motorek, byl jsem s ním dvakrát v Alpách v rámci takové party, tak mi o tom vyprávěl. Možná bych se mohl za ním někdy zkusit stavit a přeptat se ho konkrétně. Třeba by to pak šlo i nějak zorganizovat.
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 19 lis 2017, 14:44

No oni v Severní Americe (USA i Kanada) už několik let mají na to mobilné mašinky (něco jako je u nás např policejní digitální tester na alkohol) s databází spousty živočichů, o tropických rybách nemluvě. Pak dotčenému orgánu stačí uštípnout droboulinký kousek ploutvičky a za chvíli ví na čem je. Začali to zkoušet cca před deseti, dvanácti lety.
To ten známý sbírá možná právě pro tuhle databázi.
Barkody pro většinu apistogramm (a komplet všechny tři popsané druhy skalár, atd...atd...) už v té databázi dávno mají.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod karel82 v 19 lis 2017, 18:55

Ahoj Lado, mám od Tebe A. Viejty a od předsedy A. Macmastery. Zkusil jsem dát samce macm. a samici vieji. do vytíračky a nic. Samec ji většinou zahání. Tak nevím, ale samičky mají i trochu jiné zbarvení. U samců jsem si myslel, že macm. nemají tak protažené ploutve, ale co jsem jim dopřával víc čerstvé vody a pestřejší stravu, jsou srovnatelní. Až na barvu.
karel82
Člen ČCK
 
Příspěvky: 77
Registrován: 20 srp 2015, 16:38
Bydliště: Chotíkov

PředchozíDalší

Zpět na Apistogramma - systém rodu


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


cron