Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 90
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

...vše co se týká systematiky; výčet validních druhů a forem; seznam nepopsaných apistogramm ...

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod Lado v 19 lis 2017, 21:23

karel82 píše:Ahoj Lado, mám od Tebe A. Viejty a od předsedy A. Macmastery. Zkusil jsem dát samce macm. a samici vieji. do vytíračky a nic. Samec ji většinou zahání. Tak nevím, ale samičky mají i trochu jiné zbarvení. U samců jsem si myslel, že macm. nemají tak protažené ploutve, ale co jsem jim dopřával víc čerstvé vody a pestřejší stravu, jsou srovnatelní. Až na barvu.

Ahoj Karel 82 a všem dík za info. Plánuji až dorostou mladé z té pomalu rostoucí linie,( kterou jsem ještě nikde nenabízel) zkusit je dát dohromady a uvidím. Určitě je ale nepustím do světa pokud tam nebudu mít jistotu, že je to totožný druh. Nejsem příznivcem toho aby se druhy mísily. Já jsem kolegy, na které mám kontakt i upozornil na možnou nepřesnost v určení druhu, který mají ode mně. Možná si to přečte i předseda a poradí. Co jsem od něj viděl tak je to určitě člověk, který o tom také hodně zná. Všem, kteří se do této diskuze zapojují, děkuji.
Uživatelský avatar
Lado
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04 črc 2016, 21:40
Bydliště: Chomutov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod Lado v 25 lis 2017, 20:55

Dnes jsem přelovoval mladé od A. macmasteri. Foto otce je v na předchozí stránce. Je to ten velký sameček. Dávám to sem, protože jsem je měl jako A. viejita ale po poradách je nechám jako A. macmasteri. Rybky byly od vytření v akváriu cca 70x35X35 cm. Akvárium bylo hustě zarostlé jávským mechem, microsoriem. Při výtěru byla vodivost cca 100 mikroS, pH 5,1. Samečci mají 4-5 cm, samičky 2-3 cm. Poměr pohlaví nic moc. 13 samečků, 118 samiček. To množství je ale velké. Nemyslím , že by tam byly 2 výtěry krátce po sobě. Ryby jsem v tu dobu pečlivě sledoval a v době výtěru to akvárium nebylo zarostlé.
Uživatelský avatar
Lado
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04 črc 2016, 21:40
Bydliště: Chomutov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 26 lis 2017, 09:50

DavFm píše:Vedl mě k tomu fakt, že občas problematika určování druhu ryby v ČR není na úplně té nejlepší úrovni.
Občas narazím na posměšné zmínky o akvaristice v ČR právě v souvislosti s nesprávným určením druhu ryby, což mě osobně velice mrzí.

Už léta tenhle přístup beru jako dost veliký průser. Obchodníci na to z vysoka s..... Mnohokrát během své praxe jsem se snažil, ale je to horší než boj s větrnými mlýny. A nemohou za to jen obchodníci (i ti, kteří "kdysi" bývali sami akvaristy, se dneska ženou jen po prachách, takže berou v potaz jakékoliv pojmenování, jen když se to lépe prodá...), ale i spousty chovatelů, kteří jsou líní sledovat taxonomické trendy a změny a trochu se něco učit. Většinou člověk slyší "za mejch mladejch let se to jemnovalo takhle a mne nějaké změny nezajímají". Nu a to co píšeš je přesně výsledek takového jednání.

DavFm píše:No a teď ta viejita. Opět, vzácná, nesehnatelná ryba, doslova chiméra. Ale u nás za 30 kaček všude běžně.
Jestliže Mike Wise napíše, že v 99% je nabízená viejita macmasteri, Roland Kipper říká prakticky totéž, věřím jim a české viejity prostě nezbývá než považovat za macmasteri.
Znám se s jedním polským akvaristou, velice zanícený apistomaniak, který má pravé vejity kupované právě od Rolanda Kippera. Ty jeho ryby vypadají opravdu jinak. Zde jsem právě taky zaznamenal posměšnou zmínku o českých viejitách.

Naprosto souhlasím. Bohužel většina našich lidí nad tím jen mávne rukou. Když jsem kdysi začínal dávat dohromady materiály ještě na svou první práci o skalárách, vedlo mne k tomu především to, že v chovatelských formách byl děsnej guláš, ve kterým se nikdo nevyznal. Tehdy jsem o tom mnohokrát diskutoval i s exportéry a spoustou chovatelů. Tehdy se také zdálo, že mají zájem to nějak smysluplně dát dohromady. Tak jsem studoval co jsem mohl a vyplodil tehdy článek pro Jindrovo AT. Výsledek je fakt snad jen k zasmání. Většina z výše zmíněných to "ocenila" a jinak se nic nedělo a život šel dál svou cestou. I takzvaným horlivcům (např. třeba pánové z vedení tehdejších firem AQA Kladno a Apistogramma, Čakovice) to bylo šumák. A přitom právě obchodníci - tedy jak dnes říkám seriozní obchodníci, měli páky na to, aby se to srovnalo.
No a ono stačí se dnes podívat třeba na stocklisty Petry i ostatních a když vidím nabídku á la "Papiliochromis ramirezi", tak mi to úplně stačí.....
No a co se týče mimočeských velkoobchodníků? Glaser není o nic lepší. Mohu jen připomenout příklad u nabízených Pterophyllum leopoldi červenotečkovaných z Peru.... (u před několika lety takto nabízených rybek šlo o dokonce dvě formy skalár - jednak o P.sp. "Nanay" a pak také o klasické "peruány").

Zažil jsem dokonce i to, že jsem na jedno místo dodal jeden poměrně nevšední druh, který jak jsem si byl jistý u nás nikdo jiný nedělal. Cca rok před tím došlo u toho druhu k taxonomické změne a já jej nabízel pod správným, "novým" jménem. Odběratel ani nemrknul a vzal ode mne dvě stovky rybek. Když mne asi po dvou týdnech napadlo, jesli by nechtěli další, mrknul jsem na jejich nejnovější stocklist a tehdy k mé radosti jsem v nabídce už ten druh nenašel. I rychle jsem volal, zda-li se to prodalo dobře a chtějí-li další várku a oni mi obratem odoověděli, že jich ještě pár desítek mají a že se ozvou, až to doprodají. Vrtalo mi to hlavou a mrknul jsem na ten seznam znovu a ejhle. oni je tam měli pod "starým", neplatným názvem. Když jsem při další dodávce (jiných) ryb se o tomhle zmínil, tak mi odpověděli, že by na takovou změnu odběratelé nereagovali, atd... No tak co s tím?!!!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 26 lis 2017, 10:00

A ještě jeden příklad - u čichavců. Před několika lety byla dána dohromady systematika u těhlech rybek v akvaristice tak oblíbených. Jo, jasně, pro mnohé z nás to bylo překvapení se po desítkách let přeučit, že rod Trichogaster už není Trichogaster, ale Trichopodus a rod Colisa není Colisa, ale Trichogaster. U nás najdeme o tom perfektní článek s nádherným vysvětlením od doktora Hofmanna na AQUATABU. Jarda to fakt moc dobře podal a měl by tomu porozumět i totální laik. Najděte si klidně stocklisty jakékoliv firmy. Oni to tam mají v nabídkách samozřejmě stále po staru (někteří alibisté, kteří si alespoň občas něco přečtou dokonce pod oběma názvy).
Nu a korunu tomu dal jeden z nestorů německé akvaristiky vážený Horst Linke, který veřejně prohlásil, že to přejmenování neuznává a bude do budoucna používat dál neplatná jména........ :twisted:
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod DavFm v 26 lis 2017, 11:00

Pro Lado:
největší vliv na poměr pohlaví u apistogramm má teplota, malý vliv má i pH(u několika málo druh je vliv pH vyšší než vliv teploty). Nižší teplota=více samic a naopak nižší pH=více samců. Je rozhodujících prvnich 30 až 40 dní od výtěru.(zde se musím přiznat, že ne úplně přesně chápu překlad, jestli je rozhodujících celých 30 až 40 dní a nebo pouze období mezi 30. a 40. dnem)
Lze k tomu najít i nějaké studie, vč.ověřených dat. U každého druhu to může být malinko jinak, je asi třeba si tu "svou " teplotu najít. Já už se u wilhelmek blížím ku vyrovnanému poměru, zatím ale samci přebývají. Teď v zimě to snad půjde malinko líp.
Naposledy upravil DavFm dne 26 lis 2017, 11:56, celkově upraveno 1
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod warra v 26 lis 2017, 11:24

DavFm píše:Pro Lado:
největší vliv na poměr pohlaví u apistogramm má teplota, malý vliv má i pH(u několika málo druh je vliv pH vyšší než vliv teploty). Nižší teplota=více samic a naopak nižší pH=více samců. Je rozhodujících prvnich 30 až 40 dní od výtěru.
Lze k tomu najít i nějaké studie, vč.ověřených dat. U každého druhu to může být malinko jinak, je asi třeba si tu "svou " teplotu najít. Já už se u wilhelmek blížím ku vyrovnanému poměru, zatím ale samci přebývají. Teď v zimě to snad půjde malinko líp.


Mohl bych poprosit o zmíněné studie a ověřená data? Rád bych se o tom dozvěděl víc, protože u mě to teda ani omylem nefunguje tak, jak je uvedeno výše.
Dokonce mám kamaráda, držgrešle jako hrom, kakaďákům netopil, držel je snad ve 22 stupních a měl 90% samců. :D
Uživatelský avatar
warra
Pokladník ČCK
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 črc 2009, 08:00
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod DavFm v 26 lis 2017, 12:01

Nejucelenější je asi tohle. Dřív to bylo i zadarmo hned ku stažení, teď se musí požádat o svolení ku přečtení.
https://www.researchgate.net/publicatio ... _Teleostei

konkrétně kakadu zde, akorát ta španělština...
https://www.researchgate.net/profile/El ... c5efe9.pdf
Naposledy upravil DavFm dne 26 lis 2017, 12:32, celkově upraveno 1
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod warra v 26 lis 2017, 12:20

Díky
Uživatelský avatar
warra
Pokladník ČCK
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 črc 2009, 08:00
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 26 lis 2017, 13:38

Mno. Moc se tím kluci netrapte. Je to blud založený na obligátních dogmatech o tom, že vše určuje teplota, pH a vodivost, na který skočil kdysi i U.Römer. Není to ani o teplotě, ani o pH či vodivosti. Ono to trochu mohlo platit třeba u človíčka, který se tím kdysi zabýval a dal o tom první informace.
V jednom z Römerových "Mergusů" je o tom několikastránkové pojednání, ale Römer to nezkoušel osobně (není chovatel). Mohlo to platit zrovínka v chemismu té vody, kterou používal onen první chovatel.

Já na základě Römerova pojedníní i tabulky jsem to zkoušel skoro dva roky, marně... než mi došlo, že pes je zakopaný na nějakém jiném dvorečku. Ono je to komplexně v chemismu používané vody. V některých podmínkách, a opět musím zdůraznit, že je jedno, jesli to bude ve vodě o teplotě 22 nebo 28°C a pH 5 nebo 7,5, atd... působí chemismus u odchovávaných rybek na jejich hormonální strukturu. Buď povzbuzuje tvorbu estrogenu (to většinou, je to z biochemického hlediska snadnější) a tudíž pak máme většinu samic a nebo naopak na tvorbu testosteronu a pak je převaha samců (vzácnější případ). Některý akvarista má i takovou kliku a to je fakt výjimečné, že jeho chemismus působí relativně neutrálně a má to skoro 1:1. Vývoj pohlaví u mladých jedinců není dán již v zárodku, ale vyvíjí se cca první dva měsíce po vykulení. Možná i déle a to především pak v závislosti na rychlosti růstu mladých rybek.
Když jsem musel skončit se svou praxí, byl jsem tehdy a začátku výzkumu tohohle fenoménu. Bohužel jsem s rybama musek skončit a další zůstalo jen a teoretikých rovinách. Nicméně od té doby jsem toho hodně nastudoval a pro budoucnost si vytýčil cesta k tomu, jak na to jít v praxi. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod DavFm v 26 lis 2017, 13:46

:D :D tak já na to skočil a navíc mi to i funguje :D :D
Ono se od dob, kdy to zmínil Roemer, toho chytilo víc lidí a řekl bych, že spíše potvrzujou než vyvracejí toto tvrzení.Vč. známých jmen.

Edit: a když nic jiného, tak se aspoň tady na tom fóru něco děje. Je to celkem škoda, že se to tady takhle umrtvilo a lidi jsou spíše na slovenském fóru nebo na tom pitomým facebooku (kde prakticky nic nezústane dohledatelné do budoucna).
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

PředchozíDalší

Zpět na Apistogramma - systém rodu


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


cron