Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 90
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

...vše co se týká systematiky; výčet validních druhů a forem; seznam nepopsaných apistogramm ...

Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod jirka.p v 30 zář 2008, 13:23

Dobrý den,
nedávno jsem v jedné akvaristice koupil cichlidku jako ap. macmasteri a včera jsem byl jinde a tam stejnou rybku měli jako ap. viejita. Jaký je rozdíl mezi nima - jak je poznám. Pomozte prosím s identifikací.
Přílohy
rybka.jpg
rybka.jpg (170.45 KiB) Zobrazeno 11979 krát
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 30 zář 2008, 18:24

Mám takový pocit, že jsme už na starém skalárfóru tohle téma nakousli... No, kdo viděl obé, hravě je od sebe rozezná. Tohle jsou samozřejmě A.viejita "I", stejně jako rybky na mých fotkách.

Já jsem mnoho let řešil stejné dilema. Kdysi mi jeden akvarista nechal dva páry A.viejita "I", od kterých pocházely všechny mé pozdější odchovy. Cca asi dva roky poté, kdy jsem získal viejity a pídil se krom jiného i po macmasterkách, mi jeden známý exportér objednal macmasterky od chovatelů z Havířova (myslím, že to bylo od skupiny okolo p. Sobaly). Jakmile si rybky zvykly a vybarvily se, bylo mi hned jasné, že jde zase o viejity "I" (mezitím jsem viděl cca dvě populace viejit "II" u různých známých). Nebýt fotek z Aqualogu o cichlidkách, domníval bych se asi dodneška, že jde o totožný druh nebo o dva druhy s velice nepatrnými rozlišovacími znaky (doslova á la "spočítej si chromozomy..."). Jak jsem postupně získával další a další literaturu a pak začal brouzdat po netu, naučil jsem se oba druhy docela snadno rozlišovat. Vzhledem k našim běžným možnostem se jedná z 90% o rozlišování podle barev.

Stačí na to bohatě průměrný barvocit. Když se pozorně podíváš na viejitu I (v naší republice se prakticky vždy setkáš jen s viejitami), tak si uvědomíš, že barevný základ těla a ploutví tvoří dvě dominantní barvy - jasná pronikavá červená (víceméně rumělka) a světlá oranžová nebo také možno říci žlutooranžová směřující až do okrově nahnědlé (viejity II jsou spíš na těchto partiích okrově zlatohnědé). Zbarvení u macmasterek (nehledě k tomu, že samci mají mnohem více špičatější a protaženější poslední paprsky hřbetní a řitní ploutve a okrajové paprsky plouve ocasní) není v základu oranžovožluté, ale podklad jako by byl hodně světle modrý s výrazně ostře citronově žlutými prvky. Červené prvky ploutví i těla nejsou čistě rumělkové, ale tmavší - jakoby s příměsí trochy malinově červené karmínky.

Jakmile jsem si tímhle byl jistý, čím dál tím více jsem zjišťoval, že u nás asi macmasterky vůbec nejsou. V roce 2005 ale prodával (již poněkolikáté) rybky na jarním AKVA ÚVALY jeden kolega odněkud od Humpolce (já sklerotik vždycky zapomenu jeho jméno) a kamarád od něho koupil dva páry "macmasterek". Když jsme se pak po nějaké době bavili o cichlidkách, řekl mi, že si z Úval přivezl macmasterky. No, já tomu nevěnoval pozornost, protože takových ///macmasterek/// už jsem viděl a byl jsem si jistý, že jde zase jen o viejity "I". Pak jsem jednou k němu přijel na kafe a samozřejmě na prvním místě začal dělat průzkum jeho pěstírny a ejhle... tu máš čerte kropáč... z jednoho akvárka na mne koukaly skutečné a pravé A.macmasteri jak vyšité. Jen jsem lapal po dechu a hned na něj uhodil, od koho je má (tak jsem se dověděl, že celé to dopoledne byly ani ne deset metrů odemne).

No, na vánoční Úvalskou akci jsem se už na to připravil a hned jak onen akvarista přijel a vybalil si rybky, byl jsem u něj jak na koni a kasu, u které jsem vždycky skoro celou tu akci uvázaný jak pes u boudy jsem nechal svému osudu. Macmasterky měl, jak ale bylo vidět a sám mi to potvrdil, tentokrát samé samce (Ondřejovi se mezitím ty jeho dva páry scvrkly na jednoho vdovce). Přesto všechno jsem si od něj čtyři kluky vzal, jen pro to, abych je mohl dát do akvárka vedle viejit a kochat se jejich rozdíly (bohužel jsem tehdy ještě neměl čím fotit a nikdo známý se slušným foťákem a zkušenostmi nebyl po ruce). Během asi roka a půl jsem o tu pánskou jízdu přišel a ten kolega vloni ani letos v Úvalech s rybkama nebyl. Takže nevím, jestli je jěště má a jestli vůbec ještě dělá ryby, protože se nám už rok kvůli prodeji v Úvalech neozval.

DSC_0171.JPG
DSC_0171.JPG (31.08 KiB) Zobrazeno 11971 krát

DSC_0164.JPG
DSC_0164.JPG (47.89 KiB) Zobrazeno 11972 krát

DSC_0223.JPG
DSC_0223.JPG (46.25 KiB) Zobrazeno 11974 krát
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod jirka.p v 30 zář 2008, 21:32

Děkuji moc za pomoc. Jen ještě jedna otázka. Četl jsem že A.macmasteri by prý měla být v počtu jeden samec a několik samic (takto jsem je i zakoupil), ale A.viejita by měla být jen v páru. Mám dokoupit samce abych je zpároval, nebo to problém není. Ještě jsem si objednal A.nijsseni a A.hongsloi - v jakém počtu by měly rybky být (pár nebo harém)?
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 30 zář 2008, 22:24

Jestli je chceš intenzivně množit, tak se vyplatí mít harém. Záleží podle obsahu vody v akvárku. Já jsem dávával do 15 l buď párek nebo jednoho kluka a dvě holky. Nebo do čtyřicítky jednoho kluka a třeba pět ženskejch. Pro každou dámu jednu půlku květináče...
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod jirka.p v 30 zář 2008, 22:31

Děkuji. A ještě k A.macmasteri. Je na přiloženém obrázku prvním nebo druhém?
Naposledy upravil jirka.p dne 01 říj 2008, 08:02, celkově upraveno 1
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 30 zář 2008, 23:12

Podívej se pozorně na jejich ploutve - především ocasní a odpovíš si podle mého popisu sám. Jinak jaké jsou tohle konkrétní formy obou "druhů" nevím.

PS: Fotky fajn, ale jestli nejsou tvé vlastní nebo na ně nemáš od autorů autorizaci, tak je až si to porovnáš prosím odtud smaž. Razíme tu heslo á la: "Vše jen podle autorských práv." OK? :)
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod langosh v 01 říj 2008, 10:54

Ahoj Honzo,
vím, že už jsme o tom kdysi diskutovali, ale přeci jen - dobré info k A. viejita je zde včetně fotky "pravé" viejity. Já se domnívám, že naprostá většina viejit u nás jsou samé mixy s macmasterkami. Já jsem takovou, jaká je na odkaze v reále ještě neviděl...
Roman 8-)
small is relative...
Uživatelský avatar
langosh
Administrátor - trpasličí cichlidky
 
Příspěvky: 405
Registrován: 01 říj 2008, 10:47
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 01 říj 2008, 11:23

Já furt doufám, že by se ten kluk od Humpolce mohl zase v Úvalech objevit a když ne, tak na Vánoce vydoluju z Koldy na něj kontakt. Hrozně rád bych nějaké samce získal (jasně, i samice) pro zdokumentování. Když máš pak oba druhy vedle sebe, je všechno nad slunce jasné. Jinak ta fotečka cos na ni dal odkaz je krásnej exemplář pravé divoké viejity. Dík!

PS: Doufám, že se tu objevíš už častěji. Chystám se tenhle tejden začít s rekonstrukcí i kategorií s cichlidkami. I když nám to tu už pár dní běží, byl jsem teď plně vytížený pracemi v Botanické. Včera zkončily a tak hrrrr na to! :mrgreen:
Tohle už nám padat nebude.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod jirka.p v 01 říj 2008, 12:21

Na netu jsem našel Akva Úvaly 2008. Další se bude konat až v květnu 2009? O pravé macmasteri bych měl také zájem. Kde jinde na výstavách a akvatrhách se dají sehnat cichlidky? Moc jsem se s mima nesetkal ani v akva prodejnách. K dostání jsou většinou jen A.borelii, M.ramirezi., A.agasizzi a A.cacatuoides. Na netu jsem našel obchod aquarium.cz http://www.aquarium.cz/katalog/akvarijni-ryby-a-zivocichove/jihoamericke-cichlidky-apistogrammy/, ale objednávat si je po internetu když je nevidím je divné.
Jirka
Uživatelský avatar
jirka.p
Administrátor
 
Příspěvky: 193
Registrován: 30 zář 2008, 13:20
Bydliště: Tachov

Re: Apistogramma macmasteri nebo Apistogramma viejita

Příspěvekod mlynář v 01 říj 2008, 12:39

Záleží na tom, odkud jsi.
Já vím, zpočátku je to těžké. Já mám dneska tykadla k několika importérům i do zahraničí a znám poměrně dost chovatelů (i když to už dnes není nic moc, protože s cichlidkami kdekdo seknul).
AKVA ÚVALY je název jen pro jarní akce v "Ouvalech", jinak 13. prosince je Vánoční akvatrh a tam by i když nepřijede ten klučik od Humpólca mohli být další chovatelé s cichlidkami (já bych dokázal vyštrachat nějaké A.nijsenii a panduro a klidně ti je tam mohu na Vánoce přivézt). Pak jsou tu ještě burzy v Práglu, Mostě, Plzni, Hradci Králové a nově vzniklé v Brně.
No a co se internetového obchodu týče, mrkni tady na hypancistrus-aquarium.com našeho Radka. Myslím, že v současnosti dokonce má v nabídce nějakou lahůdku z odchytů a jinak s ním není problém o tomhle hodit i řeč, protože apistogrammy byly vždy jednou z jeho srdečních záležitostí a má kontakty na hodně chovatelů těhlech potvůrek.
Co se týče akcí, tak o hodně akcích se dovíš i tady u nás v kategorii "Kalendář akvaristických akcí".
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Další

Zpět na Apistogramma - systém rodu


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


cron