Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 26
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Proč ČCK?

Proč ČCK?

Příspěvekod mlynář v 09 říj 2009, 15:15

Tak už nějakou dobu se tu a tam na některých tématech, ale i při osobním setkávání některých z nás - členů ČCK fór naťukává oživení nebo znovuoživení jakoby spícího Českého cichlid klubu. Někteří z členů obou fór již projevili i zájem přímo o vstup do klubu a obrátili se na mne, jakým způsobem toho lze dosáhnout, atd.
Vzhledem k tomu, že i přes oficiální účast na různých veřejných akcích, které se konaly v posledních letech a vzhledem k tomu, že i pod hlavičkou ČCK je pořádáno v Úvalech již každoroční tradiční pečení čuníka je možné si všimnout, že ČCK přeci jen vyvíjí nějakou činnost. Je tu nicméně jedna věc a to, že co si budeme povídat, ČCK je sice regulérní a existující organizací, organizací ale cca od roku 2006 "spící", udržovanou jakoby na "podpůrných přístrojích" v umělém spánku.
Nebudu zde rozebírat jaké k tomu vedly či nevedly důvody, pravdou však je, že původní „motor“ současné členské základny je značně opotřebovaný a unavený. President a pokladník se již nějakou dobu vehementně dožadují odchodu do „klubového důchodu“ a je zde potřeba tomu všemu dát alespoň nějaký řád.

Mnoho lidí zvláště po nástupu internetu začalo tvrdit, že spolkařina pozbyla svého smyslu a že to nemá cenu. Jakmile vyprchalo prvotní nadšení z téměř neomezených možností elektronické komunikace, objevila se u mnoha diskutujících potřeba fyzického kontaktu a setkávání. Takové schůzky se konají nejen tu a tam na základě nějaké domluvy někde v hospůdce, ale i v rámci setkávání se na celkostátních akcích. A jsme hned u toho, jestli spolkařina smysl má či ne. Všiml-li jsem si za posledních deset let, přes počáteční pokles zájmu o navštěvování takovýchto akcí se tento v poslední době zvyšuje. Myslím, že mi tu každý dá za pravdu, že akce jako jsou pořádány v Rychnově, Plzni, Praze, Brně, Úvalech i jinde mají svůj přínos, opodstatnění a sebelepší diskuse někde na fóru či sebelépe vypracované webovky nemohou nikdy něco takového zastoupit. Položím tu průhlednou a lakonickou otázku – díky komu tyto akce existují? Samozřejmě až na jednu jedinou výjimku díky činnosti spolků a klubů. Tou výjimkou je v současnosti již tradiční výstava Ing. Chmelaře v Hradci Králové, pořádávána okolo poloviny února.

Pokud to vezmete striktně logicky, musí vám přijít na mysl to, že ano, pokud se najde jednotlivec – soukromník, s dostatečně silným ekonomickým potenciálem, může si dovolit takovou akci zainvestovat a pořádat a pokud se mu během několika ročníků povede „uchytit“ aby si na to ta akce vydělala a vrátily se alespoň náklady, má vyhráno. Má to ale své hodně veliké JENŽE. I sebelépe zavedená firma, vázaná na jediného člověka se může kdykoliv ekonomicky zhoupnout takovým způsobem, že si nebude moci již pořádání dalšího ročníku dovolit a za druhé, nesmíme brát na lehkou váhu ani to, že pořadatel takové akce třeba (nedej bože…) může vážně onemocnět a s akcí je šlus. A to nemluvím o tom, že takový jednotlivec musí neustále aktuálně sledovat všechny legislativní novinky a výkyvy a aktuálně na to reagovat, atd…atd.

Nejen ohledně pořádání takových akcí v rámci aktivního programu nějakého společenství je existence spolku na místě. V současné době nikdy netušíme, co nám chystá budoucnost stran legislativy a možných eskapád pocházejících v případě akvaristiky od různých ekologických aktivit. To jsou vážné a zásadní fenomény dnešní doby a věřte, že povinností vypracovávání výstavních povinných řádů a zajišťování patřičných povolení tyto taškařice rozhodně nekončí a nezůstane jen u nich. Nechci být špatným prorokem, ale nemohu vyloučit ani to, že v budoucnosti, která nemusí být od nás nutně příliš vzdálená, spadnou dle legislativních novel možnosti nejen pořádání veřejných akcí, pouze pod křídla oficiálně povolených organizací. A co si budeme povídat, ona organizovaná skupina stejně zainteresovaných se rozhodně dokáže bránit lépe než chudák jednotlivec, na kterého dopadá všechno možné ze všech možných stran.
Někdo z vás si třeba řekne, pravda, ale občanské sdružení takového typu můžeme založit kdykoliv. Já na to odpovím – „pravda, ale ne za takových podmínek, jako tomu bylo možné před deseti, pěti lety nebo přímo dnes“. Sám jsem si tím prošel víc než dost. Když jsme v roce 1997 zakládali Úvalský spolek akvaristů, bohatě stačilo si prostudovat během čtvrt hodiny jednoduché směrnice MV ČR o sdružování, za dalších několik desítek minut byly vypracovány stanovy a žádost o registraci a po odeslání za měsíc přišlo vše potvrzené. Když jsme v roce 2004 totéž prováděli právě u ČCK, již se to neobešlo bez několika drobných komplikací, nicméně během dvou měsíců bylo i toto zaregistrováno. Podstatně složitější situaci jsem zažil o pouhý rok později při registraci labyrintkářské ČLA a při porovnání s podmínkami oproti roku 1997 musím říci, že již tehdy, před těmi čtyřmi lety to byl docela hustej zákusek několika měsícové anabáze výměny listin se spoustou obstrukcí mezi ČLA a MV ČR, než jsme dostali ono kýžené.
Ne, nechci a nebudu zde malovat čerta na zeď, ale od roku 1989 jsme tu již zažili lecos, po roce 2000 zažíváme další věci a o mnoha věcech, které se chystají je nám známo. To jsou jen některé z důvodů, proč si myslím, že spolkaření má smysl i v tomto tisíciletí a proč by bylo dobré dokázat udržet na živu to, co už tu je. Stejný postoj mám i vůči jedné ze svých mateřských organizací – vůči Českému cichlid klubu.

Nebudu tu už dále rozvádět pro mnohého únavné záležitosti a půjdu rovnou k věci. Cichlid klub tu je! Je to řádně zaregistrovaná a legislativně zajištěná a ošetřená organizace. Má své možnosti vlastní i možnosti rýsující se v možné spolupráci s dalšími organizacemi. Co však se vší nutností potřebuje je nová krev a já si myslím, že přichází doba, kdy je třeba začít jednat. V současné době usilovně přemýšlím nad tím, kde by se všichni – noví zájemci i staří členové, kteří mají chuť dále pokračovat, mohli v klidu sejít a o všem podebatovat. A na kterou dobu takovou akci vyvolat. Proto začínám zde a s těmito jednoduchuchými anketami a následnou možnou diskusí, kterou díky možnostem tohoto fóra můžeme tímto hned a tady zahájit.
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod Raviolka v 09 říj 2009, 22:02

Jéééj :| Tak se přiznám, že moje cichlidářské srdce se poslední dobou dost probouzí a v té souvislosti mě taky napadlo, proč se (ne)stat členem ČCK? Takže tohle téma mi udeřilo do očí, že si zas někdo trefně načasoval příspěvek a nebo mi čte myšlenky.

Honzo, ale o čem tohle téma je? Pro mě ty Tvé úvahy byly téměř (jak jsi to nazval) "únavné záležitosti", resp. nevidím v tom ani náznak odpovědi na vznesenou otázku. A tak se ptám i já: Proč ČCK :?:

Mohla bych jako potenciální zájemce o vstup do klubu dostat jednoduchou odpověď? Nejsem svým založením spolkový člověk, ale tomu cos psal nahoře rozumím. V KLUBu.AKVA.SK je mi jasné, co mi to dává a taky čím můžu přispět já sama. A ČCK?
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod Raviolka v 09 říj 2009, 23:35

Hej, tady něco bylo a už to zmizelo. To se nedělá :?
Ale fakt je, že to bylo od věci, takže oukej ;)
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod mlynář v 09 říj 2009, 23:47

Raviolka píše: ...někdo trefně načasoval příspěvek a nebo mi čte myšlenky.
Možná načasoval, možná ne. Proč myslíš, z jakého důvodu jsem tahle dvě fóra zakládal? Jistě, dá se říci, že jedním z důvodů mohlo být to, že tu (alespoň podle mého mínění) něco takového chybělo. Na druhou stranu ani já jsem nebyl do roku 1996 nijak zapálený do nějakého členství někde a s jednou jedinou kratinkou výjimkou jsem do té doby nikdy nebyl nijak organizovaný. A to ani v dobách před r. ´89, ani v SSM a to jsem kvůli tomu i vyletěl ze školy.... Já nevím, jestli je na to vůbec nyní vhodná doba. Začínají se ale sbíhat určité nitky a náznaky událostí, které mne k tomuhle dnešnímu příspěvku tak trochu donutily.

Raviolka píše:Honzo, ale o čem tohle téma je? Pro mě ty Tvé úvahy byly téměř (jak jsi to nazval) "únavné záležitosti", resp. nevidím v tom ani náznak odpovědi na vznesenou otázku. A tak se ptám i já: Proč ČCK :?:
Proč ČCK? Nevím, jestli jsem zrovna téhle části otázky rozuměl dobře. ČCK tu je. Je jen trochu zrezivělé a tak trochu spící (ale to už se opakuju). Má ale přes to všechno určitý potenciál a možnosti. Tak bych se mohl ptát třebas i já ... "není škoda to nechávat jen tak ležet a nic s tím nedělat?"

Raviolka píše:Mohla bych jako potenciální zájemce o vstup do klubu dostat jednoduchou odpověď? Nejsem svým založením spolkový člověk, ale tomu cos psal nahoře rozumím. V KLUBu.AKVA.SK je mi jasné, co mi to dává a taky čím můžu přispět já sama. A ČCK?
Tady se sice nic nezakládá, ale dejme tomu. Co bylo tvým vodítkem k tomu, že jsi se spolupodílela na založení a existenci Akva SK ( čemuž samozřejmě od začátku vřele tleskám)?
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod mlynář v 09 říj 2009, 23:48

Raviolka píše:Hej, tady něco bylo a už to zmizelo. To se nedělá :?
Ale fakt je, že to bylo od věci, takže oukej ;)

Ano zmizelo a znovu se objevilo v trochu jiné formě. :D
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod Raviolka v 10 říj 2009, 00:30

Já se omlouvám, že z toho vyklouznu, ale evidentně jsem nepochopila otázku v názvu tématu, resp. o čem to je. Což jsem vlastně už psala v prvním příspěvku. Tak teda beru zpátečku.
Uživatelský avatar
Raviolka
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 135
Registrován: 02 zář 2009, 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod mlynář v 10 říj 2009, 08:20

Raviolka píše:Já se omlouvám, že z toho vyklouznu, ale evidentně jsem nepochopila otázku v názvu tématu, resp. o čem to je. Což jsem vlastně už psala v prvním příspěvku. Tak teda beru zpátečku.
Možná jsem téma nazval špatně, nevím, asi tam ani neměl být ten otazník. Tam jde jen o název tématu a nejspíš to nemělo být nadepsáno otázkou. O co v něm kráčí jsem ale napsal v té úvodní stati. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod mlynář v 10 říj 2009, 18:10

Taaak. Díky tomu, že mne Raviolka tak trochu (právem) vypeskovala, jsem si v hlavě probral, co všechno konkrétní má vlastně ČCK za sebou a věnoval tomu pomalu celou tuhle sobotu. Hmmm. Samotného mne to docela překvapilo a když jsem si utřídil myšlenky udělal jsem něco, co jsem nejen sobě sliboval a dlužil již nějaký čas. "Nasál" jsem do sebe dosavadní známou historii klubu, všechna fakta a nové informace, všechno to znovu shrnul, roztřídil a přepsal a doplnil. Je to teď dvakrát delší, než to bylo před tím a je to absolutně aktuální až do dnešní doby.

Takže tímto doporučuji všem, tedy i těm, kteří si tam v patřičném šuplíčku v tom už četli, aby se na to mrknuli znovu a novým členům fóra nebo prostě těm, kteří se na to ještě nepodívali, ať to udělají. Výše jsem v úvodu tohohle tématu sice napsal, že klub "spí", ale kdo ví, jestli to není jen můj vlastní zaujatý pohled. I když se to na první pohled nezdálo, přeci jen jsme za těch dvanáct, ale především posledních šest let něco udělali a máme právě nyní ty nejlepší předpoklady v tom nejen pokračovat, ale rozhodně svou činnost ještě rozšířit. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod jisyko v 10 říj 2009, 18:26

Honzo stává se z tebe spisovatel. :P
Uživatelský avatar
jisyko
Prezident ČCK
 
Příspěvky: 260
Registrován: 02 říj 2008, 21:13
Bydliště: Plánice

Re: Proč ČCK?

Příspěvekod mlynář v 10 říj 2009, 18:51

jisyko píše:Honzo stává se z tebe spisovatel. :P
Myslíš? :twisted: :| :mrgreen: Eště se tím tak uživit.... :ugeek:
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Další

Zpět na Novinky u ČCK


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


cron