Přihlásit se

Uživatelské jméno:


Heslo:


Automatické přihlášení



 Hledat

Rozšířené hledání


 Narozeniny

Dnes nemá nikdo narozeniny

V následujících 7 dnech

jirka.p (52)


 Kalendář

<< Bře. 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 Statistiky

Celkem
Příspěvků: 10
Celkem témat 838
Celkem oznámení: 0
Celkem důležitých: 1
Celkem příloh: 3627

Témat za den: 0
Příspěvků za den: 2
Uživatelů za den: 0
Témat na uživatele: 1
Příspěvků na uživatele: 11
Příspěvků na téma: 11

Celkem členů 834
Nejnovějším uživatelem je StanislavLach


Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

zde najdete konkrétní témata věnovaná jednotlivým druhům apistogramm

Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod PLZAK v 30 led 2018, 13:58

Na loňském kongresu ČCK v Plzni referoval ve své přednášce o apistogramách Honza (Mlynář) i o druhu A. barlowi. Jedná se apistogramu, která je tlamovec. Pochází z Peru a je velmi málo chovaná v akváriích. V listopadu loňského roku mi přítel David (DavFm), člen našeho klubu, dovezl tři rybky této tlamovcovité apistogramy. Jednalo se o rybky získané od polského chovatele. Mělo se jednat o 2 samičky a jednoho samce. V současné době je však poměr pohlaví opačný. Rozdíl pohlaví je především v oploutvení. Samec má prodloužené přední paprsky hřbetní ploutve a na ocasní ploutvi má výrazně prodloužené špičky, horní i dolní. Dále se liší i velikostí a výraznějším zbarvením. Samička je v době tření a odchovu potěru špinavě žlutá. A. barlowi se mi zatím netřely. Krmím živou potravou (koretra, patentka, dafnie a cyklop), přijímají i živou a mraženou artemii. A.barlowi jsou na rozdíl od ostatních apistogram poměrně živé a nejsou plaché. Věřím, že i David, který je rovněž chová, přidá své postřehy. Pokud je někdo chová, či dokonce odchovává, tak se též těším na jeho zkušenosti. Přikládám foto .
Přílohy
A. barlowi sameček.jpg
A. barlowi sameček.jpg (68.9 KiB) Zobrazeno 8924 krát
Ap. barlowi sameček.jpg
Ap. barlowi sameček.jpg (69.55 KiB) Zobrazeno 8924 krát
A. barlowi samička.jpg
A. barlowi samička.jpg (55.45 KiB) Zobrazeno 8924 krát
Naposledy upravil PLZAK dne 30 led 2018, 17:10, celkově upraveno 1
PLZAK
Uživatelský avatar
PLZAK
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 bře 2009, 23:22
Bydliště: Plzeň

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod mlynář v 30 led 2018, 16:25

Koukám, že "garáž" je jim sympatická, tak by se snad mohly odhodlat. :D
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 20 zář 2008, 19:09
Bydliště: Greenvillage u Práglu

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod DavFm v 31 led 2018, 09:09

Já moc postřehů na doplnění zatím nemám.
Nechal jsem si 6 ryb, nakonec se to vyvinulo v 5 samců a jedinou samičku. O tu samičku jsem pak mojí blbostí přišel.Odlovil jsem nejpěknějšího samce a samičku do připravené, hodně zarostlé 72l nádrže. Ráno jsem samičku našel usušenou na podlaze, proskočila trojúhelníkem cca 2x2cm. Dokud byly všechny ryby pohromadě, nikdo o ni nejevil zájem a byly v pohodě.Tak nevím, co se tam v noci dělo. No hned jsem zajel pro další, snad samičku, uvidíme.

Jak už psal předseda, jsou to rybky velice živé a poměrně žravé. Pořád hledají potravu na dně a prosívají písek a to tak usilovně, že dokázaly zasypat i některé listy na dně.
Dle slov toho kolegy, co jsem je od něho bral, budou i celkem velké, jeho samec má 12cm a může dorůst i 15cm.Samička je mnohem menší, cca 5cm.
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod dudak v 05 úno 2018, 18:46

Chovám také 3 kusy těchto cicchlidek. Dostal jsem je také od Davida (DavFM) původně jako 1 samec + 2 samice. V současné době si pohlavím u ryb nejsem vůbec jistý, každopádně minimálně 2 samci to jsou, poslední ryba, nejmenší a s kratšími ploutvemi by mohla být samice, nicméně chování ryb mi přijde spíš takové, že se jedná o 3 samce, i ta jediná možná samice má spodní polovinu ocasní ploutve žlutooranžovou, toto zbarvení jsem na fotografiích pozoroval jen u samců, tak nevím. Za těch pár měsíců ryby značně poporostly, jsou stále živé a honí se po nádrži. Chovám je v 55 litrové nádrži ještě s 10 drobnoústkami trpasličími. Na rozdíl od jiných cichlidek jsou v nádrži neustále vidět. Zkusmo jsem jim jako krmení podal i granule a docela jsem koukal jak jim to chutnalo. K tomu jen podotknu, že žádné z mých ostatních cichlidek umělé krmivo nepřijímají, ale asi záleží na co byly v mládí naučené. Nejvíc jim jede živá koretra a patentka, občas dávám i nalíhlou artemii, hlavně kvůli drobnoústkám. Velmi rády prosívají písek, původně jsem měl skoro celé dno pokryté listím, ale během asi 2 týdnů ho kompletně zahrabaly, takže momentálně už žádné listí nepřidávám. Dominantní samec má chvíle, kdy nestrpí v akváriu žádnou jinou rybu kolem sebe, ale často taky jakoby zapomene na rivalitu a všechny ryby odpočívají blízko sebe. Hierarchie je od začátku daná, i když prostřední ryba už dorostla dominantního samce, pořád ještě nemá tak vyvinuté ploutve. Pokud budu mít nějaké další postřehy, určitě sem napíšu.
dudak
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 pro 2013, 01:19

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod dudak v 12 čer 2018, 23:05

barlowi9.jpg
mladý samec, ještě bez lyrovité ocasní ploutve
barlowi9.jpg (182.99 KiB) Zobrazeno 8407 krát
rád bych shrnul pár mých poznatků o A. barlowi. Od minulého příspěvku se změnilo to, že všechny ryby, které jsem dostal vyrostly v samce. Objednal jsem si proto ve Viváriu v Mělníce z ryb na objednávku 3 samice, bohužel přišla jedna samice a 2 samci. O jednoho z původních samců jsem dnes přišel, když vyskočil ven z nádrže. Jako identifikační znak mladých samců se asi nejlépe hodí žlutavá spodní polovina ocasní ploutve, prodloužení do lyry, není často u submisivních samců viditelné. Dospělí samci mají kromě toho i více zbarvené tělo do modra, žlutooranžovou tlamu a v poměru k tělu větší hlavu. Zřejmě budou i o dost větší, ryba která uhynula měřila necelých 8 cm, samec, kterého mám ve vytíračce je ještě o kousek větší. Samice, pokud můžu z toho jednoho kusu co mám asi druhý týden posuzovat je celkově menší, má jakoby vyšší tělo, v břišní části černou skvrnu ( to jsem pozoroval i u jiných ryb na fotografiích online, ale těžko říct, zda je to pravidlo), černě lemované břišní ploutve - samec je má světlé, až do světle modra. V současné době je všude nedostatek samic, proto se o rozlišení pohlaví rozepisuji. Když jsem dostal první 3 ryby, docela dlouho jsem věřil, že mám samce a 2 samice a to už jsem nějaké apistogramy odchoval.

Svého největšího samce jsem dal do páru s novou samicí a nechal je v původní nádrži s 10 drobnoústkami trpasličími. Samec i samice o sebe od začátku jevili zájem. Po necelých dvou týdnech jsem se dočkal prvních jiker. Byly bělavé, se slabým nádechem do růžova, na to že má jít o tlamovce mi jiker přišlo docela dost, nicméně do kokosu nebylo úplně vidět, takže těžko odhadnout. Výtěr proběhl ve vodě s pH 5,8, teplotou 24°C a vodivostí 60uS. pH bych rád zvedl aspoň na 6,5 abych dosáhl v případném potomstvu vyrovnaný poměr pohlaví. Ale zatím nechci zvyšovat tvrdost a nevím jak jinak to jednoduše provést. Po dvou dnech, kdy samice hlídala jikry a odháněla jak samce tak ostatní ryby jsem jí dnes ráno našel s plným vakem, zřejmě se tedy jikry vykulily a samice si je nandala do tlamky. Na samici je to dobře vidět, má jakoby vytažené pysky, odstávají jí více skřele a zepředu je jasně vidět rozšířený vak. Během dne jsem jednou pozoroval samici bez mladých, zřejmě byly zase v kokosu, kde samice vybudovala malý pískový val. Ale cca po 10 minutách už měla opět naplníno. Samice s mladými ve vaku tráví dost času stále v kokosu, ale možná 50% času aktivně proplouvá nádrží. Na noc se vrací do kokosu. Samce v počátcích, kdy hlídala jikry spíš odháněla, teď se navzájem respektují, ale nemůžu říct, že by jí samec nějak pomáhal s mladými nebo v odhánění drobnoústek. Pokud se mladé i rozplavou, určitě se podělím s dalšími zkušenostmi.
Přílohy
barlowi8.jpg
dominantní samec, zamlada, když jsem ho dostal
barlowi8.jpg (188.06 KiB) Zobrazeno 8407 krát
barlowi2.jpg
ač neostrý, asi nejlepší záběr zepředu na navakovanou samici
barlowi2.jpg (142.26 KiB) Zobrazeno 8407 krát
barlowi1.jpg
samice s jikrami ve vaku
barlowi1.jpg (152.34 KiB) Zobrazeno 8407 krát
barlowijikry.jpg
první jikry
barlowijikry.jpg (135.02 KiB) Zobrazeno 8407 krát
barlowi0.jpg
samice mimo dobu tření
barlowi0.jpg (103.32 KiB) Zobrazeno 8407 krát
barlowi3.jpg
dospělý samec se samicí
barlowi3.jpg (127.47 KiB) Zobrazeno 8407 krát
Naposledy upravil dudak dne 13 čer 2018, 14:36, celkově upraveno 1
dudak
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 pro 2013, 01:19

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod PLZAK v 13 čer 2018, 23:20

Krásný a vyčerpávající příspěvek, jak ve starých číslech časopisu Akvárium - Terárium. Jožine, velký dík. Těším se na další tvoje poznatky z chovu a odchovu této u nás vzácně chované apistogramy. Tak ať se odchov zadaří.Já opatruji jednoho samce. Nevím jak na tom je David z FM.
PLZAK
Uživatelský avatar
PLZAK
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 227
Registrován: 26 bře 2009, 23:22
Bydliště: Plzeň

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod DavFm v 16 čer 2018, 09:40

No, prakticky nijak. Samí samci. Dojel jsem si ještě jednou do Polska pro samičku, no a je to zase samec. Takže mám v současnosti 6 samců (1 rybka kdysi vyskočila). Asi se dá říct, že ze 12 ryb dovezených z Polska bylo 12 samců.
DavFm
Člen ČCK
 
Příspěvky: 50
Registrován: 03 pro 2016, 01:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod dudak v 19 čer 2018, 22:27

Dnes se po 10 dnech mladé barlowi konečně rozplavaly. Samice se celou dobu o mladé pečlivě starala, buď je nosila ve vaku, nebo byly "složené" v kokosové skořápce, před kterou ještě nahrnula pískový val. Včera si dovolila mladé vypustit i v jamce z písku, ale ještě neplavaly, jen se tak vrtěly. Poměr času, kdy byl potěr v tlamě a mimo bych dal tak 50/50 přes den, v noci nevím. Samice se chodila normálně nažrat. Samce toleruje, ale nenechá ho přiblížit se moc blízko. Drobnoústky v nádrži nemilosrdně pronásleduje. Během nošení potěru jsem vyměnil část vody a zvedl pH na 6,5, což by měla být hodnota, při které bude stejně samic jako samců. Teplotu držím na 24-5°C. Voda má stále kolem 50uS.

Rozplavaný potěr je docela veliký, mám tu o 3 dny déle rozplavané borelky a jsou určitě menší než čerstvě rozplavané barlowi. Je ho odhadem mezi 30-40 kusy, ale může to být i víc, v tomhle mi odhady nikdy nešly. Nalíhlou artemii přijímá bez problémů.

video z krmení https://youtu.be/KqC7Ge2lRBE
Přílohy
barlowi5.jpg
ráno jsem objevil mladé se samicí venku
barlowi5.jpg (149.35 KiB) Zobrazeno 8339 krát
barlowi8.jpg
mám z nich radost
barlowi8.jpg (143.17 KiB) Zobrazeno 8339 krát
barlowi6.jpg
během krmení artemií
barlowi6.jpg (131.72 KiB) Zobrazeno 8339 krát
dudak
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 pro 2013, 01:19

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod RAP v 20 čer 2018, 21:08

Super prťata. :)
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 562
Registrován: 06 kvě 2009, 18:33
Bydliště: Praha 15 - Horní Měcholupy

Re: Apistogramma barlowi Römer, Hahn, 2008

Příspěvekod Olegunar v 03 črc 2018, 15:51

To je radosti. Jednou si zase budu muset nějaké Apistogramky pořídit...
Uživatelský avatar
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 178
Registrován: 23 čer 2009, 20:32
Bydliště: Plzeň


Zpět na Rod Apistogramma (REGAN, 1913)


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


cron