Vzpomínková galérie pražského skaláršampionátu 2006 – I.

Vzpomínková galérie pražského skaláršampionátu 2006 – I.

Odeslatod mlynář v 09 Led 2011, 16:02

I. přednáškový blok

K tomuto reportu jsem se dopracoval docela zvláštní cestou. V naší kategorii věnované pěstírnám jsme už představili mnohého chovatele a jeho rybky a zařízení. Tu a tam se někdo z vás domáhá, abych na sebe prásknul i něco o svých „pěstírnách“. V poslední době mi to nedalo a začal jsem něco v tomto duchu připravovat. Třebaže jsem známý v posledních letech tím, že bez svého foťáku nedám ránu, většina mých chovatelských eskapád se odehrávala v dobách, kdy jsem foťák ještě neměl. Přesto, že u mne leckdy fotil leckdo, fotek svých zařízení od kamarádů jsem se až na některé výjimky nedočkal a mám jich tak jen velice poskrovnu. Tak mi nezbylo pro vyhledávání obrazové dokumentace, než sáhnout i do svého filmového archivu, pominout (ne)kvalitu sjednotlivých snímků a pokusit se o Print Screenování některých vybraných obrázků. Bohužel miniDV kamera, kterou jsem si kdysi plný enthusiasmu, jak budu točit kvalitní digitální dokumenty, pořídil, ani zdaleka nesplnila má tehdejší očekávání. Ano, na denním světle to skutečně umí. Přesto, že je zde deklarována schopnost zařízení pracovat i v téměř úplné tmě, odráží se jakýkoliv výkyv světla na kvalitě záznamu. Česky řečeno, čím méně světla, tím více zrna a horší ostření snímaných partií, zvlášť, když se předmět zájmu ještě k tomu pohybuje. Tak jsem byl nucen věnovat několik dní projíždění svého archivu a přitom jsem narazil na dnes již pět let staré záznamy z druhého Aquafestivalu páně Kolína, odehrávajícího se v pražském Lidojemu (Kongresový palác u nuselského mostu). Tento Aquafestival jak známo byl věnován šampionátu ryb rodu Pterophyllum a přes to, že měl celá hejna různých much, stál rozhodně za to a každý, kdo nad tím mávnul tehdy rukou může jen litovat.

Tento festival se netýkal jen samotné soutěže, jejíž historii zde nebudu probírat ani hodnotit, ale také přednáškového bloku. Jak jsem napsal výše, v té době jsem neměl foťák, snažil jsem se ale filmovat co šlo na svou kameru. Z této akce mám téměř tříhodinový záznam a když jsem se tímto svým archivem při probírání a vyhledávání různých materiálů dostal až sem, usoudil jsem, že by byla škoda se alespoň trochu a bohužel v určitým způsobem omezené kvalitě reprodukcí vzniklých, jednoduchým Printscreenováním při zastavení patřičné sekvence, s přáteli tady na akalárfóru nepodělit o své tehdejší zážitky a trochu si nezavzpomínat nad velmi unikátními záběry. Z výše uvedených materiálů jsem tedy připravil dva vzpomínkové reporty a tento první se týká přednáškového bloku tří veličin středoevropské akvaristiky.

Vzhledem k tomu, že jde o Printscreeny přednášek, na kterých byly promítány autorské snímky oněch akvaristů, doufám, že tímto počinem neporušuji jejich autorská práva, neboť se nejedná o kopie jejich fotografií, ale jejich nové ztvárnění a samozřejmě, jak jsem již poznamenal, díky možnostem použité techniky, o ztvárnění v o mnoho horší kvalitě, která je patrnná u každého snímku i přes poměrně pracné grafické úpravy, které jsem musel udělat.

A nyní již k vlastnímu reportu. V tu říjnovou sobotu – dá se i říci hlavní den tehdy čtyřdenní akce, se jak jsem již uvedl, konal i blok přednášek. Na programu byli tři známí akvaristé. Dva z Německa, kteří přijeli na pozvání pořadatele a jeden z Čech. Všichni tři byli i v posuzovatelské jury šampionátu, Horst Linke jejím presidentem.
První přednáška, která začala krátce po desáté dopoledne, byla od dr. Jürgena Schmidta. Schmidt, známý u nás především jako majitel a celou dobu existence magazínu Aquarium Life také jeho šéfredaktor (magazín – jeho originální německá verze, zanikl vloni sloučením s Aquaristikem), je sice relativně akvaristou „všeobecným“, nicméně je uznávaným odborníkem na labyrintky, speciálně na drobné rájovečky, rájovčíky a bojovnice. Jeho třecí seriály jsou doslova proslulé. Tomuto tématu byla tedy také jeho přednáška věnována a vzhledem k tomu (třebaže já jsem si jako „beťák“ přišel na své), že tato tématika nemá se skalárami pranic společného, jsem tuto zde vypustil.

Druhá přednáška už měla skalárářskou podstatu a zvlášť pro nás, zde v Česku se jednalo o historicky zásadní informace. MUDr. Vladko Bydžovský, předseda českobudějovického spolku Akva Tera a tehdejší president AKVA CZ, zde představil několik pěstíren svých přátel v Německu, ze všeho však historicky nejdůležitější, návštěvu pěstírny u Horsta Linkeho v roce 1998, kterou zprostředkoval skupině jihočeských akvaristů. Ano, jednalo se o onen zájezd, ze kterého si Láďa Dušek a Honza Haidinger přivezli do Čech od Linkeho odchované rybky F1 generace P.altum, které Honza po čtyřech letech jako první deklarovaný český akvarista rozmnožil. Takže jsem sem uvedl několik památných obrázků z této přednášky. Tady jsou řekl bych zásluhy doktora Bydžovského o současné exkluzivní odchovy altumů v naší republice neoddiskutovatelné, neboť nebýt této jeho aktivity, kdo ví, jak by se situace s tímto nejvzácnějším druhem rodu u nás dále vyvíjela!

Hlavní a zásadní část tohoto reportu se ale týká především odpolední přednášky Horsta Linkeho, ve které se jednalo komplexně o všem co se rodu Pterophyllum týče, kde H.Linke uvedl všechy možné své zkušenosti, své názory na tento rod a také dokumenty z návštěvy farem v Asii a USA, včetně obrázků ze svých cest do Venezuely z lovu P.altum akonečně i do Brazílie. Jsem pevně přesvědčený, že tato přednáška (mimochodem špičkově nastříhaná a promíchaná i s mnoha živými video sekvencemi), spolu s přednáškou Linkeho známého rivala Heiko Blehera předloni v Botanické zahradě v Práglu, jsou těmi nejstěžejnějšími veřejnými vystoupeními týkajícími se nám tak milého rodu jihoamerických cichlid na celém světě za celou epochu známosti tohoto rodu!
Takže račte si prosím společně se mnou zavzpomínat na akci, která stála za to a která jak si myslím, si zaslouží, aby se zde na skalárfóru vyskytovala alespoň v tomto reportu.

JB, leden 2011

************************************************************************************************************************

Skaláršamp. 2006 001.jpg
Skaláršamp. 2006 001.jpg (69.24 KB) Zobrazeno 1494 krát


zleva: Dr. Jürgen Schmidt, Dr. Vladko Bydžovský
Skaláršamp. 2006 002.jpg
Skaláršamp. 2006 002.jpg (43.21 KB) Zobrazeno 1490 krát


Obrázkem domu, či spíše chalupy Horsta Linkeho, kde se dějí pověstné akvaristické zázraky, začínáme drobného průvodce z návštěvy českobudějovických akvaristů (z předn.Dr.Bydžovského)
Skaláršamp. 2006 003.jpg
Skaláršamp. 2006 003.jpg (56.34 KB) Zobrazeno 1495 krát


Jeden z chovatelských prostorů. Jak je vidět, majitel si zde zajistil prostředí co nejvíce se blížícímu ta, která sám mnohokrát navštívil...
Skaláršamp. 2006 004.jpg
Skaláršamp. 2006 004.jpg (45.19 KB) Zobrazeno 1490 krát


Ve svých akváriích chová H.Linke nejednu lahůdku, kterou sám odchytil. Zde na snímku se jedná o skaláru se zajímavými červenými prvky, odchycenou v polovině devadesátých let Linkem kdesi na Rio Purús, Brazílie
Skaláršamp. 2006 005.jpg
Skaláršamp. 2006 005.jpg (35.66 KB) Zobrazeno 1495 krát


Již v roce 1998 nechyběly u H.Linkeho tehdy ještě velmi málo známí P. scalare "Manacapuru" - zde se jedná o formu "I".Tenkrát se jednalo o skutečný špek a horkou novinku, kterou v té době ještě nikdo nerozmnožil. Jako tuším prvnímu se to povedlo taktéž chovateli z Německa, Peteru Goebelovi
Skaláršamp. 2006 006.jpg
Skaláršamp. 2006 006.jpg (30.53 KB) Zobrazeno 1492 krát


zleva do prava: Olda Voltr, Horst Linke, Radek Winkler (mnoho proslulých lahůdek ze svého milovaného rodu Apistogramma získal právě od H.Linkeho), Laďa Dušek
Skaláršamp. 2006 007.jpg
Skaláršamp. 2006 007.jpg (38.34 KB) Zobrazeno 1499 krát


Olda Voltr si chystá v další části chovatelských zařízení H.Linkeho získané rybky pro transport do Budějovic
Skaláršamp. 2006 008.jpg
Skaláršamp. 2006 008.jpg (49.16 KB) Zobrazeno 1494 krát


A už se ten poklad nese. Bude ale trvat poctivé čtyři roky, než přijde onen pověstný první "český" odchov. Vlevo Laďa Dušek, s bednou s P.altum hrdě se nesoucí Honza Haidinger.
Skaláršamp. 2006 009.jpg
Skaláršamp. 2006 009.jpg (39.39 KB) Zobrazeno 1491 krát


***********************************************************************************************************************
Odpolední přednáška s Horstem Linke byla vskutku velkolepá a mnohým z přítomných ukázala odpověď na nejednu do té doby u nás pokládanou otázku. O překlad se tenkrát postarala Mgr.P.Bydžovská.
Skaláršamp. 2006 010.jpg
Skaláršamp. 2006 010.jpg (16.79 KB) Zobrazeno 1489 krát


Pojmenování přednášky pro rod Pterophyllum vskutku typické - "Skalár - král akvária" (my bychom asi měli překládat - Skalára, královna akvária!)
Skaláršamp. 2006 012.jpg
Skaláršamp. 2006 012.jpg (52.25 KB) Zobrazeno 1493 krát


H.Linke pojal svou přednášku vskutku komplexně. Začal již zprávami ze starých akvaristických časopisů ze začátku 20. stol.
Skaláršamp. 2006 011.jpg
Skaláršamp. 2006 011.jpg (48.08 KB) Zobrazeno 1499 krát


Jak všiml již mnohý z těch, kteří předloni shlédli přednášku H.Blehera v Botanické zahradě v Praze, němci navzdory jediné správné revizi rodu S.O.Kullandera dále uznávají za platné P.eimekei. V tomto duchu také H.Linke představil základní systém rodu.
Skaláršamp. 2006 013.jpg
Skaláršamp. 2006 013.jpg (47.42 KB) Zobrazeno 1497 krát


Zde představen samotný typ P.eimekei. Ve své revizi v roce 1986 švédský ichtyolog a specialista na jihoamerické vrubozubcovité tento typ zařadil jako synonymum P.scalare
Skaláršamp. 2006 014.jpg
Skaláršamp. 2006 014.jpg (37.15 KB) Zobrazeno 1498 krát


V počátku přednášky se H.Linke samozřejmě zmínil o chovatelství skalár v klasickém typu středoevropských pěstíren (ony ty v Německu, Rakousku i jinde se od našich nijak moc neliší a neliší se ani způsoby jednání s rybkami od naší vlastní praxe a způsobů). Na obr. vodí párek 5a - leopardů svá právě rozplavaná mláďata.
Skaláršamp. 2006 015.jpg
Skaláršamp. 2006 015.jpg (46.15 KB) Zobrazeno 1487 krát


Po středoevropských pěstírnách, kde se Linke samozřejmě zmínil i o českých chovatelích se těžiště tématu přeneslo na profesionální farmy na odchov rybek. Zprvu nám představil několik takových zařízení, která navštívil při svých cestách do jihovýchodní Asie.
Skaláršamp. 2006 016.jpg
Skaláršamp. 2006 016.jpg (49.37 KB) Zobrazeno 1494 krát

Skaláršamp. 2006 017.jpg
Skaláršamp. 2006 017.jpg (46.38 KB) Zobrazeno 1494 krát

Skaláršamp. 2006 018.jpg
Skaláršamp. 2006 018.jpg (51.92 KB) Zobrazeno 1490 krát

Skaláršamp. 2006 019.jpg
Skaláršamp. 2006 019.jpg (50.29 KB) Zobrazeno 1493 krát

Skaláršamp. 2006 020.jpg
Skaláršamp. 2006 020.jpg (44.27 KB) Zobrazeno 1490 krát

Skaláršamp. 2006 021.jpg
Skaláršamp. 2006 021.jpg (53.28 KB) Zobrazeno 1489 krát

Skaláršamp. 2006 022.jpg
Skaláršamp. 2006 022.jpg (49.78 KB) Zobrazeno 1487 krát
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Vzpomínková galérie pražského skaláršampionátu 2006 – I.

Odeslatod mlynář v 09 Led 2011, 16:09

Z Jihovýchodní Asie jsme se poté přenesli na severoamerický kontinent, kde nám Horst Linke představil několik farem na Floridě, ale také jednu obří pěstírnu s mnohatisíci kubíky chovné vody na severu USA v Baltimore, oblasti s vysokou chovatelskou tradicí co se skalár týče.
Skaláršamp. 2006 023.jpg
Skaláršamp. 2006 023.jpg (43.25 KB) Zobrazeno 1458 krát


Jak vidíte, jedná se jednak o veliké haly osazené spoustou betonových či plastových bazénů, doplňované jak je nejen v USA zvykem dřevěnými stojany s klasickými akvárii, kde jsou separovány jednotlivé páry chovných skalár.
Skaláršamp. 2006 024.jpg
Skaláršamp. 2006 024.jpg (53.49 KB) Zobrazeno 1463 krát

Skaláršamp. 2006 025.jpg
Skaláršamp. 2006 025.jpg (49.34 KB) Zobrazeno 1460 krát


Jako líhně pro odebrané jikry slouží klasické cca třílitrové sklenice od okurek. Zde jak je vidět se metylenovou modří na desinfekci snůšky nešetří. Nicméně jak nám tady doma praxe prokázala, jedná se o zbytečnou zátěž jiker a vyvíjejících se zárodků "tvrdou" chemií....
Skaláršamp. 2006 026.jpg
Skaláršamp. 2006 026.jpg (58.05 KB) Zobrazeno 1458 krát


A pak již z Ameriky severní do Ameriky jižní. H.Linke je velice zkušený chovatel, který má dlouholetou praxi s odchyty divokých rybek. On moc dobře věděl již od počátku devadesátých let, jaké svízele provázejí klasicky profesionálně odchytávané a přes velkoobchodní síť dodávané P.altum . Proto se vzhledem ke svému zájmu o rozmnožení tohoto druhu vypravil na tyto rybky do Venezuely osobně (viz DAA str. 101). Zde je část mapky, která ukazuje tři vyznačená místa, kde Linke P.altum lovil. Jedná se o typovou lokalitu Atabapa a dvě místa poblíž amazonské venezuelské metropole Puertoayacucha.
Skaláršamp. 2006 027.jpg
Skaláršamp. 2006 027.jpg (51.75 KB) Zobrazeno 1458 krát


Ve výše zmíněných lokalitách se cestování za rybkami odehrává ve formě plavby na člunech. Bez pomoci místních zkušených lovců ani nemá toto úsilí moc velký smysl.
Skaláršamp. 2006 028.jpg
Skaláršamp. 2006 028.jpg (38.66 KB) Zobrazeno 1464 krát


P.altum jak nám dobře známo obývají tropické černé vody v povodí Orinoka. Podobně, jako je tomu u všech ostatních skalár, ale i Brazilských terčovců se tyto ryby rády zdržují v blízkosti břehů, kde jsou hromady kořenů a spleti naplavených větví, jež těmto rybám slouží jako přirozené úkryty před predátory.
Skaláršamp. 2006 029.jpg
Skaláršamp. 2006 029.jpg (42.88 KB) Zobrazeno 1462 krát

Skaláršamp. 2006 031.jpg
Skaláršamp. 2006 031.jpg (44.27 KB) Zobrazeno 1455 krát

Skaláršamp. 2006 032.jpg
Skaláršamp. 2006 032.jpg (49.07 KB) Zobrazeno 1457 krát


Lokality černých amazonský vod se vyznačují skutečně velice tmavěhnědou vodou a plážemi s bílými písky.
Skaláršamp. 2006 030.jpg
Skaláršamp. 2006 030.jpg (42.92 KB) Zobrazeno 1459 krát


Následující obrázky pocházejí z lovu P.scalare z brazilských černých vod. pro demonstraci o způsobech lovu skalár byly tím nejlepším, čím nám mohl ve své přednášce H.Linke posloužit. Metody lovu zde uplatňované jsou naprosto shodné s metodami lovu terčovců. Na Orinockém povodí lovy probíhají stejně.
S pomocí loděk, ale i přímo fyzicky parta lovců obklopí zatahovací sítí určitou vytipovanou lokalitu u břehu, kde jak lovci vědí se skaláry či terčovci nejraději zdržují. Ti, kteří jdou se sítí po svých, svými chodidly zašlapují neustále spodní okraj sítě do bahnitého dna, aby nic ze zataženého prostoru nemohlo uniknout a přitom pomalu zmenšují zatažený prostor. Pokud se v takovém prostoru nalézají větve či spleti kořenů, nastupují lovci s klasickými motorovými i ručními pilami a vše důkladně vyřezávají a přehazují za uzavřený prostor, aby se vše, co je mezi sítí a břehem dalo bez potíží vytáhnout sítí ven.

Skaláršamp. 2006 033.jpg
Skaláršamp. 2006 033.jpg (31.59 KB) Zobrazeno 1452 krát

Skaláršamp. 2006 034.jpg
Skaláršamp. 2006 034.jpg (37.87 KB) Zobrazeno 1453 krát

Skaláršamp. 2006 035.jpg
Skaláršamp. 2006 035.jpg (51.5 KB) Zobrazeno 1450 krát

Skaláršamp. 2006 036.jpg
Skaláršamp. 2006 036.jpg (47.34 KB) Zobrazeno 1452 krát


Když je celá zatahovací procedura hotova. Zkušení odborníci pak ze svíjející se a skáčící masy rybek, ale mnohdy i jiných vodních živočichů vybírají ty nejlepší a nejpotřebnější kusy klasickou síťkou z jemné tkaniny, takto selektované kusy pak promívají od bahna v plastových miskách nebo kbelících a náledně ukládají na břehu do připravených plastových beden, ve kterých se pak úlovky na loďkách přepravují zprvu na místní překladiště - lovecké základny.
Skaláršamp. 2006 037.jpg
Skaláršamp. 2006 037.jpg (36.93 KB) Zobrazeno 1454 krát

Skaláršamp. 2006 038.jpg
Skaláršamp. 2006 038.jpg (29 KB) Zobrazeno 1444 krát


Zde je představen druhý způsob odchytávání skalár či terčovců - v noci, za tmy s pomocí silné baterky. Tento způsob je na jednu stranu jednodušší a svým způsobem snazší, výdělečně ale naopak pro lovce méně výhodný. Na druhou stranu se právě takovýmto způsobem dají odchytávat ti nejkrásnější a nejzdatnější jedinci.
Skaláršamp. 2006 039.jpg
Skaláršamp. 2006 039.jpg (25.02 KB) Zobrazeno 1452 krát

Skaláršamp. 2006 040.jpg
Skaláršamp. 2006 040.jpg (31.05 KB) Zobrazeno 1452 krát


V plastových přepravkách jsou ryby pečlivě sledovány a hlídány a ještě postupně dotřiďovány. jedinci, kterým lov a následné skladování "nesedlo" bývají vhazováni zpátky do řeky.
Skaláršamp. 2006 041.jpg
Skaláršamp. 2006 041.jpg (42.08 KB) Zobrazeno 1452 krát

Skaláršamp. 2006 042.jpg
Skaláršamp. 2006 042.jpg (41.06 KB) Zobrazeno 1454 krát


Posléze, když na jednotlivých základnách je dostatek odchycených ryb a plných přepravek, jsou bedny s rybami sváženy buď na loďkách nebo malými hydroplány, schopnými přistávat na pralesních tocích, sváženy do centrálních velkoskladů. Zde jedna taková stanice přímo v srdci Amazonie, v Manausu.
Skaláršamp. 2006 043.jpg
Skaláršamp. 2006 043.jpg (60.84 KB) Zobrazeno 1460 krát


Jak jsem již poznamenal výše. horst Like je velice zkušený akvarista s bohatou praxí chovu divokých forem všech možných tropických rybek. Moc dobře věděl, co musí pro úspěšnou práci s P.altum udělat a udělal to se vší svou zkušeností a vehemencí. Jeho práce byla díky tomu završena patřičným úspěchem, který jako správný akva autor zdokumentoval a publikoval ve své monografii o skalárách (BeDe Verlag) i ve článku v magazínu DATZ.
Skaláršamp. 2006 044.jpg
Skaláršamp. 2006 044.jpg (49.37 KB) Zobrazeno 1451 krát

Skaláršamp. 2006 045.jpg
Skaláršamp. 2006 045.jpg (44.07 KB) Zobrazeno 1453 krát
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu


Zpět na 2007 ...a starší

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron