Akvárium 2008

Akvárium 2008

Odeslatod mlynář v 05 Říj 2008, 13:52

Před necelým týdnem - v neděli 28. září byla ukončena letošní pražská akce Akvárium 2008. Ačkoliv jsem se svým způsobem účastnil i akce loňské (jako posuzovatel terčovců) a Botanickou zahradu - resp. její dolní skleník a vstupní "apsidu" navštívil v rámci již tradičních zářiových akcí, kde dříve dominoval především spolek Akvárium zal. 1899 vícekrát, letošní rok pro mou maličkost znamenal určité novum.

Vzhledem k tomu, že v loňském roce kromě soutěžních exposic živorodek a halančíků, které jsou stálou a nedílnou součástí této akce, byl pořádán třetí český šampionát terčovců, který pořádá ČKChT ob rok, rozhodli se pořadatelé přibrat do party další akvaristické organizace a letos rukou společnou představit výstavní formou i další rybky. Tak zde mohli návštěvníci shlédnout i exposici České labyrintkářské asociace a také exposici našeho ČCK.

Doktor Protiva z Plzně (revizor ČCK) zajistil jednu nádrž s drobnými africkými "šnekáčky", Radek Blaško krom jiného jednu nádrž se zástupci rodu Biotodoma a Crenicichla a já jsem připravil ukázku několika divokých populací i chovatelských forem skalár v šesti nádržích. Z akvárií, jímž dominovali vrubozubcovití to ale nebylo zdaleka všechno. Členové ČKChT představili několik forem terčovců (včetně páru vodícího cca centimetrová mláďata Ing. Pavla Picky), k vidění ve vstupní "absidě" bylo šestiset litrové akvárium s tlamouny nilskými, kteří se zde vehementně třeli. Dále zde byla nádrž krásných Aulonocar od Ing. Luďka Neužila z Rokycan, několik barevných forem Astronotus ocellatus, atd. Mne nejvíce upoutalo několik nádherných dospělých Mesonauta festiva, které společně s terčovci vystavoval Pavel Picka. Tyhle ryby mne docela dost zajímaly a tak jsem jejich pozorováním i focením strávil poměrně dost času. S.O.Kullander totiž dle svých nejnovějších výzkumů tvrdí, že mají geneticky velice blízko k P.leopoldi.

Já jsem pro tuto výstavu připravil exposici šesti nádrží se skalárami. Levá tři akvária s chovatelskými formami P.scalare. V první nádrži byly tři formy rybek tmavých (černá, čtyřpruhá kouřová, tmavý duch), další nádrž byla vyhrazena rybám s výraznými oranžovými prvky (zlatá - lutino, oranžovohlavá a oranžovohlavvý mramor) a třetí pak rybám "modrým" (modrý duch, modrá zebra, modrá čtyřpruhá). Ve třech akváriích na pravé straně pak byly představeny dvě formy divokých P.scalare ("Peru-altum" a "Xingu"), P.sp. "Nanay" a P.leopoldi. Nevím, jak "Peru-altum" - zde nemohu vyloučit jejich vystavování v Rychnově, Hradci nebo někde jinde (přeci jen se jedná o formu, která se u nás chová již pomalu dvacet let), ale ostatní divočáci byli v ČR takto vystavováni poprvé. Jediné, co z popsaných druhů chybělo, byli P.altum. Třebaže pár lidí, kteří tyto ryby vlastní znám, neměl jsem odvahu po nich žádat, aby se výstavy účastnili i s tímto druhem. Myslím ale, že vzhledem k vystavování skupiny dospělých alťáků v Rychnově (2006,2007 - Z.Dočekal) a hejna mladých rybek Petra Háka a doktora Pojara letos tamtéž, to zase taková ztráta nebyla.

Přes problémy s tím, že v Botanické zahradě - resp. ve sklenících, kde se konala výstava, letos pro poruchu nefungovalo topení, to dopadlo všechno dobře a výstava sklidila poměrně pozitivní ohlasy.
POZN: Podrobnější pohled nejen na výstavu, ale i její přípravu představují webovky této výstavě přímo věnované: http://vystava.info/2008/default.htm
01.jpg
Snímek vstupní "apsidy" z Vyšehradské třídy
01.jpg (61.85 KB) Zobrazeno 1198 krát

02.JPG
Pohled na levou stranu hlavního skleníku (ve fázi výstavby), kde byla umístěna v nádržích připravených členy ČKChT i ČCK exposice.
02.JPG (92.55 KB) Zobrazeno 1196 krát

03.jpg
Pohled z "apsidy" do pravé části hlavního skleníku. V modrém triku hlavní organizátor a předseda Akv.zal.1899 RNDr. Roman Slaboch.
03.jpg (81.94 KB) Zobrazeno 1199 krát

04.JPG
Pohled na připravovaných šest nádrží pro exposici skalár.
04.JPG (57.78 KB) Zobrazeno 1203 krát

05.JPG
Exposice skalár, jak vypadala v průběhu celé výstavy.
05.JPG (82.09 KB) Zobrazeno 1193 krát

06.JPG
06.JPG (65.12 KB) Zobrazeno 1205 krát

07.JPG
07.JPG (37.2 KB) Zobrazeno 1193 krát

08.JPG
08.JPG (36.02 KB) Zobrazeno 1197 krát

09.JPG
Výstavu samozřejmě jak je u nás všeobecným zvykem provázel i prodej všeho akvaristického. Rybky zde prodával Zdeněk Voleman se svým tchánem Jirkou Hejzlarem (pestrá nabídka několika perfektních forem P.scalare), rostlinky a akvaristické pomůcky Sýkorovic klan, hned vedle krmení a další pomůcky, ale také pestrou nabídku halančíků Pepík Koblasa, firemní zboží zde představovali i Suchánkovi a dole v "apsidě" otevřel pobočku své akvaristiky Tomáš Bräuner (rybky, kompletní akva sety).
09.JPG (89.17 KB) Zobrazeno 1193 krát

10.JPG
10.JPG (81.24 KB) Zobrazeno 1192 krát

11.JPG
P.s. "tmavý duch"
11.JPG (32.98 KB) Zobrazeno 1191 krát

12.JPG
P.s. "černá"
12.JPG (41.14 KB) Zobrazeno 1191 krát

15.JPG
"modrá je dobrá"..... (m.zebra, m.duch, m.čtyřpruhá)
15.JPG (47.44 KB) Zobrazeno 1194 krát

16.JPG
P.s. "oranžovohlavá"
16.JPG (44.53 KB) Zobrazeno 1193 krát

17.JPG
P.s. "oranžovohlavý mramor" ..... Barreťťáci vévodili...
17.JPG (47.84 KB) Zobrazeno 1194 krát

18.JPG
P.sp. "Nanay" - ve vodě nasycenější huminy se sice divočákům plavalo dobře, zkustě to ale v té "čajové močůvce" fotit....
18.JPG (59.26 KB) Zobrazeno 1187 krát

19.JPG
...ještě "Nanay"
19.JPG (36.89 KB) Zobrazeno 1188 krát

20.JPG
P.s. "Peru-altum"
20.JPG (27.86 KB) Zobrazeno 1190 krát

21.JPG
samice M.festiva .... no řekněte, není to nádherná ryba?
21.JPG (48.04 KB) Zobrazeno 1189 krát

22.JPG
Návštěvníci výstavy mohli ale shlédnout i další partie prostor Botanické zahrady. Zde nádrže s labyrintkami a parmičkami......
22.JPG (66.4 KB) Zobrazeno 1191 krát

23.JPG
.... kdo by si ale nechal ujít stálou exposici P.s. "Peru-altum"? Zde v Botanice jsou největší žijící jedinci, které jsem kdy viděl. Jde o ryby více než osm let staré, které Botanické zahradě kdysi věnoval Ing. Krček.
23.JPG (54.03 KB) Zobrazeno 1194 krát

24.JPG
...největší samec měří od rypce k ocasnímu násadci poctivých dvanáct-třináct centimetrů.
24.JPG (44.31 KB) Zobrazeno 1190 krát

25.JPG
... a prohlídka skleníku s bazénem, kterému vévodil rozkvetlý lotos.....
25.JPG (75.63 KB) Zobrazeno 1186 krát

26.JPG
... a menší "sestra" Viktorie královské také stála za to.
26.JPG (72.15 KB) Zobrazeno 1188 krát

27.JPG
Za sklem vedlejšího skleníku pak byly k vidění rozkvetlé orchideje.....
27.JPG (38.37 KB) Zobrazeno 1196 krát

28.JPG
... a další kvetoucí skvosty!
28.JPG (52.12 KB) Zobrazeno 1196 krát

29.JPG
29.JPG (22.65 KB) Zobrazeno 1185 krát

30.JPG
30.JPG (62.64 KB) Zobrazeno 1191 krát
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Zpět na 2008

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron