Možná, že využitím přepojení na reportáž Martina Rose z čáslavské pěstírny Ing. Dařbujána jsem vás tu svým způsobem namlsal a teď budete krapet zklamaní. Moje příspěvky tohoto typu nebudou zdaleka tak vyčerpávající množstvím poskytnutých fotek. Má to ale své prozaické důvody. Co se skalár týče, tak od dále uváděných chovatelů nafocené rybky používám nezřídka pro dokumentaci v dalších tématech tohoto fóra a s dalšími se (optimisticky doufám) budete moci snad jednou seznámit v "monografii". Nicméně zde ale máme po technické stránce tyto prostory využívané jako komunikační fórum a tak o každé pěstírně můžeme dál v danném tématu kafrat, co se komu zlíbí a navíc pevně doufám, že u zmíněných přátel chovatelů moje loňské a letošní návštěvy s foťákem nebyly poslední a že mi nikdo z těch, které zde budu představovat za to nerozbije mojí drzou čumu...
Jelikož se po technické stránce jednotlivá témata posunují za sebe podle data vkládání (to si každý může kdykoliv individuálně přepínat - viz možnosti dole u tématu), dovolil jsem si kvůli chronologii příspěvků každé téma této kategorie očíslovat.
Jako první jsem si vybral k představení pěstírnu presidenta našeho cichlid klubu MVDr. Františka Csefaye. Kdo měl někdy tu čest, Fandu navštívit v jeho království na Olomoucké třídě, v činžovní několikapatrové vile nedaleko centra Brna, dá mi jistě za pravdu, že pojmenování tohoto reportu je plně na místě.
Již v chodbě, za vraty do rušné Olomoucké třídy každý akvarista pozná, kolik uhodilo. Po levé straně jsou umístěné několikakubíkové plastové nádrže, kde svého času František prodával konzumní ryby. Dnes je využívá především jako depozitní mezisklad živých dafnií. Nad těmito nádržemi jsou umístěná veliká akvária, kde se prohání několik druhů typických bazénových ryb (především závojnatky). Na konci tohoto bývalého průjezdu jsou první schody do obytné části domu. Hned zde se každý návštěvník může přesvědčit, že u Csefayů je pro akvaristiku využito úplně každé možné místečko neboť tam, kde to stavební prvky schodiště umožňovaly, nechal František vestavět další nádrže.
Jelikož je milovník všeho živého, zrovna v době, kdy jsem u něho byl naposledy se ujal několika Kavkazských raků, kteří měli být odsouzeni v nějakém hypermarketu (myslím v Kauflandu) k likvidaci. V dalším akváriu trůnilo několik rybích "vykopávek" (už si to přesně nepamatuji, ale myslím, že šlo o "Slunečnice pestré" nebo něco podobného speciálního).
Ze schodiště vedou dveře do vstupní prostory přízemního traktu domu a také dveře na schodiště do suterénu, kde má Fanda svoji hlavní pěstírnu, kterou v poslední době postupně modernizuje. Zde najdeme ryby všech možných čeledí a druhů a vzhledem k Františkovým "akva-charitativním" spádům tu nalezneme i spoustu rybek, o které trh buď nestojí, nebo na ně bylo zapomenuto a nebo nejsou po obchodní stránce nijak atraktivní, třebaže oko specialisty se při spočinutí na ně jen a jen zatetelí blahem, že mu bylo dopřáno takovou raritku spatřit.
Jistě, Franta je především cichlidář a docela bych si dovolil i říci, že tato čeleď je u něho na prvním místě. Tak zde krom (jak jinak) několika chovatelských forem skalár, můžeme zaznamenat i několik druhů Malawských a Tanganijckých tlamovců, stejně tak i americké cichlidy, tu a tam nějakou tu trpasličí jihoamerickou, ale i západoafrickou cichlidku.
Dále zde Csefayovi (paní Fandovi v pěstírně vehementně pomáhá) chovají i spoustu zajímavých, ale i běžných živorodek, halančíků, duhovek, labyrintek a bůhví jaké další vodní žoužele. Jsem si jistý, že důsledný pozorovatel by někde objevil i krevetky. V první místnosti obývá řadu akvárií i několik druhů různých žab.
Vrátím-li se zpátky nahoru, do vstupní části přízemního bytu Csefayových, v této "předsíni" nebo "vestibulu" jsou po levé i pravé straně umístěny stojany s více než tři metry dlouhými náržemi, ve kterých v poslední době František odchovává nejen několik forem jak já říkám "asijských hroud" (uměle různě vyšlechtěné deformace závojnatek - á la "lví hlavy","nebehledky", atd...atd...) a také jeho oblíbené "ryby s nohama" (mexické Axolotly) a úplně napravo v koutě, hned za dveřmi fantasticky "vymakaná" nítěnkárna na uchovávání živých nítěnek, která jak lze vidět na obrázku již něco pamatuje. Z tohoto vestibulu je možné se dostat na tři místa.
Hned vedle "nítěnkárny" jsou tři schůdky, kterými vejdeme do samotného bytu - resp. jeho obývací části. Kde jsou (nejméně) dvě akvária. V tom největším a místnosti dominujícím žijí nádherné peruánské skaláry.
Ze vstupního vestibulu v protilehlém rohu je vchod do menší staré pěstírny, která je v současnosti využívána minimálně. Stěna, která je přímo naproti vstupním dveřím do tohoto vestibulu je celá prosklená a tvoří jednu ze stěn menší "zimní zahrady", kde je další zákoutí s posezením a výhledem do "japonské zahrady" , jejíž většinu tvoří cca 1,5 m hluboká jezírka s celoročním provozem "koi kaprů" a podobné žoužele.
Japonská zahrada se všemi klasickými architektonickými prvky, které k tomu patří (včetně kamenné lucerny, obloukového můstku a několika sošek rozšklebených budhů), zabírá takřka většinu pozemku patřícího k vile, ohraničeného z boků zdmi sousedních pozemků, zezadu pak čtyřproudou frekventovanou přípojkou vedoucí k D1 směr Vyškov.