Pěstírna pro 21. století.....

Toto téma je věnováno proslulým chovatelům a jejich zařízení na chov rybek

Pěstírna pro 21. století.....

Odeslatod mlynář v 08 Lis 2008, 18:06

Pěstírna pro 21. století...
... tak takhle trefně pojmenoval Martin Rose svoji reportáž o špičkové a moderní pěstírně Ing. Hynka Dařbujana v Čáslavi. Já jsem u Hynka byl vloni brzy zjara, když pořádal (bohužel asi navždy poslední) sraz cichlidářů. Třebaže na programu dne byly především cichlidy jezera Malawi a já jsem "ulítlej" do trochu jiných skupin cichlid, přeci jen marná sláva o cichlidách to bylo a již několik let jsem se k Hynkovi chystal.
Dopoledne byly na programu přednášky vč. oběda v pronajatém sálu blízké restaurace, kde se nás tehdy sešlo okolo padesáti (byli i cichlidáři ze Slovenska) a odpoledne pro zájemce návštěva jeho chovatelského areálu. Co čert nechtěl, já byl ve vztahu ke svému foťáku ještě naprostý elév, po několika fotkách mi došla baterie, kterou jsem si včas nenabil a bylo po focení.... Takže jak říkám, zaplať pánbůh, že o mnoho lépe a profesionálněji dopadl o pár let předemnou Martin. Sice by asi nebyl žádný problém mu cvrnknout nebo mailnout a on by mi svou reportáž sem nejen jako člen ČCK určitě rád zaslal, ale myslím, že je to vcelku zbytečné. Je elektronicky vydána nejen na stránkách spolku "Akvárium zal. 1899" na což je zde "klik", ale najdete ji i u Jirky Plíštila na AQUATABU nebo na http://www.akvarista.cz prakticky v nezměněné podobě.
Jelikož Martinova návštěva u Hynka se uskutečnila asi o dva nebo tři roky přede mnou, dost se v Čáslavi změnilo (a změnilo se pravděpodobně i za ten rok a půl, který uběhl i od mé návštěvy). Takže povšimnete-li si prvních fotek, kde je celek budovy zvenčí, vězte, že vloni již byla její plocha zdvojnásobena o přistavěné nové prostory. To co uvidíte v Martinově reportáži je "pěstírna" Afriky, kterou má Hynek jako své hobby. Jelikož jej ale živí obchodování s mořskými rybkami a živočichy a původní prostory, kterým byl vyhražen suterén rodinného domu, kde donedávna bydlel, již zdaleka nevyhovovaly potřebám majitele, rozhodl se jít do přístavby a v současné době je jeho chovatelský areál zdvojnásoben právě o moře. Další změnou, pozorovatelnou dle obrázků v reportáži jsou v oné užší místnosti s plastovými "vanami" (bazény) dnes vestaněná dvě veliká terária (místo na fotkách viditelného pracovního pultu), kde žijí dva asi jedenapůl metroví krokodýlové, kteří slouží Hynkovi ke zpracovávání "hrbatých" nebo nějak přebytečných či chcíplých ryb.
Jinak bezesporu pěstírna Hynka Dařbujána patří bez debat po technické stránce k tomu nejmodernějšímu, co v naší republice v této branži existuje. Tak si to alespoň díky Martinovi užijte a klikněte si. Stojí to za to!

http://www.akvarium.cz/1899/pages/text/ ... bujan1.htm
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Pěstírna pro 21. století.....

Odeslatod greenfish v 08 Lis 2008, 18:36

Klobouk dolů. Ty skleněné boky jsou fakt neuvěřitelné.Asi nejsem sám komu z toho leze mráz po zádech, ale určitě to funguje. Poprvé jsem to viděl vloni v Hradci Králové na výstavě a když jsem to říkal kamarádům akvaristům, tak mi nechtěli ani věřit. Ještě, že jsem fotil.
Zaujal mě ten dvojcestný filtr z bioakvacitu. Zkusím o tom něco pohledat na netu. Výborný nápad. Určitě to ušetří hrozně moc času.
Přiznám se, že Afrika není můj šálek, ale jsou to nádherné ryby a musí být zážitek pozorovat je při péči o potomstvo. Návštěva takové supr pěstírny člověka vždy nabije novou chutí se pustit do něčeho nového.
Takže díky za parádní reportáž.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Pěstírna pro 21. století.....

Odeslatod mlynář v 08 Lis 2008, 19:22

Jeje, jen to Oldo prozkoumej a mohl bys o tom zavédst témátko v rubrice technika, apod.
Martin je špička nejen mezi "rybími" fotografy. Škoda, že v poslední době ustoupil hodně do pozadí.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Pěstírna pro 21. století.....

Odeslatod greenfish v 09 Lis 2008, 00:00

Tak žádné informace ohledně dvojcestného filtru nemám. Jedině snad poslat panu Dařbujanovi mail, ale nevím jestli ho s tím mám otravovat. Mě by to zajímalo jen tak z principu, protože pro těch mých pár nádrží nemá cenu nic vymýšlet. Mám menší želvu a obyčejné molitanové filtry a jsem s tím spokojen. Ale ve velké pěstírně má určitě úspora času a práce velký význam. Pokud se něco dovím, tak to sem samozřejmě dám.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava


Zpět na Reportáže z pěstíren

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron