vytápění pěstírny

Téma pro všechny, kteří chtějí budovat novou pěstírnu, ale i pro staré mazáky. Nápady, vychytávky, vynálezy, jak na to, apod...

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod Josef Vávra v 27 Lis 2013, 12:53

těma termo akváriema jsem nemyslel obložit je polystyrenem ale udělat akvária z izolačních skel
pár jich tu mám protože jsem sklenář a nemám to tak složité s výrobou a spíše je to pro mě normální práce , topítko si jen tak někdy sepne ale i při přerušení elektřiny když byla bouřka tak voda měla stále 26c zatím co v klasických akváriích poklesla o 3c ( po 5h) ale bylo to v létě a je to izolované proti breberkám silikonem místo butigelu ale na druhou stranu jsou pak akvária nečistitelná magnetem a musí se čistit jen houbičkou

v každém případě již studuji to podlahové vytápění které ale v mém případě bude dost drahé
protože to bude téměř do 100m2 a vše si samozřejmě musím budovat sám skrze finance

udělat akvária bude to nejmenší ale nejprve musím zbudovat to vytápění a položit dlažbu
+ vymyslet kvalitní odvětrávání od vlhkosti s minimálním unikem tepla,odtok vody bude sveden ze všech stojanů centrálně do děšťové kanalizace a napouštět budu vodu z 1000L kanystrů do kterých ji budu dopouštět z řadu a nechávat odstát, 1ks z řadu a 1ks demi
osvětlení budu řešit led trubicema které si vyrábím sám a 10w na 100cm akvárium mě bohatě postačuje a rybám se v tom daří ( řasa se dělá minimálně )
celé osvětlení bude napájené kolektorama 100w 12v které jsem koupil po 2000kč + akumulátor z auta a nebo i větší podle toho co bude potřeba ( svítím tímto světelným systémem při výpadcích elektřiny celou dílnu i třeba několik hodin a bez problémů )

nevíte jak má vytápěná akvária paní Svobodová v aquarimexu? Když tam příjdu je tam příjemě díky klimošce ale voda v akváriích má větší teplotu nežli má teplota v místnosti a při tom nikde jsem neviděl žádné topítko
Josef Vávra
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 Lis 2013, 19:33

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 27 Lis 2013, 18:04

Vezmu to asi od konce. P. Svobodovou znám ještě, když se firma jmenovala Giglioli a sídlila v Modřanech. Tady v Počernicích jsem u nich nikdy nebyl. Může jít ale o pocitový jev nebo noční efekt. Tzn. v noci je klid a celý prostor se natopí. Voda v akváriích má určitou teplotu a jak začne denní cvrkot, dost tepla se prouděním vytratí, akvária díky setrvačnosti mohou klidně mít i o dva, tři stupně teplejší vodu.
A nebo má podobné vytápění jako Pepík Chmelař (měděné rozvody pod každým patrem akvárií - jak jsem už ale napsal minule, je to sice velice efektní, ale drahé, zbytečně pracné, ve výsledku i drahé na spotřebu a problematické ve zvýšené vlhkosti prostředí.

Podlahovka na peníze nepřijde o nic více, než klasické topení (radiátory). Je to samozřejmě trochu komplikovanější na instalaci, ale vzhledem k tomu, že jde o práci s plasty je to potom na věky (nekoroduje), ušetří to nějaký prostor (nikde nepřekážejí radiátory) a především, je to třikrát levnější na provoz, protože se voda ohřívá max na 30°C (to je ale skutečně maximum, k tomu dochází velice zřídka). Nu a když se to honí ještě právě přes kolektory, člověk se dostane v úspoře energie za vytápění skutečně hodně dolů. Podlahovku má nejen v pěstírně, ale i v domě Zdeněk Dočekal a nemá to chybu. Petr Hák a Pepík Chmelař si zase v poslední době nechali udělat sluneční kolektory.

No pokud jsi sklenář a máš izolační skla "za babku", tak bych asi víc neřešil. Abych se přiznal, ani netuším, co je to za skla. Já znám co se izolačních výplní oken týče akorát dithermy. Já měl kamaráda sklenáře, když jsem se stěhoval na mlejn a ten pracoval i pro MV ČR. Pro nějakou jejich restauraci akorát v té době řezal nová skla na stoly - pancéřový connex. No a měl na starosti likvidaci těch původních. Tabule byly jen trochu omlácené "od půllitrů" po některých okrajích. No tak jsem si změřil prostory v oknech v přízemí mlýna a on mi do nich do všech naporcoval connexy, na cestu kyblik s kytem a já pak několik dní zasklíval. Ta skla byla pěkně těžná, ale okna i rámy to v pohodě unesly a my jsme měli přízemí zabezpečené, aniž bychom se museli starat o nějaké mříže.

Dnes je už zaběhnutá praxe používání mobilních odvlhčovaček v pěstírnách. U Mirka Eisenvorta jsem ale viděl něco, co mne doslova dostalo. On má statek kousek od HavBrodu a pěstírnu v přízemí/suterénu hlavní budovy. Má to jako jednu velkou halu (už si nepamatuju, kolik je to kubiků, ale myslím, že něco mezi 60 - 80, možná i více). No a kromě vchodu - schodiště, kterým se do pěstírny vstupuje z horního obytného podlaží, má na jednom konci i klasické dveře ven. No a na druhém konci v rohu nahoře pod stropem normálně zazděnou cca 100 mm novodurovou rouru skrz zeď jako věstračku. Ta roura má ale na venkovním konci horní půlku zaplácnutou polovinou víka, je trochu ve sklonu (takže ne vodorovně) a na konci v pěstírně druhou polovinu víka s dírkou a náústkem, na který je připojena gumová hadička svedená do 50 l klasické plastové bandasky. Je to vlastně kondenzační odvětrání pěstírny. Ztráty na teple prý nepozorovatelné, v rouře (silné, minimálně 70 cm kamenocihelné zdi = je to starý statek) kondenzuje vlhkost a sráží se krásně v destilku, která hadičkou stéká do oné nádoby. Destilku pak Mirek využívá pro tření tetřiček a parmiček... Takže velmi efektivní odvlhčovač zdarma bez spotřeby elektřiny. Jinak Mirek bude určitě teď na vánoce v Úvalech a dá se s ním o tom pokecat.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod Josef Vávra v 27 Lis 2013, 23:37

ok je to rozhodnuté jdu do podlahového vytápění :-) již jsem si zjišťoval podrobnosti :-)
vytápět to budu elektrokotlem + to napojím na kolektory aby jsem jen přitápěl

200m hadice pro vodní podlahové vytápění stojí 2900kč
elektrokotel jsem sehnal za 3500kč 18kw
rozvod pro podlahové vytápění vezmu kompletní včetně čerpadla za 8000kč
termostat pro podlahové vytápění za 2000kč
revize elektrokotle a jeho zapojení za 2000kč
beton ,izolace a další práce zatím nezpočítám ale vše si budu ve volném čase po večerech dělat sám
a myslím že to bude fungovat :-)

na Čezu si ještě zažádám o 20h nočního proudu :-) a dle kamaráda co tam pracuje a dělá ty revize je to uplně v pohodě a není problém to dostat :-)
Josef Vávra
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 Lis 2013, 19:33

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 28 Lis 2013, 00:03

Elektrokotel + kolektory a podlahovka je to nejekonomičtější vytápění. Plyn nemám rád. Dneska už je stejně pomalu dražší než elektřina a hlavně, nedá se tu vyrábět a nekopeme jej tu a je svým způsobem nebezpečnej. Musí se dovážet.
No a samozřejmě to chce mít dobře oizolovanou i budovu. Pak je spotřeba elektřiny minimální. Ještě to lze umocnit tepelným čerpadlem a rezervním systémem s akumulační nádrží v zemi. Pokud to člověk může takhle vybudovat (tady nejde jen o pěstírnu, ale celý dům), tak ho energetika stojí měsíčne pár haléřů. Mně tyhle technologie hodně meděj a tu a tam je studuju už skoro dvanáct let. Výkon šel za tu dobu hodně nahoru a ceny podstatně dolů.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod Josef Vávra v 29 Lis 2013, 02:59

pujčovat si nechci a moc peněz taky nemám ale tohle zvládnu i kdyby jsem to měl dělat rok:-)
prostě zbudovat to ale pořádně a bez dluhu :-) u mě to tak je pořád , před minulí rok jsem se nastěhoval do prostor po dědovi a ze samoobsluhy jsem si udělal dílnu a od té doby dělám to co nedělal nikdo celé roky a vše se to na mě sipe jedno za druhým , nejprve jsem musel až na kámen ( zdi kámen cihla ) omlátit celou fasádu venku aby to na někoho na chodníku nepadalo , a nyní jsem to udělal i ze vnitř , je tomu 3-4 měsíce a mám hotové teprve ve vnitřku 2 stěny a udělané dvě okna , teť mě čeká udělat výlohy a další stěny + podlahy a na konec za pár let musím udělat střechu
vše si dělám sám a po práci a nebo mě pomáhá kamarád :-) a do toho musím stíhat dělat akvária a jezdit na montáže k zákazníkům a ještě běhat kolem ryb a spát chodím každý den až kolem 2h
už se těším až budu moci jednou říct že je 17h a je padla jdeme se válet třeba k TV nebo někam na návštěvu :-)
Josef Vávra
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 Lis 2013, 19:33

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 29 Lis 2013, 10:00

Jo, to znám moc dobře. Když jsem kupoval mlejn, tak jsem už měl hodně za sebou a věděl jsem, co to je rekontruovat starou stavbu. Jenže i tak bylo všechno jinak a já se v tom utopil. V podstatě asi tak obecně platí, že rekonstrukce starého vyjde na 150 % stavby nového. Jenže tam se praxí ukázalo, že třeba zeď, u které jsem předpokládal po klasickém ohledání jen určité úpravy musela jít nakonec dolů celá. Stejně tak klenby, apod. Takže tam to nestálo za 150, ale za 300.... A tak to bylo se vším.
Buď rád, že jsi ve svým a uživíš se. Já o mlejn přišel, o pěstírnu později taky a třetím rokem hledám práci...
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod Josef Vávra v 29 Lis 2013, 11:17

a kde ten mlejn byl?Jinak s prací to mám tak že jí je nad hlavu , protože sklenářů moc není a vím i dobře že jsem asi jedinej u nás na okrese co dělá silná skla a lepí velká akvária ( teť třeba to bylo 1650l )
chvilku jsem lepil pro Plačka ale tam by sem přišel na hůl a ne k penězům .
Pěstírnu jsem z prvu chtěl jen kvůli penězům ale po pár letech sem se do ryb zlb a teť to zvětšuji protože nemám kam dávat akvária :-) a mám v tom bordel
chovám je betty,čichavce a živorodky v několika formách
Josef Vávra
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 Lis 2013, 19:33

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 30 Lis 2013, 14:30

Mlejn byl na západě Vysočiny. pár km od exitu D1 66 km - Loket.

Co takhle divoký bojovnice? :wink:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod Josef Vávra v 01 Pro 2013, 01:27

mám jen Betta imbellis 20ks a potěr ale chtěl by jsem smaragdiny ale nevím kde je sehnat , jinak zde mám HM ,PK a Dumbo
čichavce dělám C.chuna a C.lalia a povezu si v několika formách ještě C.labiosa a přemýšlel jsem o C.fasciata
Josef Vávra
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 Lis 2013, 19:33

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod RAP v 01 Pro 2013, 13:57

Josef Vávra napsal:mám jen Betta imbellis 20ks a potěr .....

Fotku nemáš?
Kdysi jsem je sháněl a nikde nebyly. Nakonec jsem měl štěstí a dostal od Mudr. Zahrádky odchov divokých spendlensek. Všeobecně mám raději přírodní formy ryb.
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

PředchozíDalší

Zpět na Budujeme novou pěstírnu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron