vytápění pěstírny

Téma pro všechny, kteří chtějí budovat novou pěstírnu, ale i pro staré mazáky. Nápady, vychytávky, vynálezy, jak na to, apod...

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 16 Pro 2010, 00:41

No. Tak tohle vypadá zajímavě. Pro mne novinka a fakt hořím zvědavostí, jak to bude fungovat. :smile:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod pragovcicka v 16 Pro 2010, 09:07

Já si myslím, že není důvodu aby to nefungovalo. Je to v principu radiátor. Jen má malou teplosměnnou plochu, takže v tom by mohl být jediný zádrhel. Určitě spousta zná staré ožebrované trubky, které se dřív s oblibou používaly v garážích. To ožebrování právě zvětšuje teplosměnnou plochu a tím pádem výkon předaný do okolí.
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 377
Registrován: 22 Led 2009, 08:08

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 16 Pro 2010, 10:34

Nahrál jsi mi na smeč Milane. Ing. Budín (dělal projekt Zdeňkovi a i mně na mlejn) mi mezi prvními věcmi vtloukal do hlavy právě tohlelo. U podlahovky jsou samozřejmě důležité ty "hadice", jenže je to právě o tom železobetonovém bloku, do kterého jsou zalité. Ten se nahřeje a pak funguje jako plošný "radiátor". Ono to má různé vztahy k tloušťce betonu a ploše. Místnost do cca 20 m2 může mít jeden až dva takové "bloky". Velký sál, který měl být na mlejně "vlajkovou lodí" pěstírny (21,8 x 6,5 m) měl takové bloky na podlaze celkem čtyři.

Tady bude topit jen ta roura sama, nebude-li zalita do bloku. Bude tudíž muset topit na co nejvíce stupňů a v takových dnech, jako je třeba ten dnešní pojede imrvére bez přestání a ještě to možná nebude stačit a pan kolega bude muset notně přitápět něčím dalším. Tohle je jako radiátor bez žeber....
Ostatně něco podobného má Pepík Chmelař, jenže jinak. On má rozvody v mědi pod každým akvárkem. Takže každé patro v každém stojanu má svůj vlastní okruh a to všechno je napojené na plynový kotel. Tady je to samé, ale jen jednou a jen položené pod stojany... Pepa má ty spodky izolované, takže z těch rour jde teplo skutečně jen nahoru do dna každého akvária.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod michal2002 v 25 Pro 2010, 09:55

Dobrý den,

můžu vám říct, že jste mi pěkně zamotali hlavu :shock: .Ale měli jste pravdu topí to, ale málo.Tak jsem tedy přidal trubky, mám to tam jak na vlakovým nádraží.Teď už to ale topí tak jak potřebuji, v místnosti mám 25 stupňů.Děkuji vám všem za radu.
Přílohy
PC240584.jpg
PC240584.jpg (127.53 KB) Zobrazeno 4716 krát
michal2002
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 24 Lis 2010, 10:17
Bydliště: Trhové Sviny

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod greenfish v 25 Pro 2010, 12:13

mlynář napsal:Ostatně něco podobného má Pepík Chmelař, jenže jinak. On má rozvody v mědi pod každým akvárkem. Takže každé patro v každém stojanu má svůj vlastní okruh a to všechno je napojené na plynový kotel. Tady je to samé, ale jen jednou a jen položené pod stojany... Pepa má ty spodky izolované, takže z těch rour jde teplo skutečně jen nahoru do dna každého akvária.

Řekl bych, že to je to pravé ořechové. Náklady se musí během několika let vrátit.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 25 Pro 2010, 12:48

Já jsem nad tím Oldo laboroval už víc než dost a mluvil jsem o tom Pepíkově způsobu i s Ing. Budínem. Přeci jen bych dal přednost tepelné setrvačnosti prostředí - tj. podlahová klasika. Tím je vytápěn rovnoměrně celý prostor nejefektivněji. Navíc nevím, ani jsem se na to Pepika nikdy neptal (musím napravit), jak má ty okruhy jištěné proti přehřátí. Ono by stačilo, aby jen na chvilku vypadlo nějaké tepelné čidlo a v tu ránu se uvaří minimálně celé jedno patro, protože ten kotel jede na cca 70 - 90 °C kvůli vytápění radiátorů nahoře v domě. Podlahovka mívá trojjištění. Jednak komplexním termostatem, za druhé lokálními termostaty pro každý okruh a do třetice základním termostatem, který reguluje, aby do toho všeho nešlo víc jak 20 - 35 °C teplé vody (nejsem si jistý, ale myslím, že k tomu všemu to navíc jistí i "Ladomat").
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod michal2002 v 25 Pro 2010, 13:27

Teplotu v místnosti reguluji prostorovým termostatem.Proti přetopení trubek je na vratné větvi namontovaný RTL ventil, který při dosažení nastavené teploty vratnou větev uzavře a čeká dokud celý okruh nevychladne.
Přílohy
PC240585.jpg
PC240585.jpg (87.47 KB) Zobrazeno 4697 krát
michal2002
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 24 Lis 2010, 10:17
Bydliště: Trhové Sviny

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 25 Pro 2010, 13:36

Ty máš tepelnou izolaci z polystyrenu uvnitř? :?:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod michal2002 v 25 Pro 2010, 14:25

Mám, neměl jsem jinou možnost, jak místnost zateplit.Stěny jsou zatepleny 5cm polystyrenem a strop 2cm.
michal2002
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 24 Lis 2010, 10:17
Bydliště: Trhové Sviny

Re: vytápění pěstírny

Odeslatod mlynář v 25 Pro 2010, 18:37

Hm. Rosný bod bude v těch zdech, chtělo by to alespoň odvlhčovač, jinak do roka budou ty zdi za polystyrenem nacucané jako houba.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Budujeme novou pěstírnu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron