nahly ubytok ikier

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

Re: nahly ubytok ikier

Odeslatod mlynář v 11 Lis 2010, 12:34

K mladým gratuluju. Stovka je velmi pěkný počet.

Jen pro formu základ uváděný ve Wikipedii:
Huminové látky jsou přírodní organické látky vznikající rozkladem převážně rostlinných zbytků. Huminové látky jen obtížně podléhají dalšímu rozkladu a jsou ve velkém množství obsažené v půdě, rašelině, uhlí a některých vodách. Podle rozpustnosti se dělí na huminy, huminové kyseliny a fulvonové (též fulvinové) kyseliny.
Třísloviny (taniny) jsou rostlinné polyfenoly trpké, svíravé či hořké chuti, které sráží proteiny. Z chemického hlediska jsou to velké polyfenolické sloučeniny, které obsahují hydroxylové a karboxylové skupiny vázající se na proteiny a jiné makromolekuly.


Takovou rašelinu ti docela závidím, zvlášť, když jde do červenohněda. Tu, která se dala ještě před nedávnem sehnat tady u nás - přesně jak píšeš "zahrádkářská", je právě to, o čem jsem psal. A ještě jsem zkoušel rašelinu přímo od Frymburka z rašeliniště a pak kdysi i nějakou ze Slovenska (taková černá, jemný, v cca půlkilových igeliťákách), tak to dopadlo naprosto stejně. Já znám principy, jak to "uvařit" ale je s tím tolik práce a obštrukcí, že je mnohem výhodnější si pořizovat sajrajtíky oněch dvou značek, o kterých jsem psal.
No a než se patlat, co se snižování pH týče s normální rašelinou, je dobré si koupit "rašelinný granulát". Já jsem jej pořídil před mnoha lety u Macenauera a je to silný jak měsíc nošený ponožky. Na padesátilitrovku mi to ve vodě s nižším obsahem rozpuštěných solí při vhozených pěti maličkých granulkách (cca 2,5 mm v průměru), srazilo pH o jeden a půl dolů. Proto vzhledem k těmhle možnostem jsem přestal s klasickou rašelinou laborovat. Chce to ale pečlivě vychytat. Jak voda nemá dobrou stabilní pufraci, což u měkkých vod bývá, může pH skokově slítnout až pod 3.
Ono také u té zahrádkářské nikdy nevíš, zda-li do toho nebyly přidány nějaké ingredience, které rostlinám prospívají, ne ale vodnímu prostředí (a to tam může být desetkrát napsáno "pravá přírodní") a nebo, jestli nejde o alkalickou slatinku.

Já bejt tebou, tak tu dobrou rašelinu využiju co nejvíce. Na stabilizaci pH v takových případech je vhodné používat louh sodný - pecičky. Jednak se z toho rychleji a lépe uvolní huminy a jednak si tím uděláš a stabilizuješ pH podle své potřeby. Chce to ale zase opatrně. Jeden kamarád, který si výluhy vyráběl sám, používal svou vodovodní vodu o vodivosti cca 380 uS a dával jednu pecičku louhu na jeden až jeden a půl litru.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Předchozí

Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron