Výluh z ořechů

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

Výluh z ořechů

Odeslatod čombe v 26 Pro 2010, 01:14

Když jsem se učil množit tetry,tak mi můj velký učitel radil požívat výluh z dubové kůry a šištiček,samozřejmně k velkému ůspěchu,potom jsem se někde dozvěděl,že to mám udělat i z ořechů.Tedy jsem to udělal a nalil jsem toho tam jako z kůry a ryby mě začly ,do slova a do písmene skákat z akvárií ven,bylo to strašný ,děti plakaly,manželka mě pomáhala ryby lovit do kyblů s vodou z kohoutku a v té sakra chlorované vodě se jim ulevovalo.Až jsem to řekl tomu svému učiteli tak mě řekl,že je nesmysl,že z ořechů se nesmí ani listí dát do kompostu,že je to jedovatý.Od té doby se ořechů bojím.Samozřejmě vím,že chyba byla ve mě!!!!!V koncentraci.A tudíž bych Vás chtěl poprosit o konkrétní návod na použití,popř. i výrobu ,opravdu nevím kde byla chyba.Moc děkuji
čombe
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 41
Registrován: 17 Pro 2010, 23:57
Bydliště: Liptákov

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod mlynář v 26 Pro 2010, 01:46

Nic výjimečného. Šel jsi prostě na komára s pořádným kanónem...
Když jsem si míchal vývojovku, tak jsem do 240 l popelnice dával do monofylového pytlíku louhovat dvě polévkové lžíce dubovky, jednu sušených ořechových slupek, dvacet granulek rašeliny a asi tak krst šišek. To jsem probublával jen hadičkou z rozvodu se závažím, aby šla až do největší hloubky, co dovolil tlak od turbíny (tady v Greenvillage to šlo asi do 50 cm, pak už tlak nestačil; na mlejně, kde jsem turbínou honil skoro třikrát víc jen do 20 cm.). Vždycky to udělalo močůvku tak akorát, jako silný čaj. Tohle jsem dával asi tak 3 dcl do litrového kelímku a nebo dva litry na 40 l vody akvárko s chovným párem cichlidek nebo bojovnic. Musím ale podotknout, že vstupní vodu jsem měl vysoce sterilní o vodivosti cca okolo 250 uS (pražská - Káranka) a s v poslední době příslovečnými chloriny. Na mlejně, kde byla voda 80 uS a nižší pH jsem do popelnice nedával granulovanou rašelinu!

Ořechové slupky? Vezmi nějaký hrnec (smalt nebo nerez... nejlépe si na to koupit vlastní, protože jak v tom jednou uvaříš nějaký lektvar, už se nedá používat /asi/ na jídlo), dej do něj cca dvě hrsti sušených slupek, dolej destilkou tak, aby ti při varu nešplejchala ta dobrota ven (co se tím postříká je nejmíň sedm let postříkáno...). Po cca třiceti minutách varu nech v klidu zchladit a poté studené nalej přes jemný cedník do nějaké vhodné nádoby (láhve). Máš zásobní roztok, kterej ti vydrží na hodně dlouho. No a pak při nutné aplikaci je třeba to opatrnně zkoušet. Jinak je zbytečné to dávat normálním rybám jen tak. Tahle srajda je dobrá při bakteriálních problémech a není vyloučeno, že by to mohlo dokázat řešit i nějaké virozy. Zatím se tím vážněji nikdo nezabýval. Samozřejmě to působí i proti plísním a nálevníkům.
Jinak po nějakém čase se ti v tom udělá taky plíseň. Ta tomu roztoku neškodí a rybám taky ne. Je to jen nepříjemná věc a já to dělal tak, že když jsem ji zaznamenal (takový jakoby rosolovitý škraloup), tak jsem celý obsah láhve přecedil, láhev vypláchl horkou vodou a zase tam srajdu vrátil a život šel dál...
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod Mariok v 26 Pro 2010, 01:50

Chyba bola vo vysokej koncentrácii, aj pri výluhoch platí, že menej je niekedy viac. A porovnávať účinky výluhov rôznych druhov rastlín len podľa farby výluhu je tiež nezmysel. Chce to pridávať opatrne malé množstvá a sledovať chovanie rýb. Pre každé akva/vodu je to iné, preto jednoduchý návod nejestvuje,

viewtopic.php?f=76&t=87
Marián Krcho
Uživatelský avatar
Mariok
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 116
Registrován: 16 Lis 2008, 17:08
Bydliště: Martin, Slovakia

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod tomchamik v 15 Pro 2011, 18:31

sice to není z ořechů,ale nevim kam to jinam dát :wink:

http://www.aldercones.com/
tomchamik
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 26 Říj 2011, 19:09

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod greenfish v 15 Pro 2011, 19:08

Tome, supr. To jsou olšové šišky. Ty výsledky s pH jsem měl taky. Vyvařil jsem v půl litru vody asi 300 šišek a ten lektvar měl pH 4,4. Vstupní voda z vodovodu má asi 7,8. Takže okyseluje to moc dobře. A přírodně.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod tomchamik v 15 Pro 2011, 19:22

greenfish napsal:Tome, supr. To jsou olšové šišky. Ty výsledky s pH jsem měl taky. Vyvařil jsem v půl litru vody asi 300 šišek a ten lektvar měl pH 4,4. Vstupní voda z vodovodu má asi 7,8. Takže okyseluje to moc dobře. A přírodně.



Já je poznal,,,a vzpoměl jsem si na začátky,jestli to není moc tmavé,jestli tam toho není málo a tak...docela švanda,pak jsem zjistil,že když si myslim,že to je už moc,tak je to furt ok a ryby jsou spokojené. :razz:
tomchamik
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 26 Říj 2011, 19:09

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod greenfish v 15 Pro 2011, 20:56

Přesně tak. Koncentraci moc neřeším. Spíš se řídím barvou. kDyž skoro nevidím na zadní stěnu, tak je to OK:
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Výluh z ořechů

Odeslatod TomV v 09 Bře 2016, 09:58

Ahoj, mám dotaz. Ty slupky musí být sušené, nebo můžu vařit hned ze zelených? Podzim se blíží... :grin:
Nadšený akvarista
Uživatelský avatar
TomV
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 17 Zář 2015, 13:25
Bydliště: Šitbořice


Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron