Sbohem giganteo !!!

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

Sbohem giganteo !!!

Odeslatod greenfish v 12 Dub 2011, 21:50

Tak jsem se v sobotu na přednášce Christel Kasselmann dověděl, že Valisneria gigantea je to samé jako Valisneria neotropicalis a navíc to teď nese název Valisneria natans. Tož, co se dá dělat. Akorát mě překvapuje, že gigantea a neotropicalis je to samé, když na první pohled vypadají jinak.

Ale z čeho jsem smutný :cry: :cry: :cry: je to, že Echinodorus horemanii je vlastně Echinodorus uruguaensis. Moje oblíbená rostlina, kterou navíc popsal pan ing. Rataj je, zdá se, historií. Moc chutnala ancistrusům. Tož, taky se nedá nic dělat. Donedávna to byly dva druhy.

Koho to taky trochu trápí, nechť to rozchodí. :mrgreen:
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Sbohem giganteo !!!

Odeslatod mlynář v 12 Dub 2011, 21:54

Když jsem se kdysi ptal v období kryptokoryn Vaška Hořánka, jak to od sebe dokáže rozeznat, když jednen kultivar i druh vypadá jako druhý, řekl mi, že je to jednoduché. Prý si stačí spočítat chromozomy....
:?:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Sbohem giganteo !!!

Odeslatod RAP v 14 Dub 2011, 21:03

greenfish napsal:Tak jsem se v sobotu na přednášce Christel Kasselmann dověděl, že Valisneria gigantea je to samé jako Valisneria neotropicalis

No vidíš a já myslel, že gigantea je zelená a neotropicalis je dočervena :?: .

greenfish napsal:.... že Echinodorus horemanii je vlastně Echinodorus uruguaensis. Moje oblíbená rostlina, kterou navíc popsal pan ing. Rataj je, zdá se, historií. Moc chutnala ancistrusům. Tož, taky se nedá nic dělat. Donedávna to byly dva druhy.

Docela zajímavý článek o těhle dvou druzích je v AŽ 1/2008. Autor se tam přiklání k Ratajově verzi.
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

Re: Sbohem giganteo !!!

Odeslatod greenfish v 15 Dub 2011, 07:12

Rozdím mezi giganteou a neotropicalis je ten, že gigantee rostou listy do stran a pak se stáčí nahoru a neotricalis rostou v úzkém svazku hned nahoru. Gigantea je u spoda taková širší.

Na ten článek v AŽ jsem si taky hned vzpomněl a znovu si ho přečetl. Ale ono je to nakonec jedno. Ať tomu skvostu budeme říkal horemanii nebo uruguaensis, furt to bude nádherná rostlina. Bohužel z mých zkušeností chutná ancistrusům (těm obyčejným) ze všech echinodorů nejvíc. Zbylo mě z ní jen torzo, ale z rhizonu furt vyráží nové rostlinky.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Sbohem giganteo !!!

Odeslatod RAP v 15 Dub 2011, 09:09

greenfish napsal:Na ten článek v AŽ jsem si taky hned vzpomněl a znovu si ho přečetl.

I ty, Brůte! :mrgreen: Já se hlavně kochal fotkama.
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

Re: Sbohem giganteo !!!

Odeslatod greenfish v 16 Dub 2011, 11:28

Pánové, vloudila se chybička. V.gigantea, V.neotropicalis a V.natans jest to samé. Současný správný název je Vallisneria australis. Christel Kasselmann; Aquarienpflanzen, str. 543. Omlouvám se za mystifikaci, na přednášce jsem to asi špatně pochopil. Uvádím to proto, že skaláři mají valisnérky rádi.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava


Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron