kniha o huminoch

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

kniha o huminoch

Odeslatod stano170 v 28 Bře 2012, 12:07

Dobry den,
tento prispevok by som chcel adresovat "Mlynarovi". Pisem to ale verejne lebo mozno aj niekto iny sa bude chciet vyjadrit.

Na tomto fore som nasiel najviac (ak nie vsetky) informacie o huminoch a podobnych latkach a stale sa tu vraciam lebo castokrat si musim vela veci pripominat. Velmi ma ale mrzi ze vsetky veci v tejto oblasti su velmi roztrusene po vseliakych moznych temach a najst nieco ucelene kde by bolo vsetko a este z nejakou pridanou hodnotou (skusenosti,zaujimavosti..) je nemozne. Ale to je vseobecne problem diskusii. Vela ludi napise zaujimave postrehy a ked chce clovek mat ucelene informacie musi citat kazdy prispevok. Castokrat citat kazdu temu je ale velmi namahave a castokrat aj nemozne ak clovek nevenuje vsetok volny cas akvaristike a sledovanim diskusii. Preto kedze ste (okrem ineho) kapacita v oblasti huminov ma napadlo ci neuvazujete o vydani knihy kde sa budete venovat hlavne tejto problematike. Niekde tu som citlal ze ste robili nejaku pracu pre profesora (alebo to bolo naopak?) o huminoch tak myslim ze nejake materialy mate. A ak ich mate malo tak v hlave mate daleko viac ako je potrebne na knihu :) Velmi ma potesila vasa kniha o skalaroch ktoru mam. Verim tomu ze minimalne tolko zaujemcov by bolo aj o knihu o huminoch. Co sa tyka knihy skalarov dufal som ze v knihe najdem informacie aj o huminoch no bohuzial. Zrejme kniha bola pisana za inym ucelom. Tymto nechcem kritizovat vydanu knihu a som rad ze nieco take vobec vzniklo. Patri vam zato velka vdaka a viem ze vas to muselo stat vela usilia.

Niekto by mohol povedat ze v dnesnej dobe vydavat knihu je zbytocnost lebo na internete je vsetko. Ale prave preto ma mrzi ze doba je taka vyspela a mame vsetko v pc. V rokoch socializmu sa vydavali casopisy a knihy v ktorych bolo 80% kvalitneho textu a fotky boli ilustracne. Teraz ked si clovek kupi casopis alebo knihu o akvaristike je to presne naopak. Sama fotka krasna farebna najlepsie na pol strany aby zaslepila citatela a text uplne vseobecny alebo z nulovou informacnou hodnotou. Naco veci pisat na papier ked to je na internete povie kazdy. Pretoze internet si nezoberiem do postele, nezoberiem si ho na dovolenku a neviem ho citat v pohodlnom kresle a kedykolvek/kdekolvek chcem... Osobne v praci kazdy den cumim do monitora 9 hodin a ked pridem domov to posledne co chcem vidiet je monitor. Radsej by som sa zvalil niekde a cital.Toto ma na sucastnej dobe velmi mrzi. Ale to uz som zasiel do problemu PC vs kniha.
Uživatelský avatar
stano170
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 30 Črc 2010, 09:13
Bydliště: Slovenská republika - Košice

Re: kniha o huminoch

Odeslatod mlynář v 28 Bře 2012, 15:32

stano170 napsal:....ma mrzi ze doba je taka vyspela a mame vsetko v pc.

Stano, tak trochu mi čteš myšlenky, já si ale dovolím začít tím, že zneužiju jednu tvoji nevinnou větu, resp. její závěrečnou část.
Prosím tímto laskavé čtenáře, aby si silně vytištěné "vyspelovali" a místi písmenka "c" použili sousední písmenko "č"..... a prosím pěkně nahlas. Jakmile to uděláte, hned budete v obraze o tom, jak je na tom tištěná akvaristická literatura na severní polokouli.
:roll:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: kniha o huminoch

Odeslatod mlynář v 28 Bře 2012, 15:47

Já vím, že je to tu roztříštěný a pár kusých informací tu už ale je. Něco je možná i na sousedním ČCK fóru. OK, dobrá. Je to jen komunikační fórum. Nicméně jsem se tu už zmínil, a to v tématech o DAA, že v plánu bych si troufnul míti do budoucna nejen druhý díl DAA.
Pár zasvěcených ví, že už léta pracuju na monografii o divokých bojovnicích a několik ještě zasvěcenějších ví o tom, že se tomuto dalšímu potenciálnímu dílku v poslední době věnuji se vzrůstající intenzitou.
Nevím, jak to dělají ostatní "grafomani", ale já jsem si už před několika lety udělal určitý plán. Nejen proto, abych se v tom svém vlastním bordelu přeci jen trochu vyznal, také ale proto, abych měl relativně podle čeho jít dál. Do mých plánů se tak cca někdy okolo roku 2006 dostalo téma předmětu tohoto tématu - dát dohromady něco kloudného o přírodninách. Má pro to i pracovní název a již asi rok a půl udělané šuplíčky v patřičné složce, do kterých zatím sesypávám veškeré materiály a informace, které tu a tam získávám. Ono samotné pojednání jen o huminech by bylo na nic a já se rozhodl jít do něčeho, co by se dalo nazvat "akvaristickým bedekrem" nebo nějak podobně.

Tohle všechno má ale několik ALE. Třebaže mi mí tiskoví guru jdou na ruku jak jen v této době mohou a třebaže se asi chystá i převrat v grafických technologiích a v rámci tohoto převratu radikální změny v možnostech vydávání na papíru - to vše v poměrně pozitivním světle. Nejsem si jistý, jestli v době dokon´čení bude ještě vůbec možné takovouto literaturu vydávat. Ale nepředbíhejme.
V současnosti je tu ještě větší problém a to je to, že dnes vypadám jako vlk bez zubů a drápů, protože nemám v čem provádět praktické pokusy. Tím se ale netrap. To je jiná.

Abych tedy odpověděl nějak konkrétněji, ano, pracuji (i když ne zatím intenzivně) na řekněme "knížce", jejímž by předmět tohoto tématu měl být ústředním motivem. Jak vyplývá i z pracovního názvu, ve své neskromnosti jsem se ani nedržel nijak při zemi. Mělo by se to jmenovat "Akvaristická alchymie" a ještě mohu prozradit, že by to mělo asi mít několik částí, z čehož nejdůležitější budou části o huminech, taninech a přírodních hormonech využitelných ve sladkovodní akvaristice.
:wink:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: kniha o huminoch

Odeslatod stano170 v 28 Bře 2012, 16:13

Velmi rad som si precital vas prispevok a som velmi rad ze myslite na to iste a nieje to len nejaky zbytocny vyplod mojej fantazie. Ano akvaristicka literatura je presne tam kde pisete... Jediny zdroj kvalitnej literatiry(ked nepocitam internet) je zopar pozostatkov zo starej doby, kedy nebolo tolko zhonu a kazdy mal cas sa venovat akvaristike a teda aj literatura bola kvalitna. V sucastnej dobe taketo veci chybaju. Je paradox ze prave ja ktory som na pc zavisly az ma nakoniec pc zivy budem nadavat nato ako velmi nemam rad sucastnu technologicky vyspelu dobu.

Co sa tyka toho nadpisu a moje formulovanie prispevku na huminy (musel som to nejak nazvat) samozrejme nemyslel som to doslova ale presne tak ako to aj hovorite. Nejaku literaturu kde bude rozobrane vyuzitie prirodnych materialov v akvaristike. Uz len to co tu vidim na fore je vela kvalitnych veci a este viac keby bolo v nejakej knihe kde to bude rozobrane do podrobna, vznikla by velmi kvalitna odborna literatura na rozdiel od dnesnych farebnych zbytocnosti. Samozrejme tak ako hovorite keby tam boli aj ine veci rozobrane tak to by bolo len velke +

Drzim palce a dufam ze jedneho krasneho dna sa dockame dalsej skvelej literatiry ako je DAA
Uživatelský avatar
stano170
Stálý uživatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 30 Črc 2010, 09:13
Bydliště: Slovenská republika - Košice

Re: kniha o huminoch

Odeslatod mlynář v 28 Bře 2012, 16:31

Jěště trocha k pousmání. Stano, já mám """rozdělaných""" cca šest dalších akvaristických knížek. Otázkou ale je, jestli a kdy co z toho dokážu dotáhnout do konce. Krom zmíněných bojovnic, relativního "druhého dílu DAA" a "srágorek" je na programu glosář - tzn. slovník (samozřejmě v českoslovenštině ....)nebo-li "glosář" akvaristiky od pitomin a totálních krávovin až po seriozní výrazy; v neposlední řadě i jakéhosi průvodce po akvaristických osobnostech od akvapravěku až po současnost. Nu a tady zase musíme na "pc" pět chválu a oslavné ódy, protože bez téhle techniky a možností internetu by to asi nebylo možné nikdy sbírat a dávat dohromady.

No a prozradím na sebe ještě jednu věc, které se ti, co mne znají asi budou chechtat, až se za břicha budou popadat.... Objevil jsem zase jednu díru v systému, tak, jako kdysi ohledně skalár a na základě toho jsem se začal docela vážně zabývat myšlenkami na to, dát dohromady jakýsi lexicon drobných jihoamerických teter. Jistě, máme tu několik brožurek - dokonce dvě v češtině, které se tomuhle tématu věnují, jenže s výjimkou úžasné knihy nedávno zesnulého doktora Jacquese Géryho, která vyšla už v r. 1976 (TFH) a dnes je k sehnání s velikými problémy a za hodně jedině na amazonu a pár spíš pouťovek pro začátečníky vydaných v devadesátých letech u BeDe a jedné dost dobré monografie od H.Stalknechta vydané u Tetry..... a asi tří drobných monografií o piraňách, a sešitu vydaného Glaserem v rámci Aqualogu, nic uceleného nikdy nevyšlo. Ale tahle myšlenka je skutečně v samých začátcích budování fotoarchivu. Nu a je tu ještě pár dalších, myslím docela zajímavých témat, kterým by se také stálo za to věnovat.
:wink:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu


Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků