Břišní ploutve – degenerativní změny

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod Ladislav v 10 Srp 2014, 20:26

Zdravím všechny, jsem zde mazi Vámi poprvé a rád bych se podělil, lépe dověděl něco o deformacích břišních ploutví u skalárů. Akvárko mám už cca šest let, nicméně cítím se stále jako začátečník a diletant. Po drobných zkušenostech se skalárami, jsem se pro mé další snažení rozhodl pro Pterophyllum Manakapuru, pro jejich krásu a také proto, že se jedná o původní nešlechtěný druh. Moje malá zkušenost způsobila to, že jsem si donesl domů – koupil několik těchto ryb a nevšiml jsem si, nebo nepřikládal význam tomu, že ryby mají deformované břišní ploutve. Postupem času, jak ryby dorůstají, se tato vada nelepší, ba naopak některým se ploutev oddělila úplně, jinde je, dá se říci na upadnutí také. Tam kde odpadla - dorůstá, ale zdaleka ne do tvaru, který by byl dobrý a natož dokonalý. Po zběžné – příležitostné konzultaci jsem se dověděl, že se nejspíše jedná o degeneraci způsobenou množením v jednom kmeni, mezi rybami z jednoho výtěru. Na tomto fóru bych se rád dopátral k informacím k tomuto tématu a také, co vlastně s takovými rybami, které se mohou dále množit a podobné degenerace budou do tohoto druhu zanášet.
Děkuji za Vaše názory
a jsem s pozdravem, Ladislav
Ladislav
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 Led 2014, 22:26

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod Olegunar v 11 Srp 2014, 22:00

Ahoj, rád bych viděl fotky. Co takhle píšeš, mi přijde, že v mládí mohli mít ryby bakterku a pak jim ploutve nemusejí dorůst do dokonalého tvaru.
Manucapury mám a množím několik let a nesetkal jsem se s tím, že by vlivem příbuzenského množení docházelo k deformaci ploutví.
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 Čer 2009, 19:45
Bydliště: Plzeň

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod mlynář v 12 Srp 2014, 09:58

Souhlasím s Oldou. jednak mohly mít ryby v mládí bakterku, za druhé je mohly mít i "uchcané" z přemíry dusičnanů v odchovné nádrži no a konečně to může být i "přirozený" defekt. Tyto defekty jak jsem se mnohokrát v praxi přesvědčil nemají s nějakým genetickým postižením nic společného. V každém odchovu se vždy najde nějaké procento jedinců, které mají tu a tam deformovanou nějakou ploutev, nebo žaberní víčko, apod. Několikrát jsem i takovou rybku dával sám do chovu a její potomstvo nevykazoval nic víc, než zase ono pomyslné procento. Je to podobné jako u lidí. Tu a tam se někdo narodí s jedním prstem navíc nebo se čtyřmi na nějaké končetině, tu a tam se narodí nějaký jedinec s "rozštěpem" apod.
Jinak já patřím mezi ty jedince, kteří se proti moralistickému bouření vůči inbreedingu staví negativně. Za více než dvacet let své profesionální praxe jsem se mnohokrát přesvědčil, že pokud jsem rybkám zachovával prostředí, jaké měly mít, k ničemu nedocházelo, i když jsem mydlil stále dokola stejnou krev. A naopak, když jsem něco svou leností zanedbal, problémů bylo až až... neplatí to jen o skalárách, ale i o dalších skupinách ryb.
Klidně může být příčina toho v chovateli - praseti. Ono stačí jen odkrmovat takovými sajrajty, jakými jsou např extrudovaná krmiva a hned se ju možnost mnohosáobného zvýšení právě takových defektů. Může to být zapříčiněno i nevhodnou vývojovou vodou, atd...atd...
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod Ladislav v 12 Srp 2014, 20:04

Děkuji velmi za Vaše reakce. Tento problém mne překvapil hlavně z toho důvodu, že jsem ryby získal od renomovaného akvaristy, kterého nechci jmenovat a kde bych nečekal nějaké zanedbávání péče, nebo špatné krmení apod. Spíše se přikláním tomu, že se jedná o degenerace, které se projevují u všech možných živočichů, jak píše pan Mlynář, nicméně donesl jsem si tehdy pět těchto ryb z jednoho tření a vada byla u všech víceméně stejná – viz fotky. Fotky jsou na : hydrogenia.rajce.net . Když jsem se dotazoval přímo tohoto chovatele, pravil jenom, že se tyto vady konkrétně u Manakapuru vyskytují…… Proto jsem toto téma otevřel na fóru, abych takový fakt ověřil a také, abych přímo nebránil tomu, pokud by se tyto ryby hodlaly třít. Mám jich ještě několik z jiného zdroje, které jsou z malou nadsázkou dokonalé. Rád bych je ke tření nějak povzbudil, ale zatím se to nedaří. Před časem jsem měl několik černých skalár, které se třeli často, aniž bych jim jakkoliv připravoval prostředí.
Ještě jednou děkuji a pokud by fotky něco pověděly, budu vděčný za Vaše názory. Účet na fotky jsem zřídil dnes, doufám že se k nim dostanete, otevírá se dobře v prohlížeči Google Chrome, jinde to zlobí.
Zdraví Laďa
Ladislav
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 Led 2014, 22:26

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod mlynář v 13 Srp 2014, 09:20

Láďo. Jedná-li se dokonce o Manacapuru - tedy formu divokých skalár, která se v našich nádržích nechová zase tak dlouho a tudíž ani nepřipadá v úvahu teze o přílišném propírání stále jedné krve, jako by se mohlo tomu zdát argumentovat u chovatelských forem, které se u nás množí desítky let, tak tím spíš bych vsázel na nevhodné prostředí u chovatele. Tedy buď o nevhodnou vývojovou vodu a nebo dokonce o nevhodný chemismus celkový u chovných kusů.
Skaláry vydrží hrozně moc. Dokonce tolik, že si to ani nedovedeme představit. Mohou přežívat v naprosto nevhodné vodě a to se pak odráží i na vývoji samotných jiker a posléze i zárodků a mláďat.
Nevěřil bys, kolik je u nás renomovaných chovatelů, ze kterých při následném rozhovoru nakonec vypadne: "Pane, já nejsem alchymista. Já jsem akvarista. Dělám takovou rybu, která v mojí vodě jde!" A o víc se nestarají. Nechci se tím nikoho dotýkat, ale i taková bývá realita. Slyšel jsem to i od chov atelů s třicetiletou a delší praxí.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod Olegunar v 13 Srp 2014, 14:03

Koukal jsem na ty fotky. Obecně se mi ty ryby moc nelíbí, respektive jedna věc. Alespoň fotkách je vidět, že mají přerušovaný pruh. U Manacapur jsem se s tím nikdy nesetkal, ale u Nanay ano. Podle mě je to způsobeno příbuzenským křížením. Vždycky jsem tyhle ryby vyřadil z chovu a dál je nemnožil. Evidentní je to třeba u Altumů. Honza se mnou nebude souhlasit, ale moje zkušenost je taková (co se skalár týká).
Když se vrátím k tvým rybám tak mi přijde, že v mládí měli uchcané ploutve, anebo bakterku a už jim to nedorostlo správně.
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 Čer 2009, 19:45
Bydliště: Plzeň

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod Ladislav v 13 Srp 2014, 18:55

Ahoj, oběma děkuji za názor, myslím že jsem díky tomu trochu dál s vědomostmi o těchto rybách. S těmi co mají vadné ploutve stejně nic nenadělám, uvidím jestli se budou třít, co z toho bude..... Co se týká těch přerušených pruhů , všimnul jsem si toho, že to mají právě všechny s těmi vadnými ploutvemi, ale jak jsem pravil, nejsem zdaleka na úrovni, abych to považoval za problém. Na jedné z těch fotek, co jsem dal na hydrogenia.rajce.net, je v záběru i ryba z jiného zdroje, má perfektní ploutve a myslím, že i pruhy jsou ok, nebo to taky není úplně v pořádku?
O tyto ryby se zajímám od doby, kdy v brněnské prodejně SKLOREX měli perfektní hejno k jakému bych chtěl dospět. Pokud by jste mě doporučili zdroj někde z Moravy, jsem z Brna, pokusím se ještě napravit moje špatné začátky s Manakapuru.
Zatím moc díky, Laďa.
Ladislav
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 Led 2014, 22:26

Re: Břišní ploutve – degenerativní změny

Odeslatod mlynář v 14 Srp 2014, 22:53

Nebudu. Za prvé tzv. inbreeding je dogma "morálky moderní doby", které se začalo praktikovat pádem Bastily a za druhé nebožka genetička dr. J. Nortonová ještě před svou smrtí dlouhodobým výzkumem prokázala, že kvalita vertikálních tmavých pruhů se zakládá na délce a intenzittě osvitu odchového prostředí. Skalárám jsou tyto pruhy dány přírodou coby mimikry (stejně tak i naprosto průsvitné prsní ploutve). V přesvětlené nádrži chovatele, kde neexistuje klasické nebezpečí, je takové maskování zbytečné.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu


Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků