Introdukce nítěnek

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

Introdukce nítěnek

Odeslatod Deepinpeat v 07 Říj 2014, 12:49

Ahoj všichni.
Jen mě tak napadá, jestli už to někdo zkoušel a jaké s tím měl případně zkušenosti. Kousek od chaty mi teče lesem několik malých potůčků, s písečným dnem a trochou listí, voda velmi čistá. Napadlo mě, že bych na nějaké místo, kde by se mi to dobře lovilo vysadil třeba litr nítěnek. Samozřejmě by asi bylo potřeba je přikrmovat, očividně to není dost eutrofní voda, takže bych jim jednou týdně nakrájel třeba bramboru a namrskal to tam. Nějaké nepředpokládané šíření bych nečekal, podle mě pokud se nebudou krmit tak budou vzhledem k čistotě vody maximálně živořit. Názory?
Deepinpeat
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 18 Kvě 2014, 15:28

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod mlynář v 07 Říj 2014, 17:28

Přesně tak bych to zkusil a do všech těch potůčků! Možná i někde u řezníka koupit cca litr krve.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod Deepinpeat v 07 Říj 2014, 18:34

mlynář napsal:Přesně tak bych to zkusil a do všech těch potůčků! Možná i někde u řezníka koupit cca litr krve.

Já věděl, že tady podpora příde :wink: , jen jsem se obával, aby na mě nevlítnul nějaký enviromentalista s tím že: Nítěnky nejdřív zamoří potok, pak svým kroucením v substrátu podemelou břehy, což pokácí stromy kterými se budou živit jelikož se vzhledem k nedostatku jiné potravy naučí trávit celulózu a nakonec vyhladí lidstvo a skončíme jako planeta nítěnek.
Příští týden to snad dokážu zkusit, ta krev je zajímavý nápad, jen nevím, jestli se to moc rychle neodplaví, ale řeznící tam asi antikoagulancia nepřidávají, tak sražená snad ne. Každopádně kdyby to fungovalo alespoň trochu, tak by to byla pecka, tam si prostě šupajdí čistá voda z lesa, takže není moc šancí, že by došlo k nějaké nebezpečné kontaminaci.
Deepinpeat
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 18 Kvě 2014, 15:28

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod greenfish v 07 Říj 2014, 20:32

Kolego. Kdysi jsem na nitěnky chodil a ty se vyskytovaly v potocích a řekách, které byly hodně znečištěné biologickým odpadem. Jestli se pokusíš je nasadit do čistého potoka, jinými slovy potoka s hladovou vodou, tak je to bez šance. Já jsem asi před měsícem objevil nitěnky v rybníku, kam jsem kdysi chodil na koretru. Je v něm sice krásně čistá voda, ale taky nejmíň metr bahna bez kterého by tam ty nitě nebyly. Pokud se o to pokusíš, tak zřejmě nabídneš zdejším živočichům luxusní potravu.

Dle mě, naprosto marný pokus.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod Olegunar v 07 Říj 2014, 21:01

Taky jsem zkoušel, souhlasím s Oldou. Nemá to smysl.
Olegunar
Člen ČCK
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 Čer 2009, 19:45
Bydliště: Plzeň

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod mlynář v 07 Říj 2014, 21:20

V Úvalech tekl před mnoha lety maličký potůček (spíš taková strouha) na kraji lesa. Jako kluk jsem tam šťoural do klubek nítěnek. Pamatuju si jich tam vždycky tak něco mezi třema až šesti o velikosti tenisového míčku. Ty nítěnky se tam zjevně živily listím a zbytky rostlin. Když jsem se po cca 25 letech do Úval vrátil už jako akvarista, zanedlouho co jsem instaloval první stojan jsem se do těch míst vypravil. Bohužel za ta léta ten potůček zanikl. Našel jsem po něm jen vyschlou škarpu..... Já bych hned neházel flintu do žita!
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod Deepinpeat v 07 Říj 2014, 22:22

No jasně, je tam nějaký organický materiál, který sem tam spláchne nebo napadá, takže v tom dně, zvlášť tam, kde to teče pomalejš a je tam písek, se to drží. Samozřejmě nečekám, že si tam budu chodit pro litry nití, chodím tam jednou týdně na procházku se psem, takže by mě mě ani nějak neobtěžovalo vzít si sebou kyblíček a lopatičku a přinést si trošku pro chovné ryby. Četl jsem nějaké popisy možné kultivace nítěnek a myslím, že to popisuje i Jindra Novák ve svojí knížce, kde se to řeší v miskách s průtokem pověšených na stěně bazénu pro chov planktonu a krmí se to přesně tou bramborou. Takže za pokus to asi stojí, v nejhorším případě se to prostě nepovede :oops: Samozřejmě děkuju za názory, chápu že typické lokality pro sběr nítěnek dneska buď nejsou, nebo naopak bych tam já nevlezl ani v broďákách :grin:
Deepinpeat
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 18 Kvě 2014, 15:28

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod warra v 08 Říj 2014, 09:58

Nechci Vám nic radit, vím, že vlastní zkušenost je k nezaplacení, ale tady si myslím,jak psal Olda, že je to odsouzeno k nezdaru...
warra
Pokladník ČCK
 
Příspěvky: 247
Registrován: 27 Říj 2008, 09:03
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod greenfish v 08 Říj 2014, 10:30

mlynář napsal:V Úvalech tekl před mnoha lety maličký potůček (spíš taková strouha) na kraji lesa. Jako kluk jsem tam šťoural do klubek nítěnek. Pamatuju si jich tam vždycky tak něco mezi třema až šesti o velikosti tenisového míčku. Ty nítěnky se tam zjevně živily listím a zbytky rostlin. Když jsem se po cca 25 letech do Úval vrátil už jako akvarista, zanedlouho co jsem instaloval první stojan jsem se do těch míst vypravil. Bohužel za ta léta ten potůček zanikl. Našel jsem po něm jen vyschlou škarpu..... Já bych hned neházel flintu do žita!

Honzo, ja nechci brát kolegovi vítr z plachet. Naopak, ja jsem příznivcem pokusů se živým krmením. Co si pamatuju z mladi, tak nítěnky v dostatečném množství byly pouze v mistech, kde to byl dost velký humus. Kdybych nebyl v Kalouskově vyhnanství, tak bych urcite delal pokusy s moinou a koretrou v kubikovych plastových nádržích.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Introdukce nítěnek

Odeslatod styv v 10 Říj 2014, 21:43

greenfish napsal:Honzo, ja nechci brát kolegovi vítr z plachet. Naopak, ja jsem příznivcem pokusů se živým krmením. Co si pamatuju z mladi, tak nítěnky v dostatečném množství byly pouze v mistech, kde to byl dost velký humus. Kdybych nebyl v Kalouskově vyhnanství, tak bych urcite delal pokusy s moinou a koretrou v kubikovych plastových nádržích.


Skúsim kolegu povzbudiť k experimentovaniu s chovom niteniek. V 50l súdkoch prezimovávam lekno v pivnici a na jar ho dám ešte urýchliť do skleníka. Lekno v tzv. koši vyberiem zo súdka a vysadím do "rybníčka" Na dne mi zostane bahno a hodne namnožené nitenky, ktoré lovím tradičným spôsobom a skrmujem bez nejakého veľkého čistenia. Proste prepláknem do čista a šup do akvarka. Doteraz som nespozoroval žiadne choroby a to som kŕmil aj altumy pred trením. Keď už je ich tam málo tak pridám nakrájané 1-2 krúžky zemiaku bez šupy (šupu nezjedia a ostane tam len tenulinká fólia, ktorá upcháva sitko) a po približne 2týždňoch lovím znovu a tak sa to opakuje až do neskorej jesene. Výdatnosť z 50l súdka za sezónu tak do pol litra. V súdku je nazelenalá voda, žiadna žumpa, ani bahno nepáchne. Zaujímavé, komáre mi tam moc nelezú, skôr sa objavia, ale v malom množstve pakomáre (patentky)Tento rok som ani nemenil vodu, stačilo čo napršalo. Skúšal som aj cez zimu v pivnici, ale vôbec sa mi nemnožili, asi potrebujú teplejšie prostredie.
styv
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 114
Registrován: 30 Zář 2008, 08:20
Bydliště: Bojnice

Další

Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron