Tvorba sekretu u terčovců.

Tady můžete diskutovat o všem co se týká, ale i netýká zástupců rodu Pterophyllum a na co nejsou konkrétní níže vytvořená fóra!

Tvorba sekretu u terčovců.

Odeslatod dola3081 v 25 Úno 2015, 13:58

Dobrý den,s důvěrou se na vás obracím o radu.Jsem letitý akvarista s pěti nádržemi v bytě a v práci.Po dlouhé cestě, kdy jsem si přinesl v roce 2009 z výstavy terčovců v Praze 5 ks ryb a postupně se zdokonaloval v jejich chovu jsem dospěl do fáze, kdy se mi dva páry třou (okolo 250ks jíker),vykulí a tak 100 rozplave, ale nevodí.Stáří okolo 3let,pruhovaný tyrkys.Letos 2015 rok, oba páry 4 výtěry.Rybičky plavou po rozplavání tak tři dny,občas se jednotlivec přichytí na tělo rodičů, ale je setřesen a pozděj i pozřen v koutech akvária.Voda osmoza okolo 6mS upravená diskus mineraliein na 150mS,torumin ,kyselina fosforečná na Ph 6,2,methylen blue,10 kapek na asi 200 l vody+namíchaná vodovodní voda pržská 220mS,Ph- 7,4.Snažil jsem se vodu přitvzovat po vykulení minerálama až na 400mS, ale sekret se netvoříl.Teť jsem pár rozdělil a nechal jen samce, který brání vylíhlé larvy samici před pozřením pří uvolnění z kuželu.(Krmení většinou mleté a zmražené srdce,artemie živé i zmražené a mražené koretry+ občas suché od Tetry, ale to nemusí.) Jak ryby stimulovat k tvorbě sekretu???Dělám něco špatně.Jak krmit při tření dospělé ryby.Oba páry mám ve velkém akváriu 500l rozdělené akvacitem 10cm síly na dvě poloviny + molitanové filtry a vzduchování.Teplota 29,3 stupně C.Měnit část vody během kulení???? Děkuji za každé posunutí v před. Jirka
PS:Při hledání odpovědi na můj problém, jsem narazil na vaše fórum a musím přiznat, že patří po odborné stránce k tomu nejlepšímu na co jsem kdy narazil a lecos nastudoval.
dola3081
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 23 Úno 2015, 12:24

Re: Tvorba sekretu u terčovců.

Odeslatod mlynář v 25 Úno 2015, 21:54

dola3081 napsal:.......Dělám něco špatně.......

Nejsem diskusář, ale z toho, co jsem si v tom příspěvku přečetl bych dokázal udělat docela pěkný příměr.
Asi v tomto duchu:
Jsem gurmán a miluju spoustu dobré bašty. Jak bych ale dopadl, kdybych vzal mixér, do něho dal několik lžic kvalitního jahodového kompotu, stříknul patřičnou porci domácí šlehačky s vanilkou, rozlámal pár dobře propečených řízečků z krásné krkovičky, dvě tři kyselé okurky, nalil dvě decky dobře vychlazené Plzně, pak přidal ještě čtyři rakvičky se šlehačkou, dobře po francousku vyvedených několik ústřic s citronem, lžíci nastrouhané bílé čokolády (nejraději Milka s fialovou krávou), dvě vajíčka natvrdo, pár stružků česneku (nezapomenout na majoránku a trochu chilli), k tomu alespoň půlku originál čabajky a dvě, tři lžíce dobrého hermelínového s majonézou, to vše zalít dvěma deckama podmáslí a CocaColou. Pár minut důkladně promixovat a pak vzít lžici a začít si to vychutnávat.....
Co myslíte?

Ve vaší vodě díky přehnané péči mícháte ještě děsivější koktejl Nejhorší je míchat Torumin s tvrdou chemií (metylenka) = toxické svinstvo první třídy. Dalším problémem je samotná pražská voda obohacená (stále ještě prý....) chloriny, které jsou v ní přesně pro brždění vývoje a zastavování bioprocesů z hygienických důvodů. Platí to samozřejmě nejen pro škodlivé bakterie, ale tedy i pro vývoj jiker a zárodků.
On už samotný Torumin, třebaže relativně nejkvalitnější huminová záležitost (pozor, pro desinfekci jiker v prvních stádiích a v separovaném prostoru!!!), je v tomhle případu dost rozporuplný. Obsahuje totiž kromě přírodnin i FMC - tedy přísadu formaldehydu a také metylenku. Sice ve velice malém množství, ale přesto vzhledem k potřebě tvoření kožního sekretu u rodičů to může mít též zásadní vliv.
Přítomnost průmyslově vyrobené, i když chemicky čisté kyseliny za účelem dosažení nízkého pH za každou cenu se mi jeví také značně diskutabilní.

Abych to tedy shrnul. Já v tom akvátiu vidím dost ostrý kokteil k tomu, aby jednak rodičům zamezil tvorbě sekretu, ale navíc dokonale přerázil veškeré přirozené pachy rodičů, mláďat a čich je pro obě strany naprosto zásadní komunikační cestou, stejně jako cestou k vyhledávání potravy.

Vidím dvě možnosti, které by mohly védst k úspěchu (ať mne zdejší diskusáři kamenují). Buď se dát na ryzí přírodní cestu - tzn. používat jen takový huminový preparát, který je prost vší další chemie (Aquahum nebo Torben - Aquahum je čistší a koncentrovanější) a na pH se buď vykašlat a nechat ho na pokoji, nebo maximálně laborovat s čistou rašelinou (výborné ale dost silné jsou různé rašelinné granuláty, které jsou nabízeny v naší maloobchodní akva síti).
Druhou cestou je se seznámit s nějakým pražským diskusářem a zjistit, pokud používá pražskou vodovodní, jak to dělá on.

.... a mít na paměti jedno staré a dobré úsloví: "Čím víc se s hovnem člověk patlá, tím víc smrdí"...
Takže bych do toho akvária naplácal Aquahumu, až bude voda hnědá jako čaj a víc nic a nechal ryby si v tom zvyknout (jiné světelné podmínky, jinak nastavené (přirozeněji)vzájemné pachy). A v klidu si počkal, co se bude dít. Teprve pak bych se pokoušel to řešit dalšími nápady. Já pražské nemohu přijít na jméno (destruktivní a zbržený vývoj jiker //skaláry, cichlidky, bojovnice//, zabržděný vývoj zárodků - problémy se zakrmením, tělesné defekty), ale musím se přiznat k tomu, že jsem v ní, obohacené pouze Aquahumem bez nějakých problémů dokázal vytřít P.leopoldi a odchovat i mladé.

S tím krmením bych neměl ani já žádné problémy.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu


Zpět na Diskuzní fórum o všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron