Jsou skaláry párovými cichlidami?

Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 27 Pro 2010, 19:23

Nejen na všemožných diskusních fórech na netu se tu a tam setkávám v tématech věnovaných skalárám se zasvěcenými výklady některých „zkušenějších“ s tvrzením, že skaláry jsou párové ryby a jakmile začnou dospívat, vytvářejí si teritorium. Když jsem něco podobného našel naposledy, zprvu jsem sice propukl v huronský smích, jenže pak jsem si uvědomil jednu zásadní věc. Kde tuhle arci kravinu ten človíček vlastně vůbec vzal? Samozřejmě to není poprvé co se s tímhle dogmatem setkávám a od někud to musí pramenit. Ano, ve skadkovodní akvaristice máme spousty zažitých dogmat, která jsou na hony vzdálena skutečnostem či jejich podstatě a mnohdy i desítky let jsou akvaristy bezmyšlenkovitě papouškována a omílána stále dokola. Nakonec mne smích přešel a dokonce jsem se začervenal a uvědomil si, že krom několika naznačení kolegům zde na skalárfóru, tu a tam ve foayerech akvaristických akcí či na návštěvách v pěstírnách přátel, jsme nikdy tuto záležitost veřejně nepropírali.

Pterophyllum altum - skupina mladých ryb
P.altum.jpg
P.altum.jpg (118.25 KB) Zobrazeno 11580 krát


Chvíli jsem se zamýšlel nad tím, odkud asi toto dogma pramení a pak mi to samozřejmě nedalo a vytahal jsem z knihovny všechny akvaristické knížky, které za to vytažení stály a začal studovat, zda-li již některý z námi uctívaných bardů akvaristické literatury něco takového ve své stati o rodu Pterophyllum někdy neuvedl. Všichni ctění obstáli naprosto bez ztráty hvězdičky a jejich čest zůstala příslovečně čistá. Ať se již jednalo o Franka, Hofmanna a Nováka, překlady manželů Dykových (Sterba), Drahotušský, Zukal, Polák i další. Dokonce jsem se mrknul i do těch několika překladů cizích autorů, kterých si ale vůbec nectím a nevážím a vím moc dobře proč, které u nás vyšly a tenhle prapodivný blábol jsem nenašel ani tam. Nenašel jsem onen blud ani v knihách Dicka Millse či paní Sandfordové, které pokládám za to nejhorší, co bylo kdy a kde o akvaristice vydáno a dokonce, světe drž se, v u nás několikrát vydané knize Klause Paysana – Akvarijní ryby, která má alespoň hezké obrázky a pěknou vazbu je uvedeno doslova a do písmene „Klidná hejnová ryba“. Ano, to je trefa do černého, která mne u tohoto autora velice mile překvapila.

Tak kde se proboha ona tak často omílaná blbost vůbec vzala? Jistě, tu a tam se setkáváme s tím, že jak to u autorů, kteří byli a jsou svým akvaristickým původem zaměřeni na určité skupiny ryb, a kteří ať již z vlastní vůle nebo na objednávku napíší knížku o všeobecné akvaristice, tu a tam se setkáváme s tím fenoménem (bohužel spíš je to pravidlem), že jeden opisuje od druhého. No nic, nechám to již být a raději se pokusím ve stručnosti popsat jak to u skalár ve skutečnosti chodí (…. plave…).

Pterophyllum leopoldi - mladé, roční ryby (odchyty) v úkrytu pod kořeny
P.leopoldi.jpg
P.leopoldi.jpg (71.9 KB) Zobrazeno 11580 krát


Ryby rodu Pterophyllum patří do čeledi Cichlidaevrubozubcovití. Mnoho autorů zde bere šmahem, že se jedná o ryby párové – tzn. v dospělosti žijící buď v pevných nebo volných párech, které se vybírají za účelem stvoření populace. Málokterý z nich si ale uvědomuje (pokud kdy vůbec studoval nějaké patřičné materiály – a ty k disposici jsou a ne že ne), že tato čeleď je velice širokou a přepestrou čeledí se zástupci pocházejícími ze třech kontinentů, s mnoha a mnoha speciálními specifiky svého života. Pravda, někteří vrubozubcovití skutečně žijí v párech a jak jsem naznačil výše, jsou i takové typy, které žijí v pevnějších párových svazcích, což ale vzniká na základě jejich možností a potřeb ve své domovině nebo na základě životní nutnosti a takové ryby se pak většinou s příkladou péčí o svá potomstva starají a nebo také ne. Jiní vrubozubcovití vytvářejí páry na základě momentální okamžité potřeby zplození potomstva (přijde-li ta ona správná doba) a hned po samotném výtěru se pár rozloučí, aby se vývoji jiker a později mláďat věnoval jen jeden z rodičů (někdy to bývá samec jindy samice) – myslím tím druhy, jejichž zástupci se na danné lokalitě pohybují samostatně a individuálně. Máme zde harémová společenství (např. afričtí „šnekáči“ v některých případech i jihoamerické trpasličí cichlidky nebo některé rody východoafrických jezerních cichlid), kdy má pod svým velením jeden samec několik samic a máme zde ale i různé typy jiných hejnových společenství, mezi něž patří svým vlastním specifickým způsobem i skaláry.

Skaláry, jak bylo s definitivní platností v roce 2006 prokázáno výzkumem mladých brazilských ichtyologů a jak víme již mnohem déle od zkušených lovců rybek v Amazonii, se zdržují na svých lokalitách v deseti až třicetihlavých hejnech, kterým vévodí několik dominantních samic. Pokud si je taková skupina jistá, že v její blízkosti nečíhá nějaké nebezpečí, ryby se rozptylují a ďobou ze dna různé dobroty. Jakmile se něco šustne, co se jim nelíbí, shlukuje se hejno do kompaktnějšího tvaru, kde jsou samice uprostřed, chráněny po stranách samečky. Když to vypadá na průšvih, hejno se rozprchne pokud možno do míst, která mohou skalárám sloužit jako přirozená ochrana (spleti potopených větví či kořenů, ale mohou to být i různé škvíry, apod.). Právě pro takovéto případy tyto ryby matička příroda vybavila placatým tělěm a oním vertikálním tmavým pruhováním s průhlednými, v tmavé vodě kde skaláry žijí, prakticky neviditelnými prsními ploutvemi, jejichž jemným téměř nepostřehnutelným ovíváním si jednak ryby přivádějí i když jsou v nejvyšším střehu prokysličenější vodu na skřele a také mohou korigovat svoji úkrytovou pozici. Nastane-li pak v takovém hejnu panika a přijde okamžik á la „zachraň se kdo můžeš“, skaláry dokážou v nejvyšším případě ohrožení skákat na plocho po hladině jako vržený placatý kámen. Vzhledem k jejich svalovému tonusu však takový úprk nevydrží déle než několik vteřin a "neuskáčou" více než několik metrů.

Pterophyllum scalare - divoká forma "Manacapuru" společně s chov. f. 6c - zlatohlavý mramor ve společenské výstavní nádrži
P.scalare (Manacapuru & 6c - mramor zlatohlavý.jpg
P.scalare (Manacapuru & 6c - mramor zlatohlavý.jpg (77.33 KB) Zobrazeno 11538 krát


To jen na okraj tématu a v DAA jsem o tom toho myslím napsal dost a dost. Vraťme se zpět k hejnu. Jak přesně žijí a jak přesně se chovají skaláry v době svého tření ve své domovině, to se vzhledem k podmínkám, které v tu dobu panují v Amazonii můžeme jen domnívat. Zatímco běžný způsob života byl našimi brazilskými ichtyology zkoumán z větší části na několika přirozených lokalitách, pro výzkum tření musely posloužit již jen laboratorní nádrže. Byly-li v nich vytvořeny patřičně příznivé podmínky, samozřejmě pokusem o suplování podmínek přírodních, byl onen kýžený akt popisován asi takto: Z celého hejna se vyčlenila nejdominantnější samice a vybrala si svého partnera, kterému dala patřičným způsobem na vědomí, že on je ten vyvolený. Takovýto pár pak vyhledal z jeho hlediska nejvhodnější místo, v rozumné blízkosti hejna, kde se obě ryby vytřely a zpočátku staraly o vyvíjející se zárodky. Oba partneři stejnou měrou. Mezitím si samice č. 2 vybrala též svého partnera a nový pár udělal to samé, jako pár 1. Pak se dle hierarchie hejna vybralo ještě několik dalších párů. Sotva se pak nějaký pár dočkal rozplavání mláďat a získal jakous takous jistotu, že se maličké rybky o sebe již dokáží samy postarat, v klidu se rozešel. Již v té chvíli opět zaplněná samice vklouzla do hejna – či do prostoru, které hejno obývalo, a k počátečnímu překvapení zkoumajících vědátorů si vybrala dalšího samce, se kterým uskutečnila na jiném místě nový třecí akt.

Jak brazilci zjistili, některé samice se během třecího období dokázaly vytřít vícekrát a pokaždé s jiným partnerem. Dokonce zjistili i to, že samice č. 1 si nutně nevybírala ty největší a nejsilnější samce. Takto probíhalo třecí období v laboratorních podmínkách, kde byly suplovány pokud možno hodnoty vody v době záplav a rybkám zajišťováno předpokládané odpovídající krmení. Jak se ovšem může chovat a chová takové hejno ryb přímo „v terénu“ těžko kdo někdy zjistí. V lokalitách okolo Manausu, tedy i brazilského institutu INPA, pro který byl výzkum prováděn, v době povodní stoupají hladiny řek o osm i více metrů a do míst, kde se skaláry pravděpodobně třou se v té době nikdo nedostane, natož aby se tam mohl zabývat nějakým výzkumem….. Nicméně výše uvedené laboratorní pokusy bohatě stačily k tomu, aby se prokázalo, že skaláry nejsou párovými cichlidami a pokud uznávají nějaké teritorium, pak je to teritorium celého hejna a nikoliv jednoho páru.

Pterophyllum sp. "Nanay" II (dospívající jedinci - odchov)
P.sp. Nanay II.jpg
P.sp. Nanay II.jpg (71.87 KB) Zobrazeno 11554 krát


Ano. V našich nádržích se často můžeme setkat s něčím, co teritoriální chování připomíná a může být doprovázeno i určitou vzájemnou agresivitou, nicméně to plyne jen a jen z toho, že tyto rybky nechováme v takovém prostředí, v jakém by chovány měly být. Týká se to především chemismu vody, kdy je akvaristy křišťálově průzračná, sterilní voda pokládána za tu jedinou správnou, kdy jsou akvária přesvětlena mohutnými světelnými mosty, kde je absence přírodních látek, které jsou v amazonských vodách běžné a patřičně dotvářejí skutečný chemismus pravého prostředí, atd…atd… Konec konců této problematice je zde na skalárfóru věnováno ve veškeré podrobnosti víc než dost témat.

Takže přátelé, tady je resumé:
SKALÁRY NEJSOU TERITORIÁLNÍ PÁROVÉ RYBY !
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod greenfish v 27 Pro 2010, 20:09

Musím se přiznat, že jsem si hodně dlouhou dobu myslel, že skaláry právě jsou teritoriální párové ryby. Měl jsem dost často štěstí, že jsem pořídil 4-6 skalárů a byly to 2-3 páry. Ty obsadily část nádrže a tam se třely a hájily si jí. Nejlepší bylo mít dva páry. Jeden si vzal levou a druhý pravou část nádrže. A ryby tak žily až do smrti. Takže jsem měl výše uvedený pocit.

Pokud se stalo, že jsem "netrefil" páry, pak právě začalo střídání samců (samic) a moje domněnka vzala za své.

Ale stejně by mě zajímalo, jak to ti mladí ichtiologové sledovali. Tím vůbec nezpochybňuji výsledky výzkumu.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 27 Pro 2010, 21:04

No, mně by to zajímalo taky. Nepsali tam, jestli za těma rybama šnorchlovali. Nedivil bych se tomu ale. Dneska je to běžné. Nejen v Brazílii, ale i na Orinoku, atd.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod greenfish v 27 Pro 2010, 22:07

Navíc technika pro snímání + šikovný software + záznam videa taky možná sehráli svoji roli.
Olda Zelený - Jihlava
Uživatelský avatar
greenfish
President ČCK
 
Příspěvky: 1079
Registrován: 21 Zář 2008, 15:10
Bydliště: Jihlava

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 27 Pro 2010, 23:01

To jo, určitě máš pravdu v těhlech možnostech. Já si ale myslím, že na to šli mnohem jednodušeji - spíš bych usuzoval na to klasické fyzické pozorování.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod RAP v 27 Pro 2010, 23:01

Já bych to viděl asi tak, že za to mohou chovatelé. V zájmu chovu, separovali kvalitní páry do samostatných akvárií. Takže většinu života prožily ve dvou.
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 27 Pro 2010, 23:04

Tak bych si dovolil to vidět Vlastiku i já. A řekl bych, že to pramenilo jednak z nedostatku původního materiálu, jeho ceny a za druhé to především, z tehdejší neznalosti.
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod RAP v 28 Pro 2010, 10:46

mlynář napsal:........ z tehdejší neznalosti.

Jj neznalost, ta zabila nejednu kočku. :wink:
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod laci v 28 Pro 2010, 13:18

Nikdy som sa nad tým nezamyslel. Pravdupovediac viac som sa prikláňal k "párovým", podľa svojích skúseností s ich agresivitou voči sebe , čo pozroujem dodnes, ale ako si písal, bude to tou našou "skvelou" vodou
Ladislav Papp
Obrázek
Uživatelský avatar
laci
Specialista skalárfóra
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 21 Zář 2008, 15:04
Bydliště: Ploské, Košice - okolie

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod fallax v 08 Led 2011, 17:34

Zaujímalo by ma, aké veľké by bolo potrebné akvárium na takýto skupinový chov skalárov (za predpokladu čiastočného napodobnenia "ideálnejších" parametrov vody), keďže asi aj ten stiesnený priestor nádrže má svoj vplyv na tú agresivitu páru voči ostatným členom skupiny ?
Myslím nejaké rozmery, resp. litráž, pretože napríklad ak má človek len cca 200L akvárium, tak sa tam asi nedá chovať viac ako jeden pár alebo?
fallax
 

Další

Zpět na Nejzákladnější postřehy pro úplné začátečníky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron