Jsou skaláry párovými cichlidami?

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod RAP v 08 Led 2011, 19:01

Čím větší tím lepší. :wink:
Néé, teď vážně. Pro skupinu 10ks bych to ideálně viděl tak na rozměr 200x60x60cm.
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 08 Led 2011, 19:22

fallax napsal:Zaujímalo by ma, aké veľké by bolo potrebné akvárium na takýto skupinový chov skalárov (za predpokladu čiastočného napodobnenia "ideálnejších" parametrov vody), keďže asi aj ten stiesnený priestor nádrže má svoj vplyv na tú agresivitu páru voči ostatným členom skupiny ?
Myslím nejaké rozmery, resp. litráž, pretože napríklad ak má človek len cca 200L akvárium, tak sa tam asi nedá chovať viac ako jeden pár alebo?


Ono to není o prostoru, ale o chemismu použitého prostředí! Já jsem nechával dorůstat a párovat ryby po osmi či deseti kusech i v šedesátce 40 x 35 x 45 cm (š x h x v). Dokonce jsem v tomhle akvárku nechal dospět i odchytové P.sp. "Nanay". Došlo v tom v klidu na první výtěr. Pak jsem rodičům sebral lízátko a dal jikry vyvíjet do kelímku mimo, vrazil tam nové a jakmile se (ano, pak se ten pár skutečně začal rozčilovat, ne ale na ostatní spolubydlící, ale na přední stěnu, odkud přišla pohroma v podobě mojí packy) se oba rodiče zase začali okolo toho ochomýtat, odlovil jsem je do samostatného akvárka. Takhle vůbec vypadala moje praxe.

Dospívající skaláry se mi rvaly jen jednou. Bylo to v začátcích mojí ouvalské pěstírny a během deseti dní jsem to vyřešil. Ona byla totiž nad tím akvárkem asi 40 cm zářivková trubice a akvárko bylo přesvětlené. Tehdy jsem to vyřešil tak, že jsem na půlku krycího skla rozložil dvě vrstvy černé, zahrádkářské fólie a hned bylo po agresivitě. Než jsem přišel na tu příčinu, docela jsem se zapotil....
:wink:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod RAP v 08 Led 2011, 21:48

fallax napsal:Zaujímalo by ma, aké veľké by bolo potrebné akvárium na takýto skupinový chov skalárov (za predpokladu čiastočného napodobnenia "ideálnejších" parametrov vody)

Honzo, fallax už parametry vody vzpomínal.
Nech to na nich a přírodě!
RAP
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 860
Registrován: 06 Led 2009, 09:36
Bydliště: Praha 15

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 08 Led 2011, 22:49

Jasně. Já to chápal jako parametry vodivosti, pH, teploty, atd. Myslel jsem ale vyladění chemismu pomocí sajrajtiků. :roll:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod fallax v 09 Led 2011, 21:33

mlynář napsal:Jasně. Já to chápal jako parametry vodivosti, pH, teploty, atd. Myslel jsem ale vyladění chemismu pomocí sajrajtiků. :roll:

Mal som na mysli nie len tie parametre ako pH, celkovú tvrdosť, vodivosť, teplotu, ale aj tie čo sa týkajú tých humínových látok a trieslovín (?), resp. výluhov či už z jeľšových šišiek, rašeliny, všakovakých orechových škrupín - samozrejme "v príslušnej miere" (toto si ešte musím ujasniť v príslušnej téme..).
Ono totiž to "bežnejší" akvarista si toto asi nebude môcť "dovoliť" (veľkú nádrž a "tmavú vodu") a tak mu ostane len tá možnosť chovať ich ako párové ryby.
Každopádne by to bolo veľmi zaujímavé, chovať tieto ryby takýmto spôsobom.

Ďakujem za odpovede, vám obom.
fallax
 

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 09 Led 2011, 21:50

Už jsem to nejen na tohle fórum psal několikrát. Jsem ale línej to zase vyhledávat a šťourat se v jiných tématech.
Základ těch problémů s agresivitou je jak jsem poznamenal "nevhodné" chemické prostředí. Jde tam o to, že ryby mají velice vyvinutý čich a chuť. Samozřejmě spolu komunikují a to nejen pomocí zrakových vjemů, ale právě pomocí vylučovaných feromonů. Pokud je prostředí chemicky nenormální stává se, že když jedna ryba řekne druhé třeba "Ahoj, más se dobře?", tak ta druhá tomu rozumí úplně jinak, bere to třeba jako výzvu k boji. A už je tu rvačka kvůli nedorozumění. Jejich feromony v nenormálním prostředí nefungují a vzniká informační zmatek, který vede právě k agresivitě nebo panice. Při takovém stavu pak samozřejmě povážlivě klesá i jejich imunita a jsou náchylné k lecjakým nemocem!
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod mlynář v 09 Led 2011, 21:53

A ještě jedna věc. Bohužel je to tak, ale ona domestikace, o které se stabilizovanými tropickými rybkami na naše prostředí moc rádi mluvíme není prakticky o ničem jiném, než o tom, jak z prvních generací odchovat hluchoněmé slepce, kterým bude k životu stačit se jen nažrat, vy......, a při dostatku žrádla budou plní neukojitelné sexuální touhy......
Ufff. To y bylo sousto pro bláznivé ekology, co? ::o:: :idea:
Breathing never coming from fashion!
Uživatelský avatar
mlynář
Administrátor
 
Příspěvky: 3077
Registrován: 20 Zář 2008, 18:38
Bydliště: Grínvyliž u Práglu

Re: Jsou skaláry párovými cichlidami?

Odeslatod pragovcicka v 10 Led 2011, 09:09

Honzo, to jsi napsal móóóóóc hezky. Napadla mě paralela s námi, tj. pány tvorstva. My, jak si dneska neulovíme něco v mrazáku nebo regálu nějakého hyper-supermárketu, tak by jsme taky chcípli. Ve volné přírodě by nás přežilo asi jen mizivé procento. Asi jako by stejné množství přežilo z těch našich mazlíčků po vypuštění do původního bitotopu. :cry: :cry:
pragovcicka
Revizor ČCK
 
Příspěvky: 377
Registrován: 22 Led 2009, 08:08

Předchozí

Zpět na Nejzákladnější postřehy pro úplné začátečníky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron